دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ کارمند داروخانه: مسیر شغلی+ شرح وظایف

دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان امکان کار و تحصیل همراه با درآمد را فراهم می‌کند. از جمله دوره‌های پرمتقاضی در این کشور تکنسین یا همان متصدی داروخانه است. بخش آموزش عملی این دوره در داروخانه برگزار می‌گردد، از آنجا که هر دارو دستورالعمل ویژه خودش را دارد شما به عنوان کارمند داروخانه باید دانش کافی برای مشاوره به مشتریان را داشته باشید.

معرفی آوسبیلدونگ کارمند داروخانه در آلمان

یک کارمند داروخانه وظایف بی‌شماری را بر عهده دارد؛ اینکه از سلامت محصولات دارویی مطمئن شود و بداند که داروها در دمای مناسب نگهداری می‌شوند. در واقع کارمند داروخانه نقش رابط بین دفتر و اتاق فروش را ایفا می‌کند. در طول دوره آوسبیلدونگ شما با تمام این وظایف آشنا می‌شوید. شما به عنوان یک تکنسین داروخانه باید مطمئن شوید که تمام داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی داروخانه تامین شده و نیاز مشتری برطرف می‌گردد.

آزمون تعیین سطح گاما

فرد متقاضی در کاراموزی با تمام مراحل کار خود آشنا می‌شود. اینکه داروها چطور ذخیره و سفارش می‌شوند و به چه صورت به فروش می‌رسند. مذاکرات فروش نیز بخشی از این دوره آموزشی را تشکیل می‌دهد. شما حتی اگر به عنوان یک دستیار داروساز اجازه نسخه خوتنی را نداشته باشید باید در بخش فروش با مشتری ارتباط موثری برقرار کنید. بررسی تاریخ انقضا داروها نیز بخش دیگری از وظایف متصدی داروخانه است.

شما به عنوان کارمند داروخانه وظیفه ارائه نسخه را ندارید و این مسئولیت باید توسط دکتر داروساز و یا دستیار وی انجام گیرد. بیشتر وظایف شما در بخش فروش محصولات آرایشی بهداشتی است و در واقع کمک کننده به پزشک داروساز هستید. برای این منظور تسلط به زبان آلمانی الزامی است.

شرایط ثبت نام در آوسبیلدونگ کارمند داروخانه

برای شرکت در این دوره شرایط خاصی لازم نیست، فرد بایستی به ارتباط و صحبت با دیگران علاقه مند باشد. از آنجا که برخی داروخانه‌های بزرگ با بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و خانه سالمندان برای تانین دارو در ارتباط هستند باید متصدی بتواند به خوبی با این مراکز ارتباط برقرار کند. برای این عنوان شغلی تسلط بر نرم افزار ورد ضروری است.

میانگین درآمد

طبق سایر دوره‌های آوسبیلدونگ حقوق شما در سال‌های دوم و سوم افزایش می‌یابد. در سال اول دستمزد شما در حدود 710 یورو و در سال‌های بعد به ترتیب 760 و 850 یورو خواهد بود. پس از پایان دوره و آغاز به کار در داروخانه‌های عضو انجمن کارفرمایان داروخانه‌ای نگرانی از بابت حقوق نداشته باشید. در آغاز فعالیت خود درامدی در حدود 1805 یورو خواهید داشت. اما با گذشت زمان و کسب تجربه پس از 3 الی 5 سال سابقه کاری درآمد شما به 1880 تا 1940 یورو افزایش می‌یابد.

مهارت‌های لازم پس از پایان دوره

 • سفارش و دریافت کالا
 • بررسی ماندگاری دارو
 • ایجاد و مدیریت فاکتورها
 • پاسخگویی تماس‌های تلفنی
 • نگه داری صحیح و برچسب زنی و مرتب نمدن داروها
 • مشاوره جهت فروش محصولات آرایشی بهداشتی

مسیر شغلی

در دوره آوسبیلدونگ این زمینه شغلی مسیر پیش رو به صورت زیر است:

 • مطالعه داروسازی، علوم تغذیه

با داشتن مدرک دیپلم می‌توانید در زمینه داروسازی به ادامه تحصیل بپردازید.

 • دوره PCA

پس از گذراندن این دوره می‌توانید خود را دستیار فروش دارو بنامید.

 • آموزش  PTA

آموزش این دوره در دانشکده‌های فنی برگزار می‌گردد و شما پس از گذراندن این دوره مجوز نسخه نویسی را خواهید داشت؛ دامنه مسئولیت‌های شما افزایش می‌یابد.

 • متخصص بازرگانی

مدت زمان این دوره بین 9 ماع تا 2 سال متغیر است و می‌توانید در زمینه فروش و تجارت پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

 • نماینده داروسازی

به عنوان یک نماینده داروسازی با پزشکان، کلینیک‌ها و بیمه سلامت در ارتباط هستید. مدت این دوره با توجه به نیمه وقت بودن آن 6 تا 18 ماه طول می‌کشد.

 • کار در بخش آرایشی بهداشتی

مهم‌ترین وظیفه در این بخش فروش محصولات و دادن مشاوره رایگان به مشتریان است.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا