آموزش رایگان عکاسی

تکنیک های عکاسی در شب ✔️ + نکاتی که باید بدانید

 

تکنیک های عکاسی در شب و نحوه این عکاسی برای همه آسان نیست. به‌عنوان یک عکاس منظره از طلوع و غروب ماه لذت ببرید. ماه کامل که مانند یک فانوس بر فراز افق آویزان است یا اولین هلال چرخه ماه که غروب خورشید را تعقیب می‌کند. عکاسی آسمان شب به دو صورت نجوم و منظره انجام می‌شود که نجوم با اولویت دادن اجرام آسمان و بخش منظره با توجه به زیبایی‌های مناظر زمین و آسمان شب انجام می‌شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

تکنیک های عکاسی در شبعکاسی در شب

تماشای زیبایی‌های آسمان در شب و سکوت آن بسیار لذت بخش و تجربه‌ای شیرین و ارزشمند برای هر عکاس در این زمینه است. عکاسی در تاریکی کار آسانی نیست، اما راهنما و پیشنهادهای ما به شما کمک می‌کند که تصویر ذهن شما را با تصویری که شما گرفته‌اید مطابقت پیدا کند. اینجا دنیایی متفاوت و تاریک است و اکنون می‌توانید آن را با دوربین عکاسی کنید.هنر عکاسی از آسمان شبعکاسی از آسمان شب می‌تواند موفق‌ترین عکاس را به چالش بکشد. ما دائماً با قوانین فیزیک، محدودیت‌های تجهیزات، آب و هوای همیشه در حال تغییر و نفوذ افراد دیگر مبارزه می‌کنیم.

حسگرهای دیجیتال در طول نوردهی طولانی مدت صدا تولید می‌کنند، ابرها و شبنم ستاره‌ها را پنهان می‌کنند و برخی از شب‌ها به شدت سرد می‌شوند، باتری‌ها را خالی می‌کند و انگشتان را بی‌حس می‌کند. در این مقاله به چگونگی غلبه بر چالش‌های تکنولوژی، آب و هوا و تاریکی خواهیم پرداخت. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان برای ایجاد عکس‌های پویا از آسمان شب استفاده کرد، از جمله گرفتن ستاره‌ها به‌عنوان نقاط نورانی، به‌عنوان دنباله‌های ستاره‌ای و با ساخت فیلم‌های تایم لپس از ستارگان که در طول مسیر در آسمان حرکت می‌کنند.

با استفاده از یک لنز با زاویه باز، می‌توانید پیش زمینه را نیز در تصاویر خود بگنجانید. بسته به سوژه، پیش زمینه به‌عنوان یک شبح ممکن است تصویر کلی را بهبود بخشید، یا جزئیات در پیش زمینه ممکن است مکمل آسمان شب باشد. پیش زمینه را نیز می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف روشن کرد.

 

نکات و ابزارهای مهم برای عکاسی آسمان شب

اگر می‌خواهید عکس‌هایی باکیفیت‌تر داشته باشید حتماً باید ابزارهای مخصوص برای عکاسی در شب را تهیه کنید. برخی از تجهیزات شامل: دوربین عکاسی باکیفیت، لنز واید با دیافراگم باز، ریموت کنترل دوربین، سه پایه محکم، چراغ قوه یا هدلایت و…

همیشه به یاد داشته باشید که با باتری‌های تازه و کاملا شارژ شده شروع کنید. اگر می‌خواهید به‌طور خاص از ماه عکس بگیرید، در مورد مراحل ماه تحقیق کنید تا بدانید ماه در چه زمانی طلوع و غروب می‌کند تا بدانید چه زمانی برای عکس‌برداری خود برنامه‌ریزی کنید. همچنین جهت برنامه‌ریزی ترکیب خود را در آسمان توجه کنید.

  • محدوده دینامیکی بالا (HDR)

یکی از تکنیک‌های عکاسی در شب این است که چندین عکس بگیرید، براکت گذاری کنید یا زمان واقعی نوردهی را تغییر دهید، و آنها را به‌عنوان HDR ادغام کنید که می‌توانید آن را با تصویر نهایی آسمان با نوردهی مناسب ترکیب کنید.

یک نوردهی خوب برای شروع بیشتر عکس‌های ستاره‌ای استفاده از بازترین دیافراگم روی لنز، نوردهی به مدت 20 ثانیه، افزایش ISO در صورت نیاز برای نوردهی خوب است. نقاشی با نور تکنیک دیگری است که اگر پیش زمینه به‌اندازه کافی نزدیک باشد می‌توان از آن استفاده کرد. دو راه برای رنگ‌آمیزی با نور وجود دارد: استفاده از منبع نور ثابت مانند چراغ قوه یا با اسپیدلایت.

 

  • منبع نور ثابت

در حالی که شاتر باز است، از یک منبع نور ثابت برای روشن کردن پیش زمینه استفاده کنید. نور را در تمام مدت نوردهی به اطراف حرکت دهید تا در نهایت نقطه مورد نظر را پیدا کنید.

  • Speedlights

در حالی که شاتر باز است، دکمه Speedlight’s Flash را فشار دهید. مانند نور ثابت، Speedlight را در سراسر صحنه حرکت دهید تا به فلاش اجازه دهید کل پیش زمینه را روشن کند. زمانی که ابر در آسمان وجود دارد به این معنی نیست که شما باید در خانه بمانید. ابرها زمانی که به صورت پراکنده در آسمان نقطه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند جنبه جالبی به عکاسی در شب اضافه کنند و به ستاره‌ها اجازه نگاه کردن را بدهند.

اگر در حال عکاسی از مسیرهای ستاره‌ای هستید، فراموش نکنید که برخی از نوردهی‌های فردی که در کنار هم قرار می‌دهید نیز ممکن است به‌عنوان عکس‌های جداگانه باقی بمانند.

عکاسی از ماه همراه با منظره پیش‌زمینه به دلیل گستره دینامیکی وسیع می‌تواند مشکل باشد. نوردهی برای پیش زمینه ممکن است باعث شود ماه بیش از حد نورده شود و نوردهی برای ماه ممکن است باعث شود که پیش زمینه بیش از حد تاریک شود. در این مورد راه حل بهینه ممکن است ایجاد یک نوردهی چندگانه یا ترکیبی باشد.

 

  • پوشش تصویر

چند راه وجود دارد که می‌توانید ماه را به تصویر دیگری اضافه کنید تا ترکیب‌بندی جالب‌تری داشته باشید. یکی از این تکنیک‌ها استفاده از عملکرد Image Overlay است که در بسیاری از دوربین‌های DSLR نیکون گنجانده شده است.

  • کامپوزیت پس از تولید

تکنیک دیگر عکاسی از ماه و منظره به‌عنوان تصاویر مجزا و ترکیب آنها با هم با استفاده از یک برنامه ویرایش تصویر است. هنگام عکاسی از ماه، از همان لنز فاصله کانونی استفاده کنید که با آن از منظره عکس می‌گیرید تا واقع بینانه تریم نگاه را در کامپوزیت نهایی داشته باشید. همچنین ترکیب واقعی را آسان‌تر می‌کند. به یاد داشته باشید که از سرعت شاتر حدود 1/15 ثانیه یا بیشتر استفاده کنید زیرا ماه در واقع بسیار سریع در آسمان حرکت می‌کند.

 

عکاسی دیجیتال به عکاسان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از عکاسی تایم لپس، از تکنیک‌های بسیار جالب برای ثبت تصاویر – حتی در گذر زمان – استفاده کنند. بسیاری از دوربین‌های دیجیتال امروزی نیکون (دوربین‌های DSLR، سری Z، مدل‌های نیکون 1 و COOLPIX) دارای یک تایمر داخلی هستند. تایمر بازه فاصله زمانی بین نوردهی‌ها و تعداد کل نوردهی‌های ایجاد شده توسط دوربین را برای ضبط منظم تصاویر در بازه زمانی که می‌خواهید کنترل می‌کند.

برخی از مدل‌های DSLR نیکون رده بالاتر دارای یک حالت فیلم‌برداری زمان انتشار هستند که از پردازش صدها یا هزاران نوردهی فردی در یک فیلم تایم لپس کامل، درست در دوربین مراقبت می‌کند.

به دنبال شب‌های خنک بدون ماه باشید (مگر اینکه بخواهید به‌طور خاص از ماه عکس بگیرید!) و از مناطق آلوده نور (شهرهای بزرگ یا شهرک‌ها) اجتناب کنید. از یک سه پایه محکم و آزاد کننده کابل استفاده کنید. ترکیب خود را تنظیم کنید، فوکوس را قفل کنید و یک عکس آزمایشی بگیرید. این به تعیین میزان قرار گرفتن در معرض و در صورت نیاز به ایجاد هرگونه تغییر در ترکیب کمک می‌کند.

سخن آخر

“اگر می‌توانید آن را ببینید، می‌توانید از آن عکس بگیرید.”

مطالب فوق راهنمای مختصری برای شروع عکاسی از آسمان شب بود که  شما با رعایت نکات عکاسی موفق می‌شوید عکس‌هایی جذاب از زیبایی‌های آسمان در شب ثبت کنید، امیدواریم مطالب این سایت برای شما مفید واقع شده باشد.

دوربین عکاسی یا موبایل؟ کدام گزینه مناسب تر است

 

پکیج آموزش ویدیویی عکاسی برای اولین بار در سراسر کشور؛ جهت خرید پکیج کلیک نمایید

اگر شما هم علاقه‌مند هستید که به بهترین نحوه ممکن با عکاسی و مباحث تکنیکی و عملی آن آشنا شوید و در حین آموزش بتوانید مدرک بین المللی خود را دریافت کنید،

جهت کسب اطلاع از طول دوره ها و نحوه ثبت نام با ما در ارتباط باشید.

 

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *