دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک: شرایط سنی+ سطح زبان مورد نیاز

با توجه به هرم جمعیتی کشور آلمان که جمعیت افراد بالای 65 سال آن افزایش یافته است. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشته دندانپزشکی از زیرشاخه‌های مهم علوم پزشکی است زیرا با سلامت دهان و دندان ارتباط دارد. در کنار پزشک متخصص حضور یک دستیار و تکنسین برای تسهیل خدماتی که پزشک ارائه می‌کند؛ الزامی است. از جمله دوره‌های محبوب آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک در آلمان است.

معرفی آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک

برگزارکنندگان دوره‌های آوسبیلدونگ با آموزش دادن به شخص متقاضی او را برای کار آماده سازی و سپس استخدام می‌کنند. از ویژگی‌های اصلی این دوره رایگان بودن آن است. برای آنکه بتوانید در این دوره ثبت نام کنید باید حتما مدرک پایان تحصیلات دوره دبیرستان یا همان دیپلم را داشته باشید. هرچه معدل بالاتری داشته باشید شانس شما در این مسیر رقابتی افزایش می‌یابد. در این دوره آموزش عملی و تئوری را در کنار یکدیگر خواهید داشت.

آموزش تئوری و عملی به موازات یکدیگر پیش می‎‌رود. در طول آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک در کنار دکتر دندانپزشک در مواردی مانند جراحی دندان و ارتودنسی حضور خواهید داشت و اصول دستیاری را یاد خواهید گرفت. برای یادگیری و آموزش لازم است که در مطب‌های دندانپزشکی یا در بخش فک و صورت کلینیک‌های مختلف حضور داشته باشید. در مراکز درمانی که بر اساس توافق جمعی کار می‌کنند، ساعت کاری شما ۳۹ ساعت در هفته می‌باشد. البته در شرایط اورژانسی مجبور به اضافه کاری خواهید بود. مدت زمان ساعات کاری شما به طور متوسط 40 ساعت خواهد بود.

شرایط آموزش

آموزش تئوری و عملی در کنار هم شما را به یک دستیار تبدیل خواهد کرد. قرار گرفتن در محیط کار و آشنایی با وظایف و شرایط کاری از مزایای دوره کاراموزی در این رشته است. پیش از پایان سال دوم آموزش، از شما یک آزمون گرفته خواهد شد. همچنین بعد از پشت سر گذاشتن سال سوم آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک نیز یک امتحان نهایی از شما گرفته می‌شود. در صورت قبولی در این امتحان، به صورت رسمی به عنوان دستیار دندانپزشک شناخته می‌شوید.

مهارت‌های آموزش داده شده در دوره

 • پذیرش و ثبت اطلاعات بیماران
 • رعایت اصول ایمنی و پیشگیری
 • آماده سازی اتاق درمان
 • استریل لوازم دندانپزشکی
 • انتخاب ابزار مناسب
 • آشنایی با انواع پروتزهای دندانی
 • تشخیص مواردی مانند پوسیدگی

در سال اول و دوم اقداماتی از جمله آماده‌سازی اتاق عمل و استریل لوازم دندانپزشکی را انجام خواهید داد. در آخرین سال از دوره کارآموزی وظایف جدیدی خواهید داشت. برای مثال؛ در این سال تشخیص پوسیدگی، استفاده از اشعه ایکس و بررسی تصاویر ثبت شده از جمله وظایف شما خواهد بود.

شرایط سنی و سطح زبان مورد نیاز

تنها افراد بالای ۱۸ سال قادر به شرکت در این دوره آوسبیلدونگ باشند. عموماً تنها افرادی در این دوره پذیرفته می‌شوند که کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشند. اما این بدین معنا نیست که محدودیت سنی برای پذیرش در این دوره وجود دارد. افراد بالای 40 سال نیز پذیرفته خواهند شد.

باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح B1 را در اختیار داشته باشید. با داشتن این مدرک می‌توانید آشنایی متوسطی با زبان سرزمین ژرمن‌ها داشته و بتوانید به آلمانی صحبت کنید. دندانپزشکی به عنوان شاخه‌ای از پزشکی، دارای واژگان و اصطلاحات تخصصی بسیاری است. به همین دلیل توصیه می‌شود که مدرک سطح B2 زبان آلمانی را نیز دریافت کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام

 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • مدارک هویتی
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • مدرک معتبر زبان آلمانی
 • رزومه و سوابق کاری
 • انگیزه‌نامه
 • ویزا
 • پذیرش از برگزار‌کننده آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک
 • بیمه سلامت
 • سند تمکن مالی (افرادی که ماهیانه کمتر ۸۶۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند)

بازار کار و درآمد

از آنجا که بدون دستیار دندانپزشک انواع درمان‌های مربوط به دهان و دندان قابل انجام نیستند؛ این امر موجب می‌شود که تقاضا برای استخدام زیاد باشد. آینده شغلی این رشته روشن است و چنانچه به خوبی آموزش دیده باشید و مهارت‌های لازم را یاد گرفته باشید بیکار نخواهید بود. به عنوان مثال؛ در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۳ هزار قرارداد کارآموزی برای دستیاران دندانپزشکی در آلمان منعقد شد. از جمله زیرشاخه‌های پردرآمد این رشته اقتصاد دندانپزشکی است که به تهیه ابزار و تجهیزات می‌پردازند.

دستمزد شما به عنوان دستیار در این دوره در مدت 3 سال به ترتیب 740، 778، 828 یورو در ماه خواهد بود. پس از پایان آوسبیلدونگ و فعالیت به عنوان دستیار دندانپزشک، حقوق بیشتری به شما پرداخت می‌شود. در صورتی که یکی از اعضای انجمن دندانپزشکی وست‌فالن شما را استخدام کند، در سه سال اول ماهانه ۱۷۹۴ یورو دریافت می‌کنید. هر سه سال یک بار افزایش حقوق خواهید داشت. با این حال بسته به نوع قرارداد و شرایط کاری میانگین درآمد شما در ابتدا 1800 تا 2150 یورو می‌باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *