دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ کارمند راه آهن در آلمان: بخش‌های مختلف کار در راه آهن+ وظایف

همان طور که می‌دانید دوره آوسبیلدونگ برای ارائه خدمات شهری نیز دوره‌های مختلفی را در رشته‌های متفاوت برگزار می‌کند. بسیاری از افراد علاقه مند به کار کارمندی ترجیح می‌دهند در زمینه خدمات شهری مانند تکنسین قطار و راه آهن مشغول به کار شوند. دوره آوسبیلدونگ کارمند راه آهن از دیگر رشته‌هایی است که توسط این دوره ارائه می‌گردد.

معرفی آوسبیلدونگ کارمند راه آهن

سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های جا به جایی و حمل و نقل در دنیا می‌باشد. زیرا با ظهور تراموا، اس‌بان و اوبان رفتن از یک نقطه به نقطه دیگر در این کشور اروپایی به کار آسانی تبدیل شده است. مردم استفاده از قطار شهری را بر دیگر وسایل حمل و نقل عمومی ترجیح می‌دهند؛ زیرا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌گردد. در این عنوان شغلی از آنجا که ترافیک ریلی به صورت شبانه روزی است داشتن شیفت کاری در شب، تعطیلات رسمی و آخر هفته‌ها و همچنین در ساعات دیرهنگام کاملا رایج است.

افراد متقاضی با شرکت در دوره آوسبیلدونگ کارمند راه آهن با بخش‌های مختلف یک پروژه مانند راه اندازی، بهره برداری و اجرا آشنا می‌شوند. مدت زمان این دوره 3 سال می‌باشد؛ شما در این دوره آموزشی مباحث تئوری را در آموزشگاه یاد می‌گیرید و بخش عملی را تحت عنوان کاراموزی در یک شرکت حمل و نقل راه آهن سپری خواهید کرد. شما در طول مدت کاراموزی باید به صورت تمام وقت کار کنید؛ به طور کلی باید در حدود 37 تا 40 ساعت در هفته کار کنید.

مدرک و سطح زبان مورد نیاز

حداقل مدرک لازم برای ثبت نام در این دوره دیپلم است. شما به عنوان یک کارمند در بخش راه آهن کشور آلمان باید بتوانید به زبان آلمانی صحبت کنید، از همین رو برای شروع داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 الزامی است.

آموزش عملی و تئوری

سرفصل‌هایی که در هر دو بخش آموزش داده می‌شود (تئوری و عملی) همپوشانی زیادی دارد. شما چه در بخش عملیات مشغول به کار شوید و چه به عنوان لوکوموتیوران مبانی و اصول به شما آموزش داده می‌شود. در بخش عملیات وظیفه هدایت قطار بر عهده شماست. همچنین در صورت بروز نقص فنی و اختلال باید یاد بگیرید که سیستم را کنترل و اقدامات لازم را انجام دهید.

بخش‌های مختلف کار در  راه آهن

بسته به اینکه در کدام بخش فرصت شغلی مناسبی برای شما وجود داشته باشد وظایف مختلفی را بایستی بر عهده بگیرید. به عنوان مثال کارآموز دوره آوسبیلدونگ کارمند راه آهن سازماندهی فرآیندهای کاری در بخش های مختلف را بر عهده دارد. چنانچه در بخش عملیات (Betriebsdienst) مشغول به فعالیت شوید به عنوان لوکوموتیوران (راننده قطارشهری و بین شهری) و یا کنترل کننده خطوط ریلی وظایف خود را در طول روز انجام خواهید داد. همچنین می‌توانید در بخش کنترل ترافیک عبور و مرور قطار ها در خطوط ریلی (Verkehrssteuerung)  به فعالیت بپردازید، وظایف در این بخش بسیار حساس خواهد بود و نیازمند دقت و بررسی‌های شبانه روزی است.

فعالیت در این عنوان شغلی از آنجا که ترافیک ریلی به صورت شبانه روزی است داشتن شیفت کاری در شب، تعطیلات رسمی و آخر هفته‌ها و همچنین در ساعات دیرهنگام کاملا رایج است.

وظایف کارمند راه آهن

  • مراقبت و نگهداری از خطوط ریلی و قطارها
  • هدایت قطارهای S-bahm و U-bahn
  • شانت خطوط ریلی
  • مدیریت سیگنالینگ
  • کنترل ترافیک خطوط ریلی
  • تشخیص آسیب های احتمالی در سیستم های کنترلی و خطوط ریلی و رفع آن

دستمزد در طول دوره آوسبیلدونگ

حقوق شما به عوامل مختلفی بستگی دارد اما میتوان میزان متوسطی از حقوق را تخمین زد. مانند سایر دوره‌ها میزان دستمزد شما پس از سال اول افزایش می‌یابد؛ به طور تقریبی درآمد شما در سال اول به صورت ماهیانه 900 یورو می‌باشد. در سال‌های دوم و سوم نیز به ترتیب 1000 و 1100 یورو در ماه درآمد دارید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا