آموزش رایگان عکاسی

دوربین عکاسی یا موبایل ؟ کدام گزینه برای عکاسی مناسب‌تر است؟ راهنمای انتخاب مورد مناسب

 

دوربین عکاسی بهتر است یا موبایل؟ شاید برای کسانی که این روزها کمی حرفه ای تر به مسئله عکاسی نگاه می‌کنند این یک سوال دائمی باشد که هنوز به نتیجه آن دست پیدا نکرده‌اند. شاید هم بتوان گفت که اصلا نمی‌توان این موضوع را یکجانبه بررسی کرد. ممکن است درشرایطی دوربین عکاسی بهتر باشد و در شرایط دیگر استفاده از دوربین موبایل. اما اگر بخواهیم به طور کلی به یک نتیجه صحیح از این پرسش دست پیدا کنیم باید بتوانید به لحاظ مختلف این مسئله را بررسی کنیم. برای رسیدن به پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

آزمون تعیین سطح گاما

 

آیا دوربین موبایل به اندازه کافی برای عکاسی خوب است؟

صنعت عکاسی هم اکنون در وضعیت جالبی قرار گرفته است. در گذشته عکاسان محدود به افراد حداقل نیمه آماتور با یک دوربین عکاسی می شدند اما امروز همه مردم در جیب خود یک دوربین عکاسی دارند. عکاسان حرفه ای همچنان می‌دانند که دوربین گوشی برای استفاده حرفه ای در این صنعت مناسب نیست اما مردم عادی یا اینفلوئنسرهای فضای مجازی کیفیتی را که می‌خواهند به لطف تکنولوژی شرکت های سازنده موبایل دریافت کرده‌اند.

شاید این جمله را از خیلی از دارندگان گوشی شنیده باشید که می‌گویند عکس های موبایل تا زمانی خوب هستند که فقط درون موبایل آنها را نگاه کنید. بله این حقیقت دارد. مثلا در گوشی های سامسونگ به خاطر صفحه نمایشگر و تغییرات هوشمندانه ای که این شرکت روی نمایش عکس ایجاد می‌کند. شما بدون هیچ تنظیماتی فقط با زدن دکمه عکس، یک خروجی خوب تحویل می‌گیرید که البته فقط به درد دیده شدن در گوشی ها می خورد.

اگر با حرف من مخالفید حق دارید. اما این نکته را فراموش نکنید. شاید هم سلیقه ذهنی ما طی چندسال گذشته نسبت به خروجی عکس بخاطر تعداد زیاد عکسهای گرفته شده با موبایل تغییر کرده. بیایید زود قضاوت نکنیم و ادامه این بحث را کمی ریشه ای بررسی کنیم.

دوربین عکاسی یا موبایل

ظهور عکاسی جدید با گوشی های هوشمند

هربار که شرکت های تولید گوشی، میخواهند یک نسخه جدید را معرفی کنند، بخش عظیمی از تبلیغاتشان را روی نشان دادن کیفیت دوربین آن متمرکز می‌کنند. آنها می‌خواهند مارا شگفت زده کنند و بگویند که چقدر این گوشی نسبت به نسخه قبلی دارای دوربین بهتر یا حتی بیشتری است.

در واقع می‌توان گفت بزرگترین دلیلی که باعث می‌شود ما گوشی جدیدی بخریم، استفاده از دوربین بهتر آن گوشی است. زیرا عکاسی با موبایل امروزه رکن اصلی زندگی ما را در فضای مجازی تشکیل داده است. همه تولیدکنندگان برتر گوشی های هوشمند از شما می خواهند که بدانید دوربینی دارند که ارزش پول شما را دارد. اپل کاربران آیفون را تشویق می کند تا بهترین عکس های خود را در اینستاگرام با هشتگ #ShotOniPhone به اشتراک بگذارند و اغلب بهترین این تصاویر را در تبلیغات تلویزیونی آیفون به اشتراک می گذارد.

گوگل اخیراً با جان لجند برای فیلمبرداری موزیک ویدئویی که به طور کامل در گوگل پیکسل 2 فیلمبرداری شده بود شریک شد و سامسونگ با کمیته بین المللی المپیک قراردادی منعقد کرد تا به هر ورزشکاری این فرصت را بدهد که بهترین خاطرات خود را در گلکسی نوت 8 ضبط کند و به اشتراک بگذارد.

آیا دوربین هوشمند می‌تواند جایگزین دوربین های حرفه ای DSLR شود؟

اما علی رغم این تبلیغات، آیا دوربین های گوشی، می‌توانند جایگزین مناسبی برای دوربین های حرفه ای  DSLR باشند؟ از دید یک عکاس حرفه ای جواب منفی است. آنها عکس دوربین های موبایل را در زمره عکسهای یک بار مصرف می بینند. شما هیچگاه یک عکاس نیمه آماتور تا حرفه ای را نمی‌بینید که با گوشی موبایل به عکاسی بپردازد. به وضوح باید بگوییم که دوربین های DSLR بهتر از دوربین های گوشی است.

دوربین های حرفه ای امکان تنظیمات و تطبیق پذیری زیادی را دارند و معمولا در هر شرایطی عکسی را به شما می‌دهند که گوشی هوشمند قادر به اینکار نیست. به عنوان مثال شما نمی‌توانید یک لنز 200 میلیمتری را برای عکاسی به لنز دوربین گوشی خود وصل کنید. اما یک عکاس حرفه ای با داشتن یک بادی مناسب DSLR بنا به نوع عکاسی که باید انجام دهد می‌تواند از مناسب ترین لنز ممکن استفاده کند.

دروغ بعدی که در تبلیغات برای فروش گوشی به شما می‌گویند میزان مگا پیکسل است.

مثلا احتمالا شنیده‌اید که فلان گوشی 40 مگاپیکسل است و با خود می‌گویید که این دوربین گران عکاسی هم 40 مگاپیکسل است پس کیفیت یکسانی دارند. خیر! اولا که میزان مگاپیکسل به معنای کیفیت بیشتر نیست باید بدانید که سنسورهای دوربین های DSLR بسیار بزرگتر و حرفه ای تر از یک دوربین موبایل است و به طرز قابل توجهی نور بیشتر و بهتری را دریافت می‌کند. این تفاوت بخصوص زمانی به وضوح دیده می‌شود که شما در شرایط بسیار کم نور عکاسی می‌کنید.

همچنین DSLR درهنگام نوردهی اجازه می‌دهد خلاقانه تر عمل کنید، سرعت شاتر نیز برایتان قابل تنظیم است، دیافراگم و ISO نیز کاملا در دستان شما هستند. اما دوربین های گوشی فقط چنین چیزهایی را به کمک نرم افزار برایتان شبیه سازی می‌کنند و نه بیشتر!

باز هم می‌گویید گوشی هوشمند بهتر از یک دوربین DSLR است؟

بعد از مخالفت جدی حالا کمی هم از گوشی های موبایل طرفداری کنیم. درواقع کاربرد دوربین موبایل کاملا متفاوت است. مردم هرجا که بخواهند گوشی را در جیبشان قرار می‌دهند و می‌برند. فوری و بدون تنظیمات خاصی عکسی که برایشان راضی کننده باشد را می‌گیرند و با همان سرعت برای دوستان، خانواده یا حتی در شبکه های اجتماعی آن را شِیر می‌کنند. (اگر علاقمند به عکاسی با موبایل هستید این مقاله را ببینید: اصول عکاسی با موبایل)

این ویژگی ها در دوربین های DSLR کمتر صدق می‌کند. سنگینی دوربین، متصل نبودن همه مدل های آن به شبکه های اجتماعی و همچنین حرفه ای عکس گرفتن سبب می‌شود تا سرعت دوربین های موبایل را به هیچ وجه نداشته باشند. اما در مقابل همانطور که گفتیم، عکس دوربین گوشی شما بیشتر به درد آن میخورد که در همان گوشی آن را ببینید. اگر قصد داشته باشید عکس را چاپ کنید یا در تلوزیون های بزرگ آن را ببینید هیچ گزینه ای بهتر از دوربین های DSLR پیش روی شما نیست.

باتری گوشی های هوشمند چالش بعدی است. فرض کنید به طبیعت بروید و شروع به عکاسی کنید. خیلی زود باتری گوشی شما تمام خواهد شد. اما در مورد دوربین این چنین نیست. این دوربین ها با باطری استاندارد میتواند 2-3 روز عکاسی مداوم را پشتیبانی کنند همچنین امکان داشتن باتری اضافه برایتان به راحتی فراهم است. مسئله بعدی که باید در تفاوت عکس این دو اشاره کرد امکان ادیت عکس است. عکس گوشی های موبایل امکان ادیت حرفه ای را ندارند. اما خروجی عکس دوربین های حرفه ای به نحوی و با فرمتی طراحی شده است که نرم افزار فتوشاپ ادیت حرفه ای رنگ، نور و سایر گزینه ها را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد و پلاگین های کاملا حرفه ای در این زمینه وجود دارد.

نتیجه گیری

شاید این مقاله تا حدی به طرفداری از دوربین های DSLR پرداخته، اما باور کنید اینکار جانب دارانه نبوده. البته مثلا اگر 4-5 سال پیش می‌گفتیم که گوشی تلفن همراه برای رفع نیازهای عکاسی شما کافی است احتمالا پاسخ منفی بود اما امروز اینطور نیست. از حق نگذریم، پیشرفت قابل ملاحظه ای در دوربین گوشی های تلفن همراه رخ داده است که نمی توان به سادگی از آن گذشت. درواقع خرید یک DSLR انتخاب خوبی است اما به شرطی که بخواهید عکاسی حرفه ای را تجربه کنید. اگر قصد دارید به عکاسی فقط برای ثبت لحظاتتان نگاه کنید بهتر است که صرفا از گوشی خوبی که دوربین مناسبی دارد استفاده کنید.

پس زمانی که می‌خواهید بین خرید گوشی یا یک DSLR تصمیم گیری کنید باید خوب فکر کنید که هدف شما از عکاسی چیست؟ آیا شما می‌خواهید یک عکاس آماتور باشید و کم کم به رشد خود در این زمینه امیدوارید یا اینکه صرفا می‌خواهید لحظاتی از ازندگی خود را به تصویر بکشید. حتی گاهی اگر بودجه مناسبی داشته باشید خرید هردوی آنها نیز جالب است. زیرا می‌توانید از گوشی برای ثبت لحظاتتان استفاده کنید و از دوربین برای پلن های حرفه ای تر. به هرحال به خودتان بستگی دارد. اما همانطور که گفتیم اگر نظر مارا به صورت فنی بخواهید باید بگوییم که برای یک عکاس حرفه ای به هیچ وجه استفاده از دوربین موبایل مناسب نیست! پس دقت کنید که چه مسیری در آینده، پیش روی شماست.!

پکیج آموزش ویدیوی عکاسی برای اولین بار در سراسر کشور؛ جهت خرید پکیج کلیک نمایید

اگر شما هم علاقه‌مند هستید که به بهترین نحوه ممکن با عکاسی و مباحث تکنیکی و عملی آن آشنا شوید و در حین آموزش بتوانید مدرک بین المللی خود را دریافت کنید،

جهت کسب اطلاع از طول دوره ها و نحوه ثبت نام با ما در ارتباط باشید.

 

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا