دانستنی های کانادا

سوخت وسایل نقلیه در کانادا؛ قیمت گاز، بنزین و روغن و نگهداری خودرو

احتمالا درباره قیمت خودروها تحقیق ابتدایی کرده باشید؛ قیمت ها واقعا شگفت انگیزند. ممکن است با هزینه چند بار رستوران رفتن بتوانید یک خودروی نسبتا مناسب بخرید؛ اما جزئیات دیگری هم وجود دارد که باید به آنها توجه کافی کنید. برای این که بتوانید سفر و جابجایی راحت و بهتری داشته باشید بهتر است یک خودروی مناسب خریداری کنید. با توجه به این که هزینه سوخت وسایل نقلیه در کانادا متفاوت با ایران است ممکن است در نگهداری خودرو و هزینه های آن دچار اشتباه شوید به همین دلیل ما در تلاشیم تا اطلاعات کاملی در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. هزینه های انواع سوخت خودرو ( هزینه های زندگی در کانادا ) و همچنین نگهدارنده هایی مانند روغن را بررسی خواهیم کرد. علاوه بر این به بصرفه ترین خودروها و نوع سوخت آن ها اشاره خواهیم کرد.

قیمت سوخت در کانادا

با توجه به متغیر بودن قیمت سوخت معمولا به صورت بازه ای اقدام به تعیین محدوده قیمتی می کنند به همین دلیل ما هم ماه های آخر سال 2022 را برای تعیین میانگین قیمت در نظر گرفته ایم که برای سال 2023 هم تغییر چندان زیادی نخواهد کرد. معمولا میزان عرضه نفت خام از غرب کانادا تعیین کننده قیمت سوخت در این کشور است. تغییر در قیمت جهانی و همچنین هزینه های حمل و نقل و غیره تفاوت قیمتی در شهرهای مختلف ایجاد کرده است. علاوه بر این مالیات های متعددی بر سوخت بسته شده است. شما باید هم مالیات فدرال پرداخت کنید و هم مالیات استانی که چیزی حدود 11 سنت در هر لیتر است. این موضوع هم شایان توجه است که این کشور خودش جزو تولید کنندگان سوخت در جهان است به همین دلیل انتظار پایین تر بودن قیمت سوخت چندان انتظار بیجایی نخواهد بود.

آزمون تعیین سطح گاما
سوخت گاز در کانادا
قیمت گاز و بنزین در کانادا

قیمت بنزین در کانادا

تابع میزان عرضه است؛ اما نسبت به متوسط قیمت جهانی تقریبا قیمت کمتری دارد. در سال 2022 میانگین ارزش بنزین با اکتان 95 حدودا 1.88 دلار است که نسبت به قیمت 2.55 دلاری در جهان بسیار ارزان تر است. البته شایان ذکر است که این قیمت برای مثال در اکتبر 2022 به 2 دلار در هر لیتر هم رسید. پایین ترین قیمت نیز مربوط به سپتامبر است با 1.7 دلار در هر لیتر.

قیمت گاز خودرو در کانادا

گاز خودرو هم به صورت گاز مایع و در واحد لیتر عرضه می شود. قیمت گاز در کانادا نیز حدود 153-163 سنت در هر لیتر است. تعداد قابل توجهی از خودروها از گاز استفاده می کنند و اغلب دوگانه سوز هستند؛ اما مصرف گاز نسبت به بنزین کماکان کمتر است. با این حال قیمت مناسب گاز و ثبات بیشتر آن می تواند مردم را به استفاده بیشتر ترغیب کند. دولت مالیات چندانی بر قیمت گاز ندارد تا شهروندان با قیمت کمتری از این سوخت استفاده کنند. این کار می تواند هزینه سوخت وسایل نقلیه در کانادا را تا حد زیادی کاهش دهد.

قیمت گاز و بنزین و روغن در کانادا
سوخت وسایل نقلیه در کانادا

قیمت روغن موتور در کانادا

به طور کلی ماشین ها به دو نوع روغن موتور نیاز دارند؛ روغن معمولی یا روغن مصنوعی. روغن های معمولی ارزان تر هستند و بسته به این که چه برندی و از چه ایالتی خرید می کنید متفاوت است؛ اما به طور معمول باید چیزی بین 35 تا 75 دلار برای تعویض روغن و فیلتر در کانادا هزینه کنید. در صورتی که خودروی شما نیازمند روغن مصنوعی باشد باید هزینه بیشتری کنید که به طور معمولی بین 65 تا 125 دلار قیمت دارد. روغن های معمولی را باید هر شش ماه یا هفت هزار کیلومتر تعویض کنید؛ اما روغن های مصنوعی دوام بیشتری دارند و تقریبا دو برابر کارآیی خواهند داشت. کانادا برندهای معتبری در تولید روغن موتور دارد و اغلب محصولات بسیار با کیفیتی تولید می کند. با این حال محصولات آمریکایی با کیفیتی نیز به این کشور وارد می شود.

خودروهای برقی در کانادا

یکی از به صرفه ترین موارد خرید خودرویی است که از سوخت برقی استفاده می کند. برای شارژ کامل یک ماشین برقی که با هر بار سوخت حداقل 200 مایل را طی می کند چیزی نزدیک به 6 دلار باید پرداخت کنید. این رقم نسبت به بنزین و گاز بسیار به صرفه است. البته اختلاف چندان زیادی ندارد اما به طور کلی سوخت مناسب تر و به صرفه تری به حساب می آید.

مجموع هزینه های ماهیانه سوخت در کانادا چقدر است؟

در ابتدا اشاره کردیم که در کنار قیمت پایین خودروها باید به هزینه های مربوط به بنزین، گاز و روغن هم توجه کرد. البته هزینه های دیگری مانند تعمیرات، مالیات و بیمه هم وجود دارد که بایستی در هزینه نهایی مورد محاسبه قرار بگیرد. اما به طور میانگین شما برای طی یک مسافت 50 کیلومتری در روز باید حداقل 8 دلار بابت خرید بنزین و حدود 3 دلار برای گاز باید پرداخت کنید. در این صورت در یک بازه 6 ماهه هزینه شما حدودا 1700 دلار خواهد شد. که ممکن است از ارزش کل ماشین شما هم بیشتر باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا