دانستنی های آلمان

هزینه منابع انرژی در آلمان: برق+ آب+ گاز

 

همواره هزینه انرژی‌های تجدید پذیر در اروپا بالا بوده است. در سال‌های اخیر کشورهای اروپایی از جمله آلمان تلاش بسیاری برای جلوگیری از افزایش قیمت انرژی‌های مانند برق، آب و گاز داشته‌اند. با این حال که دولت آلمان وعده داده بود که دیگر به افزایش قیمت‌های انرژی اقدام نکند و تا حد ممکن قیمت‌ها را کاهش نیز بدهد اما از موارد قابل توجه در چند سال گذشته افزایش نرخ برق خانگی در آلمان است. به طور کلی هزینه منابع انرژی در آلمان نسبت به چند سال اخیر افزایش یافته است. این هزینه‌ها هم باید مانند سایر هزینه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

منابع انرژی در آلمان

برق

کشور آلمان همواره در تلاش بوده است که در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر نیز توسعه یابد و برای تحقق این امر برنامه‌های آینده نگری طراحی کرده است. به موجب چنین اقدامی هزینه انرژی برق در این کشور افزایش چشم گیری داشته است. این مسئله برای مشترکین مصارف خانگی دغدغه می‌باشد. دولت آلمان در جواب اعتراض مصرف کننده‌های خانگی برق این موضوع را مطرح می‌کند که هر خانوار به صورت میانگین در ماه تنها چیزی حدود ۹ درصد از درآمد خود را باید به پرداخت هزینه انرژی اختصاص دهد و این در حالی است که در بسیاری از کشور‌های اروپایی مردم بایستی بخش بیشتری از درآمد ماهانه خود را به پرداخت بهای انرژی‌ها اختصاص دهند.

به عنوان مثال خانواده‌ها در بلغارستان ماهانه 25 درصد از درآمد خود را به هزینه‎‎‌های ناشی از انرژی اختصاص می‌دهند. البته از مزایای افزایش هزینه انرژی‌ها در آلمان مانند برق می‌توان به افزایش دقت مردم در مصرف برق و صرفه جویی خانوارها اشاره کرد. همچنین، بخش قابل توجهی از سود حاصل از فروش برق به شهروندان در اختیار تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر قرار می‌گیرد.

طبق برآوردهای انجام شده قیمت استفاده از برق هر مگاوات در ساعت در آلمان به ۸۵۰ یورو و بیش از هزار یورو رسیده است که این قیمت‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش 4 تا 6 برابری داشته است. افزایش هزینه منابع انرژی در آلمان امروزه مورد توجه همگان قرار گرفته است.

گاز

شرکت‌های تامین کننده گاز در آلمان نیز از افزایش قیمت‌ها خبر دادند. از زمان آغاز جنگ اکراین و در پی اقدام کشورهای اروپایی در اعمال تحریم‌های ضد روسیه، صادرات گاز به این کشورها از جمله آلمان کاهش یافته است به طوری که هم اکنون تنها ۲۰ درصد گاز در خط لوله نورد استریم ۱ برای آلمان جریان دارد. البته مقامات آلمانی می‌گویند تضمینی برای اینکه همین مقدار هم ثابت بماند، وجود ندارد. قیمت گاز در آلمان در سال‌های گذشته تقریبا 7 سنت در هر کیلو وات ساعت بود. اما در ماه جولای امسال این نرخ به 16 سنت افزایش یافت.

هم اکنون هزینه گاز برای یک خانواده چهارنفره که درسال حدود ۲۰ هزار کیلووات ساعت گاز مصرف می‌کنند سالانه تا ۷۲۰ یورو افزایش هزینه در بخش انرژی خواهند داشت. هم چنین شرکت های تامین کننده گاز از ابتدای اکتبر هشدار داده اند که به ازای هر کیلووات ساعت مصرف گاز ، مبلغ ۲.۴۱۶ سنت بیشتر دریافت می‌کنند. به گفته بسیاری از شهروندان آلمانی در 7 ماه گذشته قیمت گاز 4 برابر شده است.

بحران انرژی در آلمان جدی است به گونه‌ای که دولت آلمان ۳۰ درصد از سهام شرکت یونیپر که بزرگ‌ترین تامین کننده نیرو در این کشور به شمار می‌رود را خریداری کرده است، زیرا این شرکت به خاطر کاهش دریافت گاز از روسیه تحت فشار مالی بسیار شدید قرار داشته است. افزایش هزینه منابع انرژی در آلمان دولت را مجبور به چنین اقدامی کرده است.

آب

آب نیز مانند دیگر منابع انرژی با افزایش قیمت رو به رو شده است. دغدغه‌های زیست محیطی نیز بر افزایش قیمت منابع آب اثر گذاشته است. در میان کشورهای اروپایی آلمان پیشرو در قیمت افزایش آب است. با توجه به برآوردهای انجام شده میانگین مصرف آب خانوارها تقریبا 120 مترمکعب در سال محاسبه شده است. میانگین قیمت آب در ایتالیا کم و در حدود 3.56 یورو می‌باشد در حالی که این قیمت در آلمان بسیار بیشتر است و به ۵.۲۱ یورو می‌رسد. هزینه آب و فاضلاب فرانسه ۱۱ درصد کمتر از میانگین اروپاست. با این حال رکورد بهای آب در قاره سبز اروپا متعلق به دانمارک است به طوری که میانگین آب‌بها در این کشور به ۶.۶۱ یورو برای هر متر مکعب می‌رسد.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا