دانستنی های آلمان

مزایا و معایب زندگی در آلمان: وقت شناسی مردم+ امنیت شغلی

زندگی در سایر نقاط دنیا یک سری مزایا و معایب دارد و هیچ جای این کره خاکی به عنوان ایده آل محض وجود ندارد. آلمان نیز مانند دیگر کشورها برای زندگی و سکونت یک نقاط مثبت و منفی دارد. آلمان به عنوان یک کشور پیشرفته و صنعتی در قلب اروپا دارای مزایا بسیاری برای یک زندگی راحت و بدون دغدغه است. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های مختلف این کشور پرداخته ایم.

زندگی در آلمان

آلمان دومین کشور پرجمعیت اروپایی پس از روسیه و پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا است. در سال‌های گذشته تا به امروز مهاجرت از طریق کار و تحصیل در صدر روش‌های مهاجرتی به آلمان بوده است. این کشور جزء قوی ترین اقتصادهای دنیا می‌باشد و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین می‌باشد. آلمان سالانه مقصد مهاجرتی افراد زیادی از اقصی نقاط جهان است و نرخ بیکاری منتشر شده طبق آخرین برآوردها در سال 2020 به 3،2 درصد کاهش یافته است. آلمان دارای چهارمین جایگاه پایین‌ترین نرخ بیکاری در دنیا است و همین امر سبب شده است که مهاجران از جهت یافتن کار و درآمد در این کشور دغدغه‌ای نداشته باشند. موارد گفته شده از مزایا مهاجرت به آلمان است.

آنچه که بیشتر از همه چیز چرخه اقتصادی آلمان را پررونق کرده است بخش صنعتی این کشور است، صنایع بزرگ و قدرتمند و ارتباط نزدیک کار و دانشگاه از مزایای اصلی این کشور اروپایی است. بزرگ‌ترین کمپانی‌های تولید کننده خودرو در این کشور قرار دارند مانند مرسدس بنز.

کالاهای صادراتی آلمان عبارتند از: وسایل نقلیه، آهن آلات، مواد شیمیایی، تجهیزات الکترونیکی، داروسازی، محصولات غذایی، پلاستیک و لاستیک. مخارج زندگی در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است؛ به طور میانگین هزینه‌های زندگی در این کشور ماهانه 800 یورو برآورد شده است.

مزایای زندگی در آلمان

اخلاق کاری: آلمانی‌ها به وقت شناسی و قابل اطمینان بودن معروف هستند. کارایی و بازده کار آن‌ها بسیار بالاست و در زمانی که در محیط کار هستند صرفا به کار خود می‌پردازند. قوانین کاری در هر شرکت به فرهنگ آن شرکت و محیط کاری وابسته است اما به طور کلی در آلمان وقت شناسی رکن اصلی کار است.

امنیت شغلی: کارمندان در آلمان امنیت شغلی بالایی دارند و کارفرما به دلایل غیرمنطقی نمی‌تواند نیروی خود را اخراج کند. چنانچه کارفرمایی بی‌دلیل و با دلایل غیرمنطقی شما را اخراج کند می‌توانید به مراجع قضایی شکایت کنید. این مورد از مزایا خوب زندگی کاری در آلمان است.

خدمات بیمه درمانی: داشتن پوشش سراسری بیمه برای شهروندان آلمانی یک مزیت است. تمامی افراد در این کشور باید بیمه داشته باشند. معمولا بخشی از هزینه بیمه را خود شخص و مابقی را کارفرما پرداخت می‌کند. بیمه خدمات درمانی و بهداشتی بخش عظیمی از هزینه‌های درمان و دارو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

رفاه اجتماعی: دولت آلمان با ارائه خدمات به شهروندان کمک می‌کند تا زندگی خوبی داشته باشند. علاوه بر ارائه بیمه خدمات درمانی، داشتن مرخصی استعلاجی با حقوق به مدت هفته‌ها برای کارکنان یک مزیت عالی است. همچنین دولت برای افراد بیکار و یا از کار افتاده نیز کمک مالی به صورت ماهانه پرداخت می‌کند.

نرخ پایین جرم و جنایت: میزان جرم و جنایت در آلمان به قدری پایین است که کمتر مواردی مانند سرقت و جنایات دیگر در این کشور به چشم می‌خورد. از مزایا چشم گیر این کشور اروپایی است.

یادگیری زبان انگلیسی: در این کشور دانش آموزان از سنین پایین انگلیسی یاد می‌گیرند و اکثر آلمانی‌ها به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند.

دسترسی آسان به دیگر کشورهای اروپایی: با زندگی در آلمان می‌توانید ظرف مدت چند ساعت با وسایل نقلیه مانند اتوبوس برقی و قطار سریع السیر مانند اس بان به نقاط دیگر سفر کنید.

اوقات فراغت جذاب: اگرچه آلمان در جنگ جهانی دوم آسیب های بسیاری دیده است. اما کشوری زیبا با مکان‌ها و جاذبه‌های دیدنی بسیار است. ساکنین این کشور می‌توانند با جاذبه‌های گردشگری، کنسرت اپرا و جشنواره‌های مختلف اوقات فراغت خود را پر کنند.

حمل و نقل عمومی کارآمد: آلمان دارای شبکه حمل و نقل گسترده‌ای عبارتند از: قطار، تراموا، کشتی و هواپیما در سراسر کشور است.

معایب زندگی در آلمان

مالیات بالا: از معایب کشورهای صنعتی و پیشرفته می‌توان به نرخ بالای مالیات اشاره کرد. البته قابل ذکر است که بخش زیادی از مالیات صرف هزینه‌های آموزش و درمان می‌گردد.

آب و هوای سرد: سرمای آلمان و آب و هوای سرد و اغلب زمستانی آن به ویژه برای ارادی که از مناطق گرمسیر به این کشور مهاجرت کرده اند، آزار دهنده است.

یادگیری زبان آلمانی: با وجود آنکه اغلب آلمانی‌ها به زبان انگلیسی تسلط دارند اما ترجیح می‌دهند بیشتر به زبان محلی کشور خود صحبت کنند. این موضوع شما را موظف به یادگیری زبان آلمانی می‌کند.

رک بودن مردم: در آلمان مردم با صراحت و بدون مقدمه چینی معمولا صحبت می‌کنند. این صراحت کلام ممکن است برای ما آسیایی‌ها ناآشنا باشد.

تنوع غذایی محدود برای گیاهخواران: گوشت خوک در سراسر آلمان طرفداران زیادی دارد و آلمانی‌ها به خوردن سوسیس و کالباس علاقه مندند به همین دلیل یافتن رستوران و کافه مختص گیاهخواران کمی دشوار است.

رقابت شدید کاری: از آنجا که اکثر جمعیت مهاجران را افراد تحصیل کرده تشکیل می‌دهند، رقابت شدیدی برای موقعیت‌های شغلی وجود دارد و ممکن است چالش اصلی مهاجران باشد.

بروکراسی فراوان: هنوز هم انجام کارهای ادارای در آلمان مستلزم گذراندن فرایندهای قدیمی و بوروکراسی است. به دلیل وجود بوروکراسی ممکن است ارائه خدمات با چالش رو به رو شود.

زمان محدود برای خرید: ساعت خرید در آلمان 9 صبح تا 17 عصر است که در این زمان اغلب مردم سرکار هستند و در روزهای یکشنبه و تعطیلات نیز همه جا تعطیل می‌باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *