دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه: سطح زبان مورد نیاز+ دروس دوره

دروه‌های آوسبیلدونگ از محبوبیت بسیاری در بین مردم برخوردار است. خیلی از افراد علاقه مند ورود به بازار کار در آلمان و کسب درآمد با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند آینده شغلی خود را تضمین کنند. افراد علاقه مند به انجام کارهای آزمایشگاهی و علم شیمی با گذراندن دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه و کسب مهارت می‌توانند در آزمایشگاه‌های فیزیک و شیمی مشغول به کار شوند.

معرفی آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه

در دوره آموزشی تکنسین آزمایشگاه ابتدا یک سری مباحث مرتبط با علم شیمی مانند تولید رنگ، مواد شوینده، آفت کش ها، تصفیه آب و … آموزش داده می‌شود. همچنین در این دوره درباره چگونگی تولید محصولات شیمیایی هم به متقاضیان آموزش‌هایی جهت آشنایی با مواد شیمیایی داده می‌شود. این دوره هم دارای یک بخش عملی و یک بخش تئوری است که بخش عملی آن در یک آزمایشگاه و بخش تئوری آن در آموزشگاه است.

مدت زمان این دوره 3،5 سال است که پس از پایان دوره افراد می‌توانند در آزمایشگاه‌های آلمان مشغول به کار شوند. حداقل سن لازم برای شرکت در این دوره 18 سال است البته بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که میانگین سنی داوطلبان در دوره‌های آوسبیلدونگ 18 تا 35 سال است. این بدان معنا نیست که گروه‌های سنی بالاتر نمی‌توانند در این دوره شرکت کنند.

سطح زبان مورد نیاز

برای اینکه در یک شرکت و یا آزمایشگاه در آلمان فعالیت داشته باشید باید بتوانید به آلمانی صحبت کنید. برای ثبت نام دوره داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح  B1 الزامی است. پس از ورود به حیطه کاری می‌توانید با شرکت در دوره‌های زبان آلمانی به تسلط بالاتری دست پیدا کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام دستیاری آزمایشگاه

  • تأییدیه کتبی از مؤسسه فنی و حرفه‌ای در آلمان
  • بیمه درمانی معتبر قبل از آغاز دوره
  • گواهی تمکن مالی
  • رسید پرداخت هزینه ویزا
  • داشتن پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
  • فرم تقاضا با مهر و امضا کارفرما
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • ۲ قطعه عکس استاندارد

دستمزد کاراموزان و درآمد پس از پایان دوره

میزان حقوق و دستمزد یک فرد در دوره کاراموزی نباید از 750 یورو کمتر باشد. البته میزان دستمزد به نوع شرکت و ایالتی که در آن کار می‌کنید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال میزان حقوق در درآمد در شرکت‌های بزرگ و قراردادهای گروهی بیشتر از قراردادهای انفرادی است. کاراموز در مدت 3 سالی که در این دوره آموزش می‌بیند حقوق دارد؛ در سال اول در حدود 750 تا 850 یورو دریافت می‌کند اما در سال‌های بعد میزان دریافتی وی به 840 تا 1020 یورو افزایش می‌یابد.

پس از اتمام دوره فرد در شرکت استخدام می‌گردد. یک تکنسین مبتدی حقوق ماهانه‌ای در حدود 1800 تا 3600 یورو در ماه دارد. همچنین نوع قرارداد و شرکت هم بر مبلغ دریافتی اثرگذار است. به عنوان مثال میانگین حقوق یک دستیار شیمی در آزمایشگاه 1700 تا 3200 یورو در ماه می‌باشد.

دروس آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه

در بخش تئوری این دوره با مبانی و اصول فیزیک و شیمی آشنا می‌شوید. علاوه بر این نحوه کار با انواع دستگاه‌های دیجیتال، نحوه انجام آزمایشات و گزارش نتایج از موارد مهمی است که در این دوره آموزش می‌بینید.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *