دانستنی های کانادا

چالش های مهاجرت به کانادا؛ فرآیند اداری، مشکلات کاری، جغرافیایی، اقامتی و تامین مسکن

فرآیندهای پذیرش و اقامت در دیگر کشورها به قدری طولانی به نظر می رسد؛ اما این تازه شروع سلسله ای اتفاقاتی است که افراد با آن روبرو هستند. در واقع بخش قابل توجهی از دغدغه ها پس از سفر به کشور دیگر ایجاد می شود. دغدغه هایی مهمی که ممکن است شما را از پرواز به ده ها هزار کیلومتر دور از خانه پشیمان کند. چالش های مهاجرت به کانادا از قبیل مشکلات کاری، درمانی، اداری، آب و هوایی، کودکان، اقامتی و تامین مسکن تنها بخشی از مسائلی است که ممکن است با آن روبرو شوید. ریشه عمده این رخدادها هم در عدم آشنایی کافی با مسائل اخذ اقامت نهفته است. به همین دلیل بهتر است پیش از هر اقدامی پلن و برنامه مناسبی برای مسائل پیش روی خود داشته باشید.

دغدغه چه مواردی را نداشته باشیم؟

شایسته است قبل از ورود به بحث درباره نکاتی صحبت کنیم که چندان دغدغه زیادی ایجاد نمی کنند. در واقع نیازی نیست برای همه کارها مانند حمل و نقل، تهیه غذا، انطباق فرهنگی و … به خودتان فشار وارد کنید. مثلا بسیاری تصور می کنند که کانادا همواره سردسیر است؛ البته که تصور درستی دارند؛ اما بخش های زیادی از این کشور به ویژه در مناطق جنوبی آب و هوای معتدل و فوق العاده ای دارد. بنابراین دغدغه جغرافیایی بیشتر مربوط به شمال کانادست. هر چند میزان انطباق و سازگاری شما یک فاکتور 10 امتیازی در پذیرش محسوب می شود؛ اما مشکلات اساسی تری وجود دارند.

فرآیند های اداری پذریش و دریافت اقامت

دریافت اقامت کانادا
اقامت و اخذ ویزا در کانادا

عموما افراد برای این که بتوانند اقامت یک کشور دیگر را به دست بیاورند باید یک کفش آهنی تهیه کنند. این تلاش و تغییر مقدمه و نیاز سفر شماست. هر چند شرایط شما و همچنین موسساتی می توانند این فرآیند را تسهیل کنند؛ اما عموما دریافت پذیرش یک کشور دیگر سختی های خاص خود را دارد. این روال شامل:

 • آشنایی و تسلط به یکی از زبان های فرانسوی و انگلیسی و اخذ مدرک معتبر
 • ارائه درخواست کاری یا تحصیلی به یک سازمان و شرکت
 • تهیه و ترجمه مدارک مربوط به درخواست اولیه یا پذیرش نخست
 • پیدا کردن یکی از سیستم های مهاجرتی برای ارائه درخواست
 • تهیه مدارک لازمه جهت ثبت در سامانه
 • بررسی مدارک و ارزیابی امکان کسب حداقل 67 امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری
 • در صورت پذیرش در این مرحله تمامی مدارک شما اعتبار سنجی شده و باید از طریق مرکز مهاجرت دولت فدرال اقدام به اخذ ویزا کنید.

تامین هزینه های زندگی و تحصیل

اجاره و خرید خانه در کانادا
اجاره و تامین مسکن در کانادا

پیدا کردن یک شغل مناسب با توجه به قوانین محدودیت ساعت کاری در این کشور دشوار است. در واقع این که بتوانید دخل و خرج خود را بر اساس هزینه های زندگی در کانادا تنظیم کنید مسئله مهمی است. برای این کار باید یک شغل مناسب پیدا کنید. که به دو روش زیر امکان پذیر است:

 1. شما برای تحصیل رفته اید و نیازمند پیدا کردن یک کار هستید. قوانین فدرال برای دانشجویان امکان کار بیش از 20 ساعت در هفته را نمی دهد. در صورتی که شما در دوره تعطیلات باشید حداکثر 40 ساعت در هفته می توانید کار کنید. بنابراین مازاد بر این هزینه را باید به عنوان یکی از چالش های مهاجرت به کانادا در نظر داشته باشید.
 2. برای ویزای کاری اقدام کرده اید. ویزای کاری شرایط خود را دارد و باید پذیرش اولیه داشته باشید. معمولا لیست طبقه بندی مشاغل ناک اطلاعات کافی و فهرستی از مشاغل مورد نیاز را هر ساله منتشر می کند و شرایط لازم برای اعطای اقامت را نیز تعیین کرده است. در صورتی که شما مهارت نظری و عملی کافی داشته باشید می توانید یک شغل خوب پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره مقاله کار برای افراد ماهر در کانادا را مطالعه کنید.

تامین مسکن؛ یک دغدغه اساسی

بیش از هر چیز دیگری تهیه یک خانه مناسب در این کشور ضرورت دارد. عمده هزینه های شما برای زندگی نیز هزینه خرید و اجاره خانه است. هر چند می توانید خانه ای با متراژ کمتر یا اطراف شهر تهیه کنید؛ اما بدانید به طور میانگین برای تامین مسکن خود باید نزدیک به 1000 دلار در ماه اجاره پرداخت کنید.

مشکلات درمانی و بیمه

همیشه این مورد را جدی بگیرید؛ باید پیش از رفتن در این باره تحقیق کامل و جامعی کرده باشید. در واقع یکی از چالش های مهاجرت به کانادا نیز مسائل مربوط به بیمه است. چند نکته راهنمای شماست:

 • این کشور سیستم سلامت و پزشکی بسیار کارآمدی دارد.
 • تمامی شهروندان تحت پوشش بیمه هستند.
 • هزینه بیمه یک خانواده 4 نفره در ماه نزدیک به 160 دلار است.
 • نهایتا پس از سه ماه می توانید بیمه شوید.
 • برای هر فرد نرخ بیمه ماهی حدودا 50 دلار است.
 • کسانی که اقامت دائم ندارند هم می توانند بیمه شوند.

مشکل زبان و تحصیل کودکان

اگر چه برقراری ارتباط کلامی برای اغلب افراد یک چالش است؛ اما با فرض این که درخواست دهنده تسلط کافی به زبان داشته باشد باز هم دغدغه هایی در خصوص خانواده اش دارد. مثلا ممکن است دو فرزند داشته باشد که آشنایی با زبان های انگلیسی و فرانسوی نداشته باشند. در این صورت مشکل قابل حل است. شما بایستی برای فرزندان خود یک مدرسه ایرانی در کانادا پیدا کنید. که هم به زبان فارسی و هم زبان های فرانسوی و انگلیسی تدریس می کنند.

مشکلات روحی و روانی

می توانیم ده بار بنویسیم این مشکل طبیعی است. در واقع تغییر مستلزم چنین بحران روحی است. برای پیشگیری از این مشکلات بهتر است قبل از مهاجرت به مشاور و روانشناس مراجعه کنید. معمولا تست هایی مربوط به شما وجود دارد که می تواند اساسی ترین مشکلات روحی احتمالی شما را در یک کشور دیگر مشخص کند و می توان قبل از سفر بخش مهمی از آن را درمان کرد.

آشنایی با قوانین و مقررات

پیدا کردن کار در کانادا
شغل مناسب در کانادا

یک مشکل اساسی است که تنها مطالعه و زمان قادر به رفع آن است. مانند انطباق پذیری فرهنگی است با این تفاوت که عدم رعایت آن جریمه های مشخصی دارد. برای آشنایی بیشتر می توانید کتاب هایی که به زبان فارسی هم ترجمه شده اند را مطالعه کنید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا