دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ مکانیک و مکاترونیک خودرو در آلمان: بازار کار+ مهارت‌ها

از دیگر دوره‌های درآمدزای آوسبیلدونگ می‌توان به تکنسین مکانیک و مکاترونیک خودرو در آلمان اشاره کرد. علاقه مندی به دنیای خودرو و مکانیک آن از شروط اصلی ورود به این زمینه شغلی است. از طرفی کشور آلمان یکی از کشورهای پیشتاز در صنعت خودروسازی است و به همین دلیل مهاجرت مکانیک خودرو به آلمان یکی از مسائلی است که این روزها در بین مکانیک‌ها و مهندسین خودرو بسیار رایج گردیده است. درباره این دوره آوسبیلدونگ در آلمان بیشتر بدانید.

معرفی آوسبیلدونگ مکاترونیک خودرو در آلمان

پیشرفت چشمگیر صنعت خودروسازی در دنیا به ویژه در کشور آلمان غیرقابل چشم پوشی است. کمپانی های بزرگ خودروسازی آلمان همچون آئودی، مرسدس بنز، فولکس واگن، بی‌ام‌دبیلو، پورشه و …، سال هاست که به عنوان برترین خودروسازان در جهان شناخته شده و بازار بین المللی خودرو را در اختیار خود دارند. همین موضوع سبب شده است که این زمینه کاری در آلمان رونق زیادی داشته باشد.

شرح وظایف یک تکنسین مکاترونیک خودرو

 • نگهداری از وسایل نقلیه

تکنسین مکاترونیک خودرو از وضعیت وسیله نقلیه ایده می‌گیرد و تا حدودی متجه ایرادات می‌شود، به عنوان مثال، آیا بدنه یا شیشه خودرو آسیب دیده است؟ تولیدکننده دارای مشخصات سختگیرانه‌ای برای نگهداری است که مرحله به مرحله پردازش می‌گردد. سیستم‌های اندازه گیری، آزمایش و تشخیص الکترونیکی به این امر کمک می‌کنند.

 • تعمیر وسایل نقلیه

اگر در هنگام تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه آسیب جدیدی پیدا شود، وظیفه شما به عنوان یک تکنسین مکاترونیک وسایل نقلیه این است که آسیب را برطرف کنید. به عنوان مثال، با کمک روش‌های اندازه گیری می‌توان دقیقا عمق یک فرورفتگی را تعیین کرد.

 • تعویض قطعات منفرد

اگر خسارت خیلی زیاد باشد، بعضی از قطعات باید کاملا تعویض شوند. در مقایسه با تعمیرات، این کار معمولا زمان کمتری می‌برد، اما هزینه آن بیشتر است. بنابراین، باید همیشه به دقت شرایط خودرو بررسی و با مالک وسیله نقلیه در مورد اینکه آیا واقعا جایگزینی کامل لازم است یا تعمیرات، بحث و گفتگو شود.

 • مشاوره به مشتریان

در بسیاری از سفارشات کاری، شما با مشتری در تماس نزدیک هستید، کار انجام شده به مشتری توضیح داده می‌شود و در صورت لزوم، استفاده از اجزای خاصی توصیه می‌گردد. اگر اقدامات لازم برای تعمیر فراتر از خواسته مشخصات مشتری باشد، ابتدا باید در این مورد با وی صحبت کنید.

 • انجام بازرسی ها

تمامی خودروها پس از یک بازه زمانی کار کردن نیاز به بازبینی دارند. وسایل نقلیه موتوری باید در فواصل منظم بررسی شوند. در طول بازرسی‌ها، بررسی می‌شود که آیا همه چیز وسیله نقلیه منظم است یا خیر و در غیر این صورت، تشخیص مناسب انجام می‌گیرد. اقدامات حتما باید با مالک خودرو در میان گذاشته شود.

 • اطلاعات

پیشرفت تکنولوژی به شناخت عیوب وسیله نقلیه کمک بزرگی کرده است. در زمینه خواندن خطا، مکاترونیک خودرو اکنون به فناوری پیشرفته متکی است، لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها و دستگاه‌های تشخیصی بخشی جدایی ناپذیر از کارگاه‌های اتومبیل سازی هستند. آن‌ها با نرم افزار خود به شناسایی و اصلاح سریعتر خطاها کمک می‌کنند.

نگاه کلی به وظایف یک تکنسین

 • تعمیر و نگهداری و تعمیر اتومبیل ها
 • تعویض قطعات منفرد
 • بازرسی وسایل نقلیه
 • ارتباط و مشاوره با مشتریان

سطح زبان مورد نیاز

اگر می خواهید به عنوان یک مکانیک در آلمان زندگی کنید، باید در جامعه آلمان با افراد مختلفی تعامل کرده و در ارتباط باشید و این موضوع بدون داشتن سطح مطلوبی از زبان آلمانی ممکن نیست. حداقل سطح زبان موردنیاز برای مهاجرت مکانیک خودرو به آلما A1 و B1 می باشد. اما هر چه سطح زبان شما بالاتر باشد، ارتباط بهتری در محیط کار با مشتریان خواهید داشت.

فناوری خودروهای تجاری

در بحث فناوری وسایل نقلیه تجاری، همه چیز مطرح است. شما تراکتورها، تریلرها، اتوبوس‌ها و سایر وسایل نقلیه تجاری را بررسی، تعمیر و نگهداری می‌کنید. همان طور که از نامش پیداست، شما روی فناوری موتور تمرکز کرده و به آزمایش و نگهداری موتور می‌پردازید. در اینجا شما مسئولیت اتومبیل‌های الكتریكی و اتومبیل‌های دارای درایو هیبریدی و البته سایر سیستم‌های پیچیده را بر عهده دارید. نقاط قوت تمرکز شما عبارتند از:

 • اتومبیل سواری
 • وسایل نقلیه تجاری
 • موتور سیکلت
 • تمرکز بر فناوری بدنه خودرو

بازار کار و درآمد

در دوره آوسبیلدونگ مکانیک خودرو نیز درآمد خواهید داشت.  سال اول ۸۵۰ یورو و در سال‌های بعد به ترتیب 900 و 950 یورو دریافت خواهید کرد. از آنجا که پیشرفت صنعت خودروسازی نقطه پایانی ندارد فضای شغلی بسیاری برای این حرفه به ویژه در کشور آلمان فراهم است. یادگیری تخصص و فناوری‌های جدید به کار رفته در وسایل نقلیه به ارتقاء شغلی شما کمک می‌کند.

شما می‌توانید علاوه بر شغل خود به عنوان مکانیک، راننده حرفه‌ای و فروشنده اتومبیل نیز باشید. محل کار شما می‌تواند کارخانجات تولید کننده خودرو، تعمیرگاه‌ها و سالن‌های تولید و نگهداری وسایل نقلیه باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *