دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ عمران و نقشه کشی در آلمان: حقوق ماهانه+ شرایط کاری

آوسبیلدونگ دوره‌های مختلف در کشور آلمان برگزار می‌گردد. افراد متقاضی مهاجرت با ثبت نام در این دوره‌ها می‌توانند اقدام مهاجرت کرده و همچنین آموزش لازم را برای ورود به بازار کار ببینند. از جملخ رشته‌های مهندسی که دوره آوسبیلدونگ برای آن برگزار می‌گردد رشته عمران و نقشه برداری است. برای ورود به این دوره نیازی به مدرک و تحصیلات دانشگاهی نمی‌باشد.

معرفی آوسبیلدونگ عمران

به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌های مهندسی می‌توان به عمران اشاره کرد. دوره آوسبیلدونگ این رشته در آلمان برگزار می‌شود. این دوره در آلمان به دو صورت می‌باشد؛ دوره مطالعاتی مهندسی عمران و دوره کارگر مهندسی عمران یا نقشه کش است. در دوره مطالعاتی مهندسی عمران علاوه بر شروع تحصیلات آکادمیک شما با محیط کار خود آشنا می‌شوید و در طی دوره کاراموزی با اصول کاربردی این رشته آشنا خواهید شد. دوره آوسبیلدونگ مطالعاتی این رشته علاوه بر داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس تجربه عملی کافی را نیز کسب خواهید کرد. تسلط بر زبان آلمانی به پیشرفت شما در آینده شغلی کمک خواهد کرد.

دو دوره آوسبیلدونگ عمران در آلمان

اما برای ثبت نام در دوره کارگر مهندسی عمران تحصیلات نهم دبیرستان کافی است. آموزش به دو صورت تئوری و عملی انجام می‌گیرد، بخش تئوری در آموزشگاه‌ها و بخش عملی را در یک شرکت خواهید گذراند. پس از پایان این دوره گواهی کارگر عمران یا نقشه کش به شما داده می‌شود. دوره آوسبیلدونگ عمران و نقشه کشی از نوع دوگانه کلاسیک است. مدرک این دوره همانند فنی حرفه‌ای است و شانس شما را برای استخدام بالا می‌برد.

دوره کارگر مهندسی عمران به مدت 2 سال است و حداقل مدرک لازم برای پذیرش در این مقطع مدرک پایان دوره دبیرستان یا همان دیپلم است. در این دوره شما با ماشین‌هایی مانند بیل مکانیکی به حفر گودال‌ها می‌پردازید و با بخش‌های اجرایی یک پروژه آشنا می‌شوید. علاوه بر این بر روی سازه‌ها نیز کار خواهید کرد. در این زمینه شغلی نیاز به توانایی جسمانی بالایی نیز دارد. کار در این زمینه شغلی بیشتر در فضای باز انجام می‌گیرد. البته تمرکز فعالیت و آموزش شما به مرکزی که در آن کار می‌کنید نیز بستگی دارد. بسته به شرکت و مجموعه‌ای که در آن کار می‌کنید در یکی از زمینه‌های زیر ماهر می‌شوید.

  •  راه سازی (آسفالت سازی و هموار کردن مسیر های تردد.)
  • ساخت خط لوله (گذاشتن لوله های گاز و آب و کانال ها)
  • طراحی شبکه؛ ساخت و ساز فاضلاب
  • ساخت انواع چاه

پس از کسب مهارت‌های لازم در زمینه عمران و نقشه برداری در یکی از فرصت‌های شغلی زیر مشغول به کار خواهید شد.

  • کارگر ایمن سازی محل‌های ساخت و ساز
  • مسئولیت زهکشی گودال‌ها
  • راننده بیل مکانیکی و ماشین‌های سنگین
  • کارگر آسفالت سازی، بتن ریزی و کابل کشی

حقوق و درآمد کارگر مهندسی عمران

مدت دوره آوسبیلدونگ این رشته در مقایسه با دیگر رشته‌های مرتبط کمتر است. دوره آموزشی کارگر مهندسی عمران مانند دیگر دوره‌ها ضمن آموزش؛ شخص متقاضی دستمزد نیز دریافت می‌کند. در سال اول مبلغی در حدود 610 تا 690 یورو و در سال بعد به 810 تا 1060 یورو افزایش می‌یابد. البته میزان پس از استخدام و بسته به میزان فعالیت شما در حدود 1470 تا 2700 یورو در ماه حقوق دریافت خواهید کرد.

دوره آوسبیلدونگ نقشه برداری در آلمان

این دوره مجزا از رشته عمران است و مدت زمان آن 3 سال می‌باشد. مدرک لازم برای پذیرش در این دوره مدرک دهم دبیرستان یا همان Mittlere Reife می‌باشد. در این دوره شما با اصول نقشه کشی برای سازه‌های مختلف ساختمانی آشنا می‌شوید. همچنین شیوه تبدیل یک طرح معماری تا به اجرا درآوردن آن از لحاظ فنی را آموزش می‌بینید. همچنین با عناصر مختلف ساخت و ساز نیز آشنا می‌گردید. چنانچه دوره‌های تخصصی‌تر نقشه کشی را نیز بگذرانید می‌توانید رده‌های شغلی بالاتری را کسب کنید. پس از پایان دوره شما به عنوان یک تکنسین نقشه بردار (نقشه کش) استخدام می‌شوید.

 

درآمد و حقوق یک نقشه کش در آلمان

با توجه به قوانین دوره‌های آوسبیلدونگ حقوق شخص متقاضی در این دوره‌ها از سال اول به تدریج افزایش می‌یابد. شرکت کننده در سال دستمزدی در حدود 600 تا 700 یورو دریافت می‌کند، در سال دوم و سوم حقوق شخص به 700 تا 900 و 750 تا 900 یورو در ماه افزایش می‌یابد.

البته حقوق شما به عنوان یک تکنسین نقشه کش به عوامل متعددی بستگی دارد. به عنوان مثال در شهرهایی از آلمان که هزینه زندگی بالاست شما نیز دستمزد بیشتری دریافت خواهید نمود. به عنوان مثال در Baden-Württemberg آلمان، یک طراح نقشه یا نقشه کش حدود 2500 یورو در ماه حقوق دارد؛ اما در Mecklenburg-Western Pomerania که یکی از ایالت‌های آلمان است حقوق ماهانه در حدود 1750 یورو می‌باشد که تقریبا نصف منطقه قبلی است.

در این شغل میزان درآمد مردان بیشتر از زنان است زیرا به توانایی جسمانی بالا نیز نیاز است. به طور متوسط یک مرد نقشه کش در آلمان بیش از 2000 یورو حقوق ناخالص دریافت می کند؛ در حالی که دریافتی یک زن به طور ناخالص در ماه در حدود 1800 یورو می‌باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا