دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی در آلمان: آموزش تئوری و عملی+ درآمد

چنانچه به مشاغل در زمینه هوانوردی علاقه مند باشید؛ یکی از پردرآمدترین حرفه‌ها در این زمینه در کشور آلمان کنترل کننده ترافیک هوایی است. در این مقاله به بررسی دوره آوسبیلدونگ این رشته هوانوردی پرداخته ایم. شما از طریق یادگیری در دوره آوسبیلدونگ می‌توانید به اصول رشته مسلط و وارد بازار کار شوید.

معرفی آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

ارائه خدمات ترافیک هوایی کار آسانی نیست به همین دلیل مدت زمان این دوره 3،5 تا 4،5 سال است. آوسبیلدونگ این دوره دوگانه است؛ بدین معنا که بخش تئوری آموزش در آموزشگاه و بخش عملی آن در شرکت آموزشی است. مدرک پایانی این دوره لیسانس و کاراموزان پس از فارغ التحصیلی علاوه بر اینکه مهارت‌های لازم را کسب کردند می‌توانند با داشتن مدرک استخدام شوند.

کارشناسان کنترل ترافیک هوایی از امن بودن خطوط هوایی اطمینان حاصل می‌کنند و همچنین هدایت هواپیما در یک فضای سه بعدی را بر عهده دارند. برای گذراندن این دوره باید مدرک دیپلم داشته باشید. چانچه شرایط ورود به دانشگاه را نداشته باشید این دوره شما را به هدفتان نزدیک می‌کند؛ زیرا علاوه بر مدرک آکادمیک تجربه‌ی حرفه‌ای در زمینه کارتان کسب خواهید کرد.

آموزش تئوری و عملی

آموزش تئوری آوسبیلدونگ این رشته به زبان انگلیسی است. اما یادگیری و تسلط بر زبان آلمانی در محیط کار ضروری است. در ترم اول اصول ترافیک هواپیمایی را یاد می‌گیرید و با گذشت زمان کم کم درس‌های شما تخصصی‌تر می‌شود. پس از گذشت 18 ماه از آغاز شما با مباحثی مانند انواع هواپیما، قوانین هوایی، هواشناسی، ناوبری، ارتباطات رادیویی و… آشنا خواهید شد. در زمان گذراندن بخش تئوری نیز به صورت عملی واحد شبیه سازی و آشنایی با امواج رادیویی را نیز دارید.

برای کاراموزی و یادگیری بخش عملی به برج مراقبت یا مرکز کنترل می‌روید. در این بخش شما یاد خواهید گرفت که چگونه مسیرهای پرواز را برنامه ریزی کنید به گونه‌ای که کمترین ترافیک هوایی ایجاد شود. در واقع شما در برج مراقبت برای نخستین بار هرآنچه را که به صورت تئوری یاد گرفته بودید در محیط کار انجام خواهید داد. پس از پایان این دوره شما خواهید توانست هواپیماها را از مرکز کنترل فرودگاه یا از برج مراقبت هدایت کنید. مسیر های پرواز را برنامه ریزی کنید و با خلبانان ارتباط برقرار کنید.

مشکلات ترافیک هوایی

شایط جوی

باران، یخ، برف یا حتی تگرگ روی باند فرود می تواند منجر به این شود که یک هواپیمای در حال فرود زمان بیشتری برای کاهش سرعت و خروج نیاز داشته و در نتیجه امکان فرود ایمن کاهش پیدا کند. ضمن اینکه فضای بیشتری هم بین هواپیماهای در حال فرود لازم خواهد بود. شرایط جوی مهم‎‌ترین عاملی است که بر تراکم ترافیک هوایی اثر می‌گذارد.

ترافیک

هر فرود برای هر هواپیما چیزی بین 1 تا 4 دقیقه وابسته به شرایط جوی زمان می‌برد. از زمانیکه هواپیما سرعت خود را کم می‌کند تا زمانی که چرخ‌های آن باند فرودگاه را لمس کند و در جایگاه خودش قرار بگیرد را بازه فرود هواپیما می‌نامند. در این زمان نباید تداخلی با خروج هواپیما دیگر از روی باند ایجاد گردد.

میزان درآمد و دستمزد کارآموزان در آوسبيلدونگ

این دوره در دسته دوره‌های پردرآمد آوسبیلدونگ در آلمان به شمار می‌رود. همان طور که مشاهده می‌کنید دستمزد کاراموزان در طول دوره نیز در مقایسه با سایر آوسبیلدونگ‌ها بالا می‌باشد. میزان دریافتی شما به عنوان کاراموز کنترل کننده ترافیک هوایی در سال اول 1200 یورو در ماه است. در سال‌های دوم و سوم، چهارم نیز به ترتیب به 1200،4000، 5900 یورو به صورت ماهانه می‌رسد.

اگر بتوانید با موفقیت دوره دوگانه مطالعاتی کنترل ترافیک هوایی را بگذرانید پس از استخدام حقوق شما بالاتر از میانگین خواهد بود. فردی که به عنوان مسئول کنترل ترافیک هوایی استخدام می‌شود میانگین حقوق وی مبلغی بین 7000 تا9750 یورو در ماه درآمد خواهد بود. با افزایش صلاحیت‌ها و تجربه حرفه ای در این شغل می توان تا 10000 یورودر ماه درآمد داشت. این مبلغ حتی می‌تواند در صورت اضافه کاری در شیفت‌های شب، تعطیلات رسمی و یا یکشنبه‌ها به طور قابل توجهی افزایش یابد.

 

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا