دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ انبارداری و انبارگردانی: مسیر شغلی+ وظایف یک انبارگردان

شاید با دیدن واژه انبارگردانی شکل دیروزی و قدیمی انبارگردانی برای شما تداعی شود. اما امروز با پیشرفت تکنولوژی اکثر خریدها از طریق یک کلیک و با اینترنت صورت می‌پذیرد. شاید تصور کنید خرید اینترنتی مثل گذشته زحمت زیادی را به فروشنده تحمیل نمی‌کند، اما این گونه نیست. دوره آوسبیلدونگ انبارداری و انبارگردانی شما را با تمام مراحل کار آشنا خواهد کرد.

معرفی آوسبیلدونگ انبارداری و انبارگردانی

بررسی وضعیت انبار از نظر سلامت کالاها، تعداد محصولات، لیست سفارشات و آماده سازی آن‌ها برای فروش از جمله نکات کلیدی در انبارداری است. مدت زمان این دوره آموزشی 3 سال است و شخص متقاضی آموزش تئوری و عملی را در کنار هم خواهد گذراند. در واقع آنچه آموزش داده می‌شود از لحظه‌ای است که ما کلیک خرید محصول در خانه را می‌زنیم تا زمانی بسته خریداری شده درب منزل به دست ما برسد. کاراموزان آوسبیلدونگ یاد می‌گیرند که چگونه بر کالاهای ورودی و خروجی از انبار نظارت کنند و کالاها را دقیقا متناسب با آنچه مشتری سفارش داده است ارسال نمایند.

شرایط آموزش در دوره

از کاراموزان در میان دوره یک امتحان و در پیان دوره برای اعطا مدرک نیز یک امتحان نهایی گرفته می‌شود. دروس تئوری که در دوره آموزش می‌دهند عبارتند از: کار با نرم افزارهای انبارگردانی، نحوه ارتباط با مشتری و تامین کنندگان کالا، دریافت و خروج کالا از انبار.

وظایف یک انبارگردان

  • نظارت و بررسی کالاهای ورودی
  • کنترل موجودی انبار
  • نظارت بر کالاهای خروجی
  • تعیین نحوه ارسال سفارش
  • بررسی کالاهای موجود و سفارش مجدد
  • دقت در بازبینی کالا در صورت مرجوعی

موقعیت‌های شغلی

یک انباردار با یادگیری تمام مباحثی که به وی آموزش داده می‌شود فرصت‌های شغلی زیادی را پیش رو خواهد داشت. علاوه بر کار در فروشگاه‌ها و مراکز بزرگ توزیع محصولات در وب‌سایت‌ها و سایت‌های رسمی فروش محصولات نیز می‌توانند مسئولیت فروش را بر عهده بگیرند. از جمله موقعیت‌های شغلی می‌توان به کار در انبارهای کوچک و بزرگ، ادارات و کارخانجات اشاره کرد.

خصوصیات یک کارمند موفق انبارداری

تکنسین ماهر

بر نرم افزارهای انبارگردانی مسلط باشد و از حساب‌رسی امور انبار مطلع باشد. همچنین یک تکنسین ماهر باید بر زبان آلمانی مسلط باشد.

نظم و دقت

این جایگاه شغلی نیازمند دقت و نظم بسیار است زیرا در صورت عدم دقت زیان مالی به مجموعه و خود شخص وارد می‌شود

تحلیل‌گر بودن

سر وکله زدن با اعداد و ارقام بخشی از کار یک انبارگردان است پس باید تحلیل درستی از محاسبات ریاضی داشته باشید.

بخش عملی آموزش

اگر بخواهیم سال‌های آموزش در این دوره را به دو بخش تقسیم بندی کنیم؛ سال‌های اول و دوم در یک گروه و سال سوم در گروه دیگر قرار می‌گیرد. شما به عنوان یک کاراموز دوره آوسبیلدونگ انبارداری و انبارگردانی در سال‌های نخستین آموزش دریافت دقیق کالاها و تطبیق آن‌ها با فاکتور را یاد خواهید گرفت. از دیگر موارد می‌توان به کار با نرم افزارهای انبار گردانی، نحوه صحیح وارد کردن کالاها در سیستم اداری، بسته بندی، برچسب گذاری و حمل و نقل، ارسال صحیح کالا برای مشتری، کار با ماشی آلات حمل و نقل مانند لیفتراک اشاره کرد.

در سال سوم کاراموزی؛ قرار ملاقات با مشتریان و تامین کنندگان کالا، نحوه صحبت کردن با آن‌ها به شما آموزش داده می‌شود.

مسیر و آینده شغلی

پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ آینده شغلی شما در این رشته تضمین شده است. با گذراندن دوره‌های تخصصی انبارگردانی، دفتری، کارشناس تدارکات و بخش فنی در نهایت می‌توانید مدیریت بخش انبارگردانی را برعهده بگیرید. تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ و ادارات و کارخانجات مختلف مواد غذایی، منسوجات و پوشاک و کارگاه‌های بزرگ لوازم منزل نظیر مبلمان و …. انبارهای بزرگی دارند و همواره نیاز به نیروی متخصص در آن‌ها با کمبود مواجه است. بنابراین در یک کشور توسعه یافته و صنعتی محال است که یک انبارگردان بیکار بماند و کار مناسبی را پیدا نکند.

همچنین امروزه وب‌سایت‌های فروش محصولات برای بخش انبارگردانی راحت‌تر از سایر بخش‌های دیگر نیرو استخدام می‌کنند.

حقوق و درآمد انبارگردانی

شما به عنوان یک کاراموز انبارداری و انبارگردانی در مدت آموزش حقوق خواهید داشت. به عنوان مثال در سال اول دستمزد شما 850 یورو در ماه خواهد بود. در سال‌های دوم و سوم نیز با افزایش اندکی درآمدتان به صورت ماهانه 880 و 965 یورو خواهد بود.

پس از اتمام دوره درآمد شما به حجم کار، سابقه کاری و مدرک تحصیلی شما بستگی دارد. اما به طور متوسط درآمدی در حدود 1600 تا 3000 یورو خواهید داشت.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *