دانستنی های آلمان

وسایل حمل و نقل در آلمان 🚌: هزینه 💶+ مزایا و معایب

 

اگر قصد سفر به آلمان را دارید یا این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنید بهتر است از هزینه‌های حمل و نقل آن نیز مانند هزینه مواد غذایی آگاهی داشته باشید. آلمان یکی از کشورهای اروپایی با سیستم حمل و نقل پیشرفته است. این موضوع جابه جایی و سفر در آلمان و خارج از مرزهای آن را آسان کرده است. نظم و دقت بسیار بالای وسایل نقلیه عمومی در آلمان باعث می‌شود که شما هر وسیله‌ای را که انتخاب می‌کنید در کمترین زمان ممکن به مقصد خود برسید. به طور کلی در آلمان نیز مانند سایر کشورها برای حمل و نقل درون شهری از تاکسی، اتوبوس، مترو، تراموا استفاده می‌شود.

سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان

گستردگی سیستم حمل و نقل در آلمان باعث شده است که در کوچکترین شهرها و روستاها را نیز وسیله نقلیه باشد. سیستم حمل و نقل به قدری منظم و دقیق طراحی شده که اکثر شهروندانی که خودروی شخصی دارند نیز ترجیح می‌دهند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. قابل اعتماد بودن سیستم حمل و نقل عمومی، سرویس دهی با کیفیت بالا، سرعت خوب، نظم و داشتن تکنولوژی به روز دنیا باعث محبوبیت روزافزون آن در بین مردم شده است. اگرچه در شهرهای بزرگ آلمان سیستم حمل و نقل گسترده‌تری وجود دارد اما این بدین معنا نیست که شهرها و روستاهای کوچک حمل و نقل عمومی نداشته باشند. آلمان در زمینه راه‌های ارتباطی یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا می‌باشد.

آشنایی با انواع وسایل نقلیه عمومی در آلمان

سیستم حمل ونقل در شهرهای بزرگ بسیار گسترده و متنوع است، برای این منظور 5 نوع وسیله نقلیه شامل یوبان، اس بان، اتوبوس، تراموا و قطار سبک در نظر گرفته شده است. هر کدام از موارد فوق برای جابه جایی با مسافت‌های مختلف طراحی شده و به شهروندان خدمت رسانی می‌کند. یوبان، اتوبوس و تراموا برای مسیرهای درون شهری استفاده می‌شوند؛ چنانچه فردی به فضای خصوصی‌تری جهت حمل و نقل نیاز داشته باشد می‌تواند از تاکسی استفاده کند اما هزینه بیشتری باید بپردازد. اس بان و قطار سبک نیز برای سفرهای برون شهری استفاده می‌شوند.

سیستم حمل و نقل یوبان (U Bahn)

یوبان‌ها از پیشرفته‌ترین و سریع‌ترین سیستم های حمل و نقل در آلمان هستند، آن‌ها نوع پیشرفته‌ای از مترو هستند که راه‌های ارتباطی در تمام نقاط شهر و حتی حومه شهر را پوشش می‌دهند. ایستگاه‎‌های یوبان با حرف U و عدد مورد نظر ایستگاه نشان داده شده است. خطوط یوبان در شهرهای بزرگ آلمان مانند مونیخ و هامبورگ وجود دارد. یوبان به دلیل به صرفه بودن، خطوط گسترده و سرعت بالا بسیار پرطرفدار است.

سیستم حمل و نقل اس بان (S Bahn)

اس بان‌ها هر 20 تا 30 دقیقه با برنامه مشخص حرکت می‌کنند. ایستگاه این بان‌ها معمولا در مرکز شهر قرار دارد و برای جابه جایی برون شهری استفاده می‌شود. در طراحی نقشه ایستگاه‌های اس بان دسترسی و راحتی مردم در اولویت گذاشته شده است. ساعت حرکت اس بان‌ها در روزهای هفته متغیر است، به عنوان مثال در روزهای شنبه و یکشنبه برنامه حرکت این خطوط ریلی فشرده‌تر و سریع‌تر می‌باشد. شما برای رفت و آمد در شهرهای بزرگ مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، کلن، دوسلدروف، اشتوتگارت می‌توانید از اس بان‌ها استفاده کنید.

تراموا در آلمان

ترامواها اتوبوس‌های برقی هستند که روی زمین حرکت می‌کنند. این نوع وسیله نقلیه در مقایسه با بان‌ها گستردگی کمتری دارد. ترامواها بیشتر در شرق آلمان فعالیت داشته و برای حمل و نقل درون شهری استفاده می‌شوند. در برخی مناطق نیز برای دوری از ترافیک شهری خطوط ترامواها در زیر زمین کشیده شده است. این خطوط حمل و نقل به دلیل محدود بودن فعالیتشان محبوبیت کمتری در مقایسه با یوبان دارد اما از سیستم پیشرفته‌ای برخوردار است. در آلمان به تراموا تیوب نیز گفته می‌شود. هزینه تراموا برای مسیرهای کوتاه تقریبا 7/1 یورو می‌باشد. با این مبلغ می‌توانید از 6 ایستگاه عبور کنید.

اتوبوس در آلمان

بیشتر مردم به دلیل امنیت بالای اتوبوس از آن برای حمل و نقل در شب استفاده می‌کنند. گستردگی خطوط اتوبوس رانی در آلمان به وسعت و جمعیت شهر بستگی دارد، در شهرهای بزرگ گستردگی بیشتری دارد. اتوبوس‌ها معمولا در تمام نقاط شهر دیده می‌شوند و ایستگاه اتوبوس با حرف H مشخص شده است. راحتی در دسترس بودن، امنیت، به صرفه بودن هزینه اتوبوس به محبوبیت آن کمک زیادی کرده است. البته باید توجه داشت که هزینه اتوبوس از تاکسی کمتر است و راحتی آن را ندارد. سرعت اتوبوس‌ها پایین‌تر از تاکسی است.

تاکسی در آلمان

همانند سایر نقاط دنیا یکی از رایج ترین وسایل نقلیه عمومی تاکسی می‌باشد. تاکسی نسبت به سایر وسایل نقلیه کرایه بالاتری دارد. بنابراین مردم آلمان تا زمانی که مجبور نباشند از تاکسی استفاده نمی‌کنند. هزینه تاکسی در شهرهای مختلف متغیر است اما به طور میانگین برای یک مسیر مشخص کرایه 9/3 یورو باید پرداخت شود. به ازای هر کیلومتر افزایش مسیر 2 یورو به کرایه اضافه می‌شود.

هزینه حمل و نقل در آلمان

شما با تهیه یک بلیط در آلمان می‌توانید از تمام وسایل نقلیه استفاده کنید بدین صورت که متناسب با نوع وسیله و مقصد مبلغ مورد نظر از کارت اعتباری شما کسر می‌گردد. نکته مهم این است که حتما بلیط خود را معتبر کنید. از طریق کیوسک‌های زرد و قرمز در ایستگاه‌های یوبان‌ها و اس بان‌ها بلیط شما با مهر معتبر می‌شود. چنانچه بازرسین قطار بلیط فاقد اعتبار را ببینند به مبلغ 40 یورو شما را جریمه می‌کنند.

هزینه کارت‌های مترو با درصد تخفیف‌های مختلف ارئه می‌شود.  ۲۵ درصد تخفیف برای کلاس دو و فرست کلاس به ترتیب ۶۲ و ۱۲۵ یورو است. هزینه کارت‌های پنجاه‌درصد تخفیف برای کلاس دو ۲۵۵ یورو و برای فرست کلاس مبلغی در حدود ۵۱۵ یورو است. این کارت‌ها به مدت یک سال اعتبار دارند. کارت‌های صددرصد تخفیف هم قیمتی برابر با ۴۰۶ یورو برای کلاس دو و ۶۸۹ یورو برای فرست کلاس دارد. با استفاده از این کارت‌ها شما می‌توانید از اکثر وسیله‌های حمل ‌و نقل عمومی رایگان استفاده کنید. اگر از کارت استفاده نمی‌کنید می‌توانید بلیط تهیه کنید.

انواع بلیط‌ها در آلمان

شما می‌توانید با توجه به پول و زمانی که در اختیار دارید بلیط مناسب خود را تهیه کنید. چانچه قصد سفر به مناطق دورتر را دارید نسبت به تهیه بلیط زود اقدام کنید زیرا با نزدیک شدن به زمان حرکت مانند هواپیما نرخ بلیط افزایش می‌یابد. امکان استرداد و تغییر ساعت و مقصد براین دسته از بلیط‌ها وجود دارد، همچنین 1 تا 2 روز هم اعتبار دارند. اما یک دسته از این بلیت‌ها Flexpreis نام دارند و هزینه بالایی باید برای آن پرداخت کنید؛ قابلیت استرداد ندارد و در یک زمان مشخص حرکت انجام می‌شود.

بلیط‌های تک مسیره

از این نوع بلیط‌ها می‌توان به مدت ۱.۵ ساعت استفاده کرد. می‌توانید به هر نقطه از شهر سفر کنید و اگر چند بار از مترو پیاده شوید، روی قیمت آن تأثیری ندارد. هزینه‌ های حمل ‌و نقل با این بلیط‌ها در حدود ۲ الی ۲.۸ یورو است.

بلیط‌های یک ‌روزه

با استفاده از این بلیط‌ها می‌توان به مدت 24 ساعت از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توانید به مدت یک روز در یک منطقه از شهر تردد داشته باشید.

بلیط‌های گروهی/ گروهی منطقه‌ای

این گزینه برای گروه‌های 5 نفره مناسب است و می‌توانید با تهیه آن به مدت یک روز به هرجا که می‌خواهید سفر کنید. هزینه آن 15 الی 20 یورو می‌باشد. با بلیط گروهی منطقه‌ای می‌توانید به یکی از 16 ایالت آلمان سفر کنید. مدت اعتبار آن از 9 صبح تا 3 شب فردا می‌باشد. هزینه این بلیط برای نفر اول ۲۵ یورو و برای هر نفر دیگر ۴ یورو اضافه خواهد شد. این نوع از بلیط‌های گروهی برای سفرهای دسته جمعی مناسب است.

بلیط‌های یک‌روزه و گروهی

اگر به دنبال یک ترکیب از دو مورد بالا هستید باید بلیط‌های Quer-Durchs-Land-Ticket را انتخاب کنید. به کمک این بلیط‌ها می‌توانید در گروه‌های چهارنفره سفر کنید. نفر اول حدود 44 یورو و به‌ازای هر نفر اضافی 8 یورو باید پرداخت کنید. مدت اعتبار آن از 9 صبح تا 3 شب است.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *