دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ دستیار بیهوشی در آلمان: شرایط پذیرش+ درآمد

دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان یکی از نوین‌ترین راه‌ها برای مهاجرت است. این دوره ضمن اینکه رایگان است برای شما مزایای بسیاری دارد؛ بدین صورت که در کنار تحصیل و آموزش حقوق دریافت خواهید کرد. از جمله رشته‌هایی که در آلمان دوره‌های آوسبیلدونگ دارند زیرشاخه‌های پزشکی و مربوط به پیراپزشکی است. دوره آموزشی دستیار بیهوشی یکی از مهم‌ترین رشته‌های پیراپزشکی می‌باشد.

معرفی آوسبیلدونگ دستیار بیهوشی

آنچه در این دوره به تکنسین بیهوشی آموزش داده می‌شود متفاوت از دوره پرستاری است. بنابراین دستیار بیهوشی به هیچ وجه نمی‌تواند در بخش‌های مرتبط با پرستاران مشغول به کار شود. تقاضا برای این رشته به دلیل نیاز به نیروی ماهر برای تیم تخصصی بیهوشی بسیار زیاد است. زیرا دستیار نباید با پرستار بیهوشی اشتباه گرفته شود وظایف این جایگاه شغلی کاملا متفاوت است. یک دستیار باید بتواند بهترین مراقبت‌ها در لحظات بحرانی به بیمار ارائه دهد.

در طول مدت جراحی در کنار متخصص بیهوشی شرایط بیمار را زیر نظر بگیرد و از آن مراقبت کند. در واقع نقش توسعه دهنده را در تیم بیهوشی بر عهده دارد و ایمنی بیمار و نتایج بهینه سلامت را تضمین می‌کند. آن‌ها قبل، حین و بعد از بیهوشی پزشک متخصص را همراهی می‌کنند تا از کیفیت و مراقبت مداوم اطمینان حاصل کنند. همچنین برای کمک به اقدامات نجات دهنده زندگی، مانند CPR، و مدیریت بحران آموزش دیده‌اند.

آموزش تئوری و عملی

آوسبیلدونگ این رشته یک دوره 3 ساله است که آموزش‌های تئوری و عملی را دربرمی‌گیرد. از جمله دروس مهمی که در بخش تئوری آموزش داده می‌شود می‌توان به آناتومی، بهداشت و داروسازی اشاره کرد. به طور کلی آموزش‌های اصلی در این دوره بر بخش‌ها و مراحل مختلف بیهوشی و عمل‌های جراحی تمرکز دارد. برای گذراندن دوره کارآموزی باید به صورت روزانه در بیمارستان حضور داشته باشید.

پس از پایان دوره یک امتحان کتبی و شفاهی (شامل آزمون عملی) از شما گرفته می‌شود که دانش شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؛ موفقیت در این امتحان شما را به یک تکنسین بیهوشی تبدیل می‌کند.

شرایط پذیرش

برای اینکه در این دوره شرکت کنید نیازی به تحصیلات دانشگاهی نمی‌باشد اما بایستی مدرک پایان دوره متوسطه را داشته باشید. همچنین قبل از پذیرش در دوره سلامت شما بررسی می‌گردد، به عنوان یک نفر از کادر درمان که در بیمارستان رفت و آمد دارد و در تماس مستقیم با بیماران است نباید هیچ گونه بیماری واگیرداری داشته باشید.

افراد بالای ۱۸ سال بتوانند در این دوره کارآموزی شرکت کنند و حداکثر سن نهایتا 40 سال است.

سطح زبان مورد نیاز

محل کار شما در این دوره بیمارستان است و نیازمند مکالمه با کادر درمان و بیماران مختلف است، بنابراین تسلط بر زبان آلمانی الزامی است. شما با داشتن مدرک زبان در سطح B1 می‌توانید به زبان ژرمن‌ها صحبت کنید اما از آنجا که این رشته دارای دامنه گسترده‌ای از واژگان تخصصی است پس از شروع دوره مدرک سطح B2 نیز باید داشته باشید.

مدارک لازم برای ثبت نام دوره

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • مدرک زبان آلمانی سطح B1
 • رزومه
 • سابقه کاری
 • انگیزه‌نامه
 • ویزا
 • پذیرش از برگزار‌کننده آوسبیلدونگ
 • بیمه سلامت
 • تمکن مالی (در صورت دریافت حقوق ماهیانه کمتر از ۸۶۰ یورو)

مهارت‌های کسب شده پس از پایان دوره

در این دوره شما اجرای بخشی از عمل جراحی، مراقبت‌های بعد از بیهوشی تا به هوش آمدن بیمار در اتاق ریکاوری و پیش‌نیازهای بیهوشی را یاد خواهی گرفت. مبانی یاد گرفته پس از پایان دوره عبارتند از:

 • مراقبت و بررسی شرایط بیماران در سه مرحله قبل، حین و بعد از اقدامات مربوط به بیهوشی
 • آماده کردن داروها به عنوان بخشی از پروسه بیهوشی
 • برنامه‌ریزی اقدامات مربوط به بیهوشی
 • انجام تشخیص‌های پزشکی
 • درک موارد قانونی، سیاسی و اقتصادی مراقبت‌های بیهوشی
 • همدلی و ارتباط مؤثر با بیماران

مسیر شغلی و بازار کار

شما علاوه بر اینکه پس از پایان دوره می‌توانید به عنوان دستیار متخصص بیهوشی استخدام شوید. آینده شغلی روشنی را می‌توان برای این رشته ترسیم کرد زیرا با گذراندن دوره‌های تخصصی و جانبی در زمینه‌هایی مانند نفرولوژی، مراقبت تسکینی، آندوسکوپی، سرطان شناسی، روان پزشکی و توانبخشی می‌توانید به یک متخصص در این رشته‌ها تبدیل شوید. با گذشت دوره 2 ساله تحت عنوان آموزش اضافه در یکی از رشته‌های نام برده می‌توانید مدیریت یک مرکز درمانی را بر عهده بگیرید.

چنانچه به ادامه تحصیلات در زمینه بیهوشی هم علاقه مند باشید می‌توانید تحت نظر کارفرما و با پرداخت هزینه‌های تحصیل توسط وی به گذراندن دوره مراقبت‌های ویژه مشغول شوید. زمانی که هزینه ادامه تحصیل توسط کارفرما پرداخت می‌گردد شما متعهد می‌شوید در یک بازه زمانی معین در آن مرکز به کار بپردازید. معمولا هزینه دوره‌های تخصصی 2000 تا 5000 یورو می‌باشد.

همچنین با توجه به افزایش جمعیت سالمندان در آلمان می‌توانید به ادامه تحصیل در رشته مراقبت سالمندی و پرستاری از آنان مشغول شوید.

درآمد

دستمزد شما در طول دوره آوسبیلدونگ در سال اول 800 یورو و در سال‌عای دوم و سوم به ترتیب 850 و 950 یورو خواهد بود. زمانی که در بیمارستان استخدام شوید در ابتدا میانگین درآمد ماهانه شما 1800 یورو است اما پس از گذشت چند سال و داشتن سابقه کاری حرفه‌ای درآمد شما به 2500 تا 2800 یورو افزایش خواهد یافت.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا