دانستنی های آلمان

بهترین بیمارستان‌ها در آلمان 🏥: خدمات ارائه شده+ مزایا

 

از آنجا که آلمان مقصد درمانی بسیاری از مهاجران است، افراد زیادی از اقصی نقاط دنیا برای درمان بیماری‌ها سیستم بهداشت و درمان آلمان را انتخاب می‌کنند. از این رو برای جلوگیری از سردرگمی بیماران در انتخاب بیمارستان مناسب در ادامه به بررسی شرایط درمان و بیمارستان‌های مختلف در این کشور پرداخته ایم. ورود مهاجران به آلمان جهت درمان در طی چند سال اخیر بسیار رواج یافته است، مسلما تسلط بر زبان آلمانی ارتباطات شما در زمان اقامت را آسان‌تر می‌کند.

آزمون تعیین سطح گاما

گردشگری پزشکی

از دلایل محبوبیت بیمارستان‌های آلمان در میان گردشگران می‌توان به سطح کیفی عالی خدمات ارائه شده اشاره کرد. آلمان، از نظر هزینه و مخارج کشور ارزانی نیست اما میزان هزینه درمان در مقایسه با خدماتی که به بیمار ارائه می‌شود مقرون به صرفه به نظر می‌رسد. در این مقاله سعی کرده ایم علاوه بر معرفی بیمارستان‌های برتر آلمان به برخی سوالاتی که ممکن است در ذهن مخاطب نقش ببندد نیز پاسخ دهیم. برای شناسایی ده مرکز برتر به ملاک‌هایی همچون رتبه‌ بندی فعلی آمار پذیرش بیماران خارجی، نتایج حاصل از درمان، رتبه بین‌المللی پزشکان فعال در بیمارستان، اعتبار مدارک علمی و از همه مهم‌تر نظر دریافت‌کنندگان خدمات، در نظر گرفته شده است.

روش‌های درمانی مختلف در آلمان

در این کشور پیشرفته در قلب اروپا خدمات درمانی بسیار متنوعی ارائه می‌گردد؛ در ادامه به اختصار مهم‌ترین روش‌های درمانی و بیمارستان‌های تخصصی در هر رشته را مشاهده می‌کنید.

درمان بیماری‌ها قلب و عروق در آلمان

بیمارستان‌های قلب و عروق و جراحی آلمان از تکنیک‌هایی مانند بای پس عروق کرونر، جراحی دریچه قلب، درمان جراحی تومورهای قلبی و پیوند قلب به صورت تخصصی برخوردار هستند.

بهترین بیمارستان‌های قلب و عروق عبارتند از:

 • University Hospital Rechts der Isar Munich
 • The University Hospital Duesseldorf
 • HELIOS Clinic for Heart Surgery Karlsruhe

درمان بیماری‌های مغز و اعصاب در آلمان

در بیمارستان‌های ارا‌ئه‌دهندگان خدمات درمانی مغز و اعصاب جدیدترین و کارآمدترین شیوه‌های درمانی با تجهیزات نوین به‌کار گرفته می‌شود. برخی از این خدمات شامل درمان مولتیپل اسکلروزیس با استفاده داروهای نوین متناسب و براساس آنتی بادهای مونوکلونال است. البته برخی شیوه‌های نوین مثل کاشت محرک‌ها و تراشه‌های درمانی برای صرع،‌ پارکینسون است.

این بیمارستان‌ها همچنین دارای بخش‌های توانبخشی قابل اعتماد برای بیماری‌های عصبی مثل: سکته‌ مغزی، فلج مغزی، پارکینسون و تروماهای مغزی هستند.

بیمارستان‌های معتبر در این زمینه عبارتند از:

 • University Hospital of Ludwig Maximilian
 •  University of Munich University Hospital Tuebingen
 •  University Hospital Frankfurt am Main

در مراکز درمانی یاد شده استفاده از تجهیزات خاص مثل سیستم‌های دوربین ویژه در ابعاد بسیار کوچک، عاملی است که خدمات جراحی خاص در این مراکز ممکن می‌کند. میکرو دوربین‌ها می‌توانند تصویرهای دقیق و واقعی را برای جراحان این مرکز ایجاد و در بخش‌های بسیار حساس مغز با حداقل عوارض اقدام به جراحی کنند. استفاده از فناوری‌های رباتیک در مراکز یاد شده امکان انجام جراحی‌های تقریبا غیرممکن را برای بیماران ممکن و خطر این شیوه درمانی را در حد صفر ثبت کند. به این دلیل که هنگام استفاده از ربات‌ها احتمال لرزش دست و حرکات ناخواسته جراح وجود ندارد. استفاده از چنین تکنولوژی در هنگام جراحی این مراکز درمانی را از سایرین متمایز کرده است.

درمان بیماری‌های ارتوپدی و آسیب شناسی

از جمله بیماری‌های فرسایشی و آسیب‌زا مشکلات ارتوپدی است که در صورت عدم تشخیص به موقع مسئله ساز خواهد بود. مشکلات مفصلی، ستون فقرات و عضلات از جمله مهم‌ترین این خدمات است. برآوردهای انجام شده از نظر تخصصی نشان می‌دهد بیمارستان‌های آلمان بهترین مراکز جایگزینی مفاصل با استفاده از فناوری‌های فوق پیشرفته هستند که حداقل می‌توانند ۲۰ سال بدون مشکل استفاده شوند. مزیت اصلی این نوع درمان ارائه خدمات این بیمارستان‌ها و استفاده از شیوه‌هایی است که بیماران می‌توانند در کمترین زمان ممکن به زندگی عادی خود بازگردند.

بیمارستان‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی در زمینه ارتوپدی و آسیب‌شناسی آلمان به‌طور کلی به بیمارانی که دارای مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی هستند خدمات ارائه می‌دهند. برترین بیمارستان‌های ارتوپدی عبارتند از:

Network of hospitals Schön Klinik (Munich)

Charite University Hospital

Berlin University Hospital Bergmannsheil Bochum

University Hospital Bonn

چشم پزشکی در آلمان

معتبرترین و معروف‌ترین مرکز چشم پزشکی آلمان، بیمارستان دانشگاه بن است. گروه چشم پزشکی این بیمارستان زیر نظر متخصصان معتبر آموزش دیده‌اند و ریاست بیمارستان یاد شده با پروفسور فرانک جی هولتز می‌باشد. در زمینه جراحی‌های مرتبط با چشم نیز آلمان دارای متخصصین صاحب نامی است. گردشگران پزشکی که برای انتخاب بیمارستان مناسب خود در کشور آلمان به دنبال انتخاب هستند بهتر است مدنظر داشته باشند که اصولا آلمان دارای دو نوع بیمارستان دانشگاهی و خصوصی یا دولتی است. بنابراین گردشگران پزشکی با توجه به نوع درمان و بودجه یا سایر فکتورها می‌توانند بهترین گزینه را انتخاب کنند.

انواع بیمارستان‌ها در آلمان

 • بیمارستان‌های شهری

این نوع مراکز درمانی در واقع مرکزی ترین مرکز درمانی هستند که به صورت یک شبکه گسترده و سراسری در آلمان وجود دارند. خدمات ارائه شده در این نوع بیمارستان‌ها با سایر مراکز درمانی تفاوت چندانی ندارد. اصولا این بیمارستان‌ها با انگیزه‌های بشردوستانه و مرتبط با موسسات مذهبی و خیریه خاص هستند که هزینه‌هایشان نیز از همین طریق تامین می‌شود.

 • بیمارستان‌های دانشگاهی

اساتید مداوم تحقیقات علمی را در این مراکز انجام می‌دهند و آخرین روش‌های درمان بیماری‌های مختلف را استفاده می‌کنند و نقص‌های احتمالی نیز برطرف می‌شود. یکی از بهترین بیمارستان‌های اروپا Charite University Hospital Berlin است، که از نوع دانشگاهی می‌باشد. این نوع مراکز نسبت به سایر بیمارستان‌ها هزینه بالاتری دریافت می‌کنند با این حال خدمات ارائه شده این مراکز بهترین گزینه برای برخی از گردشگران پزشکی است به این دلیل که تمرکز علمی به مراحل درمانی احتمال موفقیت در شیوه درمانی را در سطوح بالایی افزایش می‌دهد.

 • بیمارستان‌های خصوصی

این نوع بیمارستان‌ها معمولا به‌صورت کلینیک‌های زنجیره‌ای مانند کلینیک‌های ارتوپدی Schön فعالیت می‌کنند. نکته جالب اینکه هزینه ارائه خدمات درمانی از سوی دولت آلمان در این مراکز به شدت کنترل می‌شود و اصولا پایین‌تر از هزینه‌ها در بیمارستان‌های دانشگاهی است. در این نوع مراکز رسیدگی و ارائه خدمات به شکلی ویژه انجام می‌گیرد؛ به‌عنوان مثال کلینیک‌ Klinikum Alpenpark  در یک ساختمان قدیمی و زیبا با نمای دریاچه به بیماران خدمات مورد نیازشان را ارا‌ه می‌دهد که اثربخشی بالایی در روحیه بیماران دارد. از این رو و با استناد به نتایج نظرسنجی‌های انجام شده اگرچه بیمارستان‌های خصوصی هزینه بالاتری از بیماران دریافت می‌کنند اما صرفه‌جویی بیشتری در زمان و همچنین درصد بهبودی بیشتری به‌خصوص در جراحی‌های سرپایی یا موارد کلینیکی را به دنبال دارند.

10 مرکز برتر درمانی در آلمان

 • بیمارستان Charite University  این مرکز که در شهر برلین واقع شده با درنظر گرفتن موارد یاد شده، رتبه اول بیمارستان های برتر آلمان را به خود اختصاص داده است. این مرکز درمانی در سال ۲۰۱۷ میلادی در نشریه Focus به‌عنوان بهترین کلینیک درمانی این کشور معرفی شده است.
 • بیمارستان دانشگاه Ludwig Maximilian مونیخ این بیمارستان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مراکز درمانی بین‌المللی در شهر مونیخ است. در سال ۲۰۱۷ در نشریه Focus توانست مقام دوم را در آلمان به خود اختصاص دهد.
 • مرکز درمانی دانشگاه Frankfurt am Main  این مرکز در شهر فرانکفورت به‌عنوان یکی از مراکز آموزشی برای متخصصان، سومین گزینه انتخابی برای گردشگران پزشکی است.
 •  کلینیک درمانی Duesseldorf این مرکز که جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده یکی از مراکز مناسب مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و تحقیقاتی است که سالانه هزاران گردشگر پزشکی را به خود جلب می‌کند.
 •  Asklepios Academic City Hospital Bad Wildungen که درواقع یک مرکز درمانی مرتبط با آکادمی پزشکی است دارای بهترین تجهیزات تخصصی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به متقاضیان است.
 •  University Bonn جزء جدیدترین مراکز درمانی آلمان شناخته می‌شود که با توجه به ارائه خدمات مناسب و همچنین استقبال گسترده گردشگران خارجی در مجلسه Focus توانسته جایگاهی میان ده مرکز درمانی برتر آلمان به خود اختصاص دهد.
 •  University RWTH Aachen  یکی از بهترین و راحت‌ترین مراکز برای گردشگران خارجی شناخته شده است. در این مرکز با توجه به محوطه بسیار بزرگ و پارک اطراف آن بیشتر به دوران نقاهت و توانبخشی بیماران بعد از عمل جراحی توجه می‌شود و از فضای بسیار زیبای آن استفاده بهینه شده است.
 • بیمارستان‌های زنجیره‌ای Schön Klinik این شبکه درمانگاهی در آلمان یکی از مناسب‌ترین مراکز درمانی برای گردشگران پزشکی از سراسر جهان است که به این کشور مسافرت می‌کنند. بخش‌های ارتوپدی، نورولوژی، توانبخشی، روان‌درمانی این مرکز بیشترین تقاضا درمیان خارجی‌ها را به خود اختصاص داده است.
 • بیمارستان Alfried Krupp Hospital in Essen-Ruettenscheid که به‌عنوان یکی از مراکز درمانی VIP و بسیار مجهز در آلمان شناخته می‌شود محلی برای پذیرش افراد سرشناس مثل سیاستمداران، بازیگران، فوتبالیست‌ها و ثروتمندان جهان است.
 • بیمارستان Tuebingen مجهز آلمان علاوه‌بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران این امکان را می‌دهد که از نظر تغذیه‌ای بهترین امکانات و سفارشات را برای خود و همراهان داشته باشند.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا