دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ مهندس تاسیسات در آلمان: درآمد+ مدارک لازم برای ثبت نام

چنانچه به کارهای فنی در آلمان علاقه مند باشید، شرکت در دوره آوسبیلدونگ تاسیسات می‌تواند راه مناسبی برای افزایش مهارت‌های شما باشد. در کنار این موضوع شما کسب درآمد نیز خواهید داشت. زیرا دوره‌های آوسبیلدونگ ضمن آموزش و ارتقاء مهارت‌های شما در دوره کاراموزی مبلغی را به عنوان دستمزد به شما پرداخت می‌کنند.

معرفی آوسبیلدونگ تاسیسات

مدت این دوره آموزشی در آلمان سه سال و نیم است که در آن مبانی فنی را یاد می‌گیرید. در این دوره اصول اصلی و فنی که مربوط به یک ساختمان است به شما آموزش داده می‌شود. در این دوره شما با نحوه پذیرش سفارش از مشتری، لوله کشی، جوشکاری، ساخت انواع ورق‌های فلزی و پروفیل‌ها، همچنین ساخت انواع لوله‌ها آشنا می‌شوید. به طور مثال شما مبانی پایه‌ای مانند اینکه یک لوله آب از چه موادی ساخته شده است تا نحوه نصب و تعمیرات آن را خواهید آموخت. این امر از آن جهت حائز اهمیت است که شما بایستی برای هر بخشی که در ساختمان تعمیرات آن را بر عهده می‌گیرید قطعه متناسب با مشکل و نظر مشتری را بسازید.

شرایط ثبت نام در این دوره

از شروط لازم برای شرکت در این دوره این است که تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده باشید، زیرا داشتن مدرک دیپلم شانس شما را برای پذیرش در این دوره افزایش می‌دهد. در واقع هرچقدر که معدل شما بالاتر باشد شانس شما را برای پذیرش بالا می‌برد. عملکرد یک مهندس تاسیسات مانند پزشک در برخورد با بیمار است که بایستی بیمار را معاینه و مشکل وی را تشخیص دهد. شناسایی عیوب و تلاش در جهت رفع آن نیز از وظایف یک مهدس تاسیسات است. در طول دوره شما کار با انواع دستگاه‌های گرم کننده و سیستم سرمایشی را یاد خواهید گرفت.

شما به عنوان یک مهندس تاسیسات باید توانایی رفع مشکل در محیط‌های مختلف را داشته باشید؛ زیرا شما قرار است محیط‌های کاری متنوعی را تجربه کنید. ممکن است یک روز در یک ساختمان مسکونی مشتری داشته باشید و روز بعد در بخش صنعتی یک دستگاه با مشکل مواجه شود. در این زمینه شغلی گاهی فعالیت یک نفر ثمر بخش نیست و کار باید به صورت تیمی انجام گیرد. اگر از مواجهه با چالش‌های مختلف نمی‌ترسید و به انجام کار فیزیکی علاقه مند هستید؛ این دوره مناسب شماست.

همان طور که می‌دانید شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ محدودیت سنی ندارد، اما بهترین بازه سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ تاسیسات از 18 سال تا حداکثر 40 سال است.

مهارت‎‌های کسب شده پس از پایان دوره

 • برنامه‌ریزی و انجام فرآیندهای مختلف به صورت مستقل به همراه بررسی نتایج
 • راه‌اندازی انواع سیستم‌ها، بررسی و نگهداری آن‌ها
 • نصب و تعمیر انواع اتصالات برقی
 • لوله‌کشی و کانال‌کشی
 • نصب تمامی انواع سرویس‌های بهداشتی

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در این دوره

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1
 • رزومه و سابقه کاری
 • انگیزه‌نامه و ویزا
 • پذیرش از برگزار‌کننده آوسبیلدونگ تأسیسات
 • بیمه سلامت
 • سند تمکن مالی (افرادی که ماهیانه کمتر ۸۶۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند)

سطح زبان مورد نیاز

از آنجا که شما قرار است به عنوان یک مهندس تاسیسات در جامعه این کشور رفت و آمد داشته باشید لازم است که بر زبان محلی آن‌ها مسلط باشید. تسلط شما هر مقدار بر زبان آلمانی بیشتر باشد بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط بگیرید و باعث پیشرفت شما در این زمینه شغلی می‌گردد.

حداقل مدرک زبان آلمانی برای آغاز شرکت در این دوره آوسبیلدونگ سطح B1 است. در این سطح شما می‌توانید آشنایی متوسطی با زبان آلمانی داشته و قادر خواهید بود به این زبان صحبت کنید. با این وجود پیشنهاد می‌شود که برای دریافت مدرک سطح B2 زبان آلمانی اقدام کرده و سپس در آوسبیلدونگ تأسیسات حضور پیدا کنید. با مدرک زبان در سطح  B2 مکالمات شما بهتر و آسان‌تر انجام می‌شود.

درآمد حاصل از کار تاسیسات

در دوره آموزشی تاسیسات بر خلاف سایر دوره‌ها شما حقوق بالایی دریافت نخواهید کرد. زیرا چون در حال آموزش هستید خیلی نمی‌توانید در انجام کارها به شرکتی که در آن دوره کاراموزی را می‌گذرانید کمک کنید. به همین دلیل از سال 2020 یک دستمزد حداقلی در حدود 585 تا 690 یورو داشته باشید. با گذر زمان افزایش مهارت‌های شما میزان دستمزدتان در سال‌های دوم و سوم به 790 و 819 یورو افزایش می‌یابد. در حقیقت در آخرین بازه زمانی که شما اکثر موارد را یاد گرفتید و تنها بخش اندکی از آموزش شما باقی مانده است حداقل دریافتی شما 819 یورو است.

زمانی که به عنوان یک متخصص تأسیسات حرفه‌ای وظایف مختلفی را بر عهده بگیرید؛ بسته به اینکه در چه بخشی کار می‌کنید میانگین درآمد شما از 1800 تا 2000 یورو خواهد بود. انجام عیب یابی و تعمیرات سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی دستمزدی در حدود 2000 تا 3000 یورو خواهد داشت.

مسیرشغلی و بازار کار

در این حرفه شما باید مرتبا دانش خود را به روز کنید. زیرا هر روز دستگاه‌های جدیدی وارد بازار کار می‌شود. همچنین اگر بتوانید به اختراع قطعات مناسب برای دستگاه‌های پیشرفته بپردازید سطح کاری و درآمد شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا