دانستنی های کانادا

روش های مهاجرت به کانادا؛ هزینه ها، شرایط و راه های اخذ ویزا و اقامت دائم

 افراد زیادی هستند که تلاش می کنند به روش های مختلفی اقدام به دریافت ویزا کنند. تحقیق درباره کشورهایی که شرایط مناسبی دارند و امکان کار، تحصیل یا سرمایه گذاری بهتری برای مهاجران فراهم می کنند؛ شما را به مقاله روش های مهاجرت به کانادا رسانده است. این کشور با جذابیت های کم نظیر اقتصادی، سیاسی و البته فرهنگی خود مقصد تعداد قابل توجه ای از شهروندان در آسیا به حساب می آید. ما در این یادداشت ضمن بررسی انواع راه های ممکن برای اخذ ویزا و اقامت دائم تلاش می کنیم تا برنامه های پذیرش، شرایط، هزینه ها و زمان لازم برای اخذ پذیرش را به طور کامل بررسی کنیم.

ابتدا شرایطتان را تعریف کنید.

شزایط مهاجرتی به کانادا
شرایط مهاجرت به کانادا

همه در یک سطح مساوی و برابر قرار ندارند. برخی شانس بیشتری برای اقامت دارند و عده ای شانس کمتری. این تصور رایج عموم است و البته درست هم به نظر می رسد. ما توضیح خواهیم داد با وجود این که این گزاره درست به نظر می رسد؛ اما خطاهای زیادی در آن وجود دارد. در واقع بیش از هر چیزی اقدام به پذیرش نیازمند تعریف شرایط خود است. به این معنا که شما در گزاره های یک خطی وضعیت خود را بنویسید. اطلاعاتی درباره سن، میزان سرمایه، میزان تحصیلات، میزان مهارت ها، آشنایی با افرادی در کشور مقصد، رشته یا مهارت تخصصی و اطلاعاتی از این قبیل. اهمیت این موضوع در این نهفته است که اغلب افراد با روش ها و برنامه های اخذ ویزا به خوبی آشنایی ندارند. معمولا و به ویژه در کشور مورد نظر ما نوعی دسته بندی و تقسیم برای اعطای اقامت به افرادی با شرایط مختلف زیر نظر برنامه های جامع درنظر گرفته شده است. بنابراین شما نمی توانید درخواستی مبنی بر پذیرش ارسال کنید که در آن برنامه هیچ سازوکاری برای اخذ اقامت شما وجود نداشته باشد.

چگونه شرایطم را تعریف کنم؟

ساده است؛ هر آنچه تاثیر گذار است را بنویسید. در واقع روش های مهاجرت به کانادا بر اساس همین گزاره های ساده اتفاق می افتد. نگران شرایط خود نباشید، تنها با دقت بیشتری همانند اطلاعاتی که در ادامه می آید بنویسید:

 • چه مدرک تحصیلی دارم.
 • فاقد مدرک تحصیلی ام.
 • دارای مهارت تخصصی و مدرک معتبر آموزشگاهی ام.
 • مهارت تخصصی دارم؛ اما مدرک رسمی ندارم.
 • یکی از اعضای خانواده ام در کشور مقصد است.
 • توانایی سرمایه گذاری دارم؛ اما سنم بیش از 45 سال است.
 • نمی توانم سرمایه گذاری کنم؛ اما کمتر از 45 سال دارم.
 • به زبان های انگلیسی و فرانسوی تا فلان سطح آشنا هستم.
 • می خواهم برای تحصیل فرزندام به کشور مقصد سفر کنم.
 • می خواهم همسرم ( با ذکر شرایط ) به کشور هدف ببرم.

اطلاعاتی از قبیل بالا می تواند اولین و راهگشا ترین کار برای دریافت ویزا باشد. معمولا برای دریافت اقامت افراد زیادی به موسسات مربوطه مراجعه می کنند تا اقدامات خود را به آنها بسپارند یا مشاوره لازم در این زمینه کسب کنند. بهرحال شما نیازمند ارائه دقیق این اطلاعات هستنید. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد که چرا.

روش های عمومی مهاجرت به کانادا

ویزای مهاجرتی کانادا
مهاجرت به کانادا

مشخص کردن این سوالات شما را از گمراهی نجات می دهد. احتمالا پیش آمده که هنگام دریافت مشاوره یا دیدن ویدئوهایی در این خصوص کاملا سردرگم شده باشید. دلیل آن هم کلی گویی درباره راه های مهاجرت است. یعنی دیگران از چندین راهکار صحبت می کنند و شما اطلاعات مهمی درباره راهبرد مناسب با خود ندارید. تعیین این راهبرد نیازمند این است که مشخص کنید برای فلان مورد اقدام به درخواست می کنم:

 1. ویزای کار: با ذکر این که چه نوع کاری. مثلا آیا کار مورد نظر شما در طبقه بندی ملی مشاغل یا همان ناک وجود دارد یا خیر؟ مدرک معتبر مرتبط با حوزه کاری خود دارید یا خیر؟
 2. ویزای تحصیل: در چه مقطعی؟ آیا همراه دارید؟ آیا قصد دارید فرزندانتان را در مدرسه یا کالجی ثبت کنید؟ در چه رشته تحصیلی؟ چه آپشن ها و توانایی هایی شما را از دیگران متمایز کرده است؟
 3. پناهندگی: شرایط خود را ذیل کدام برنامه پذیرش تعریف کرده اید؟ آیا از حداقل شرایط برخوردارید؟
 4. سرمایه گذاری: میزان سرمایه گذاری خود را مشخص کنید. همچنین باید شریک یا تسهیل کننده تجاری مناسب داشته باشید یا مذاکرات حقوقی و رسمی در این باره انجام داده باشید.
 5. ازدواج: معمولا بسیاری از افراد در این باره دچار خطا می شوند. اخذ پاسپورت، ویزا و اقامت از طریق ازدواج به آن آسانی مورد تصور عموم یا به آن قطعیت نیست. به ویژه در شرایطی که زوج اول اقامت دائم نداشته باشد.
 6. تولد فرزند: قانون اصل خاک. دو نکته حائز اهمیت است که اولا تنها به کودک متولد شده اقامت تعلق می گیرد و دیگر اینکه تا سن 18 سالگی و دارا شدن شرایط سرپرستی والدین امکان اقامت پدر و مادر وجود ندارد.
 7. ویزای خانوادگی یا اسپانسرشیب: باید یکی از اقوام درجه یک شما در کشور مقصد باشد و توانایی لازم برای پذیرش دیگر اعضای خانواده را هم داشته باشد. از دیگر راه ها اسپانسرشیب است که اساس آن حمایت یکی از کشور مقصد برای پذیرش شماست.
انواع روش های مهاجرت به کانادا
راه های مهاجرت به کانادا

روش های مهاجرت به کانادا

پس از مشخص کردن لیستی از اطلاعات بالا نوبت به انتخاب یک رویکرد مناسب می رسیم. بنابراین شما در اینجا باید یک رویکرد و راه مناسب برای پذیرش درخواست خود پیدا کنید. ابتدا با برنامه های مختلف برای اعطای ویزا آشنا شویم.

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری

بهترین و جامع ترین سیستم برای دریافت اقامت کانادا به حساب می آید. اساس آن بر امتیاز دهی است و چهار زیر برنامه دارد:

 • اسکیل ورکر
 • اسکیل ترید
 • برنامه کلاس ( تجربه ) کار کانادایی
 • برنامه مهاجرت استانی یا PNP

و جزئیات امتیاز بندی بر اساس جدول ذیل است که باید حداقل 67 امتیاز به دست آورید:

ردیف تخصص نمره
1- مهارت در زبان 28
2- تحصیلات 25
3- پیشینه کاری 15
4- سن 12
5- پیشنهاد کاری 10
6- انطباق و سازگاری 10

طبقه بندی ملی مشاغل در کانادا

در این باره باید زیاد شنیده باشید. این یک طرح دولتی است که با نام اختصاری ناک NOC شناخته می شود.National occupations classification  با هدف گروهبندی و دسته بندی کارها و مهارت های مختلف مورد نیاز در کانادا تعریف شده است. بر اساس طرح ناک مهارت ها 5 گروه 0، A، B، C، D معرفی شده اند. در سال 2021 این گروه بندی به صورت TEER0-TEER1-TEER2-TEER3-TEER4 تقسیم شده است. بنابراین در سال 2022 و 2023 نیز می توانید با همین گروه بندی ها با مشاغل جدید آشنا شوید. برای اطلاع از گروه بندی ها می توانید اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *