دانستنی های آلمان

چالش‌های مهاجرت به آلمان: مالیات+ آب و هوا 🌧️

 

آلمان از جمله کشورهایی است که متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارد. پیشرفته بودن این کشور اروپایی و صنعت توسعه یافته آلمان آن را نزد همگان محبوب کرده است. تحصیل رایگان در این کشور باعث شده یالانه دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام کنند. مهاجران از راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت در قلب اروپا تلاش می‌کنند مثل کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری اما خب این مسیر نیز مشکلات و چالش‌های خودش را دارد. چالش‌های مهاجرت به آلمان رویای یک زندگی کامل و ایده آل را کنار می‌زند، در حقیقت هیچ کشوری ایده آل و بدون مشکل نیست.

مشکلات مهاجرت به آلمان

هر کشوری در کنار مزایایی که به شما برای زندگی می‌دهد، معایب و مشکلات خاص خودش را نیز دارد. به طور کلی مسائل فرهنگی، اقتصادی و طبیعی از جمله مشکلات مهاجرت به این کشور است. تفاوت در شیوه تربیت و محیط زندگی باعث ایجاد تناقض‌هایی خواهد شد. در نتیجه بسیاری از افراد خارجی با ملیت‌های مختلف زمانی که در کنار هم قرار بگیرند ناخوداگاه یک سری مسائل و مشکلات پیش خواهد آمد. در ادامه به بررسی چالش‌های مهاجرت به آلمان پرداخته‌ایم:

مشکلات فرهنگی در آلمان

مسئله مشکلات فرهنگی یک امر کاملا نسبی است و به خصوصیات خود فرد بستگی دارد. ممکن است یک موضوع برای یک نفر بسیار آزار دهنده باشد ولی از نظر دیگری مشکل خاصی نباشد. این امر کاملا طبیعی است که پس از مهاجرت فرد دچار یک شوک فرهنگی شود. خیلی از افرادی که در آۀمان زندگی کرده اند معتقدند مردم این کشور در برخوردهای اجتماعی خود بسیار قاطع و جدی هستند. از نظر آسیایی‌ها آلمانی‌ها خونگرم نیستند و به سختی یک رابطه دوستانه برقرار می‌کنند.

این ویژگی ممکن است برای ما ایرانی‌ها چالش برانگیز باشد. این جمله معروف زیاد شنیده می‌شود که آلمانی‌ها سخت دوست پیدا می‌کنند و به سختی راضی می‌شوند. البته جنبه‌های مثبتی نیز مانند وقت شناسی، نظم و انضباط نیز در آلمان بسیار پر رنگ است. این موضوع سبب می‌شود که اکثر اوقات از قانون پیروی کنند، به همین دلیل هم آمار جرم و جنایت در این کشور پایین است. البته این ویژگی‌ها کاملا نسبی است و به نگاه خود شخص بستگی دارد.

چالش زبانی در آلمان

بارها شنیده‌ایم که زبان آلمانی دستور خاصی دارد و برای همه چیز جنسیت قائل می‌شوند. این موضوع یادگیری زبان آلمانی را دشوار کرده است. تنوع نشانه‌های معرفه‌ ساز و نظام خاص نوشتاری این زبان (داشتن کلمات طولانی، حروفی که خوانده نمی‌شوند) باعث شده است این زبان برای ایرانی‌ها دشوار باشد (دلیل این امر را می‌توان در تفاوت‌های فارسی با آلمانی جستجو کرد). به همین دلیل یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان یادگیری زبان این کشور است. با اینکه استفاده از زبان انگلیسی در این کشور بلامانع است اما به گفته بسیاری از مهاجران آلمانی‌ها ترجیح می‌دهند بیشتر به زبان مادری خود صحبت کنند. حتی در موقعیت‌هایی که با یک فرد خارجی مواجه می‌شوند هم از صحبت‌کردن به انگلیسی خودداری می‌کنند. این موضوع یادگیری زبان کشور آلمان را ضروری می‌کند، گرچه یادگیری زبان کشور مقصد مهاجرت شما الزامی است.

چالش‌های بهداشتی درمانی در آلمان

از جمله ایرادات اساسی که مهاجران به نظام پزشکی آلمان میگیرند این است ارائه خدمات همواره با تاخیر همراه است. از آنجایی که اکثر خدمات بهداشتی درمانی در آلمان تحت پوشش دولت است، اغلب خدمات درمانی هم دولتی هستند. بعضی مواقع برای تعیین نوبت ویزیت، شهروندان باید مدت‌ها صبر کنند و زمان خدمت ‌رسانی مراکز دولتی از مراکز خصوصی کمتر است. همچنین شنیده می‌شود که ارائه خدمات درمانی هم در پروسه درمان با تاخیر همراه است. البته در کنار این معایب می‌توان به پایین بودن هزینه‌های درمانی در این کشور نیز اشاره کرد. این موضوع از چالش‌های مهم مهاجرت است.

مشکل مالیات در آلمان

ندگی در آلمان (هم مثل بسیاری از دیگر کشورها) مالیات و هزینه‌های پنهان زیادی دارد. طبیعی است که هیچ شهروندی پرداخت عوارض و مالیات را دست ندارد و به همین خاطر هروقت صحبت از مشکلات زندگی در این کشور می‌شود، بحث مالیات داغ است. در آلمان نیز مثل سایر کشورها شهروندان موظف به پرداخت مالیات هستند و هیچ راه فراری از این موضوع وجود ندارد. درآمد حاصل از مالیات بخشی از جنبه‌های اقتصادی آلمان را پوشش می‌دهد. بسیاری از هزینه‌ها پنهان است و مردم از آن خبر ندارند. از جمله هزینه‌های امور مالیاتی می‌توان به کلیساها اشاره کرد. برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی آلمان نیز مالیات پنهان دارند حالا چه شما از آن استفاده کنید یا نکنید باید مالیات بپردازید. مالیات‌ها در این کشور معمولاً صرف ارائه خدمات درمانی، شهرسازی و توسعه امکانات رفاهی می‌شود و در واقع به جیب شهروندان بازمی‌گردد.

مشکلات سیاسی از چالش‌های مهاجرت به آلمان

بسیاری از افراد بر این باورند که سیستم اداری در آلمان برخلاف صنعت پیشرفت زیادی نداشته است. به عنوان مثال برای انجام یک کار اداری ساده شما باید فرم‌های طولانی و زیادی را پر کنید که وقت گیر است. هنوز انجام برخی امور اداری نیازمند پرکردن فرم‌های کاغذی و اخذ امضاهای فراوان به‌صورت حضوری است. البته ممکن است این موضوع در دیگر کشورها چالش نباشد اما در آلمان یک مشکل زمان‌بر قلمداد می‌شود.

چالش آب و هوا

زمستان‌های آلمان، طولانی و سرد است و در این کشور به‌ ندرت روزهای گرم و آفتابی دیده می‌شود. شب‌های آلمان طولانی هستند و در برخی روزها خورشید از ساعت ۴ عصر، غروب می‌کند و هوا خیلی زود تاریک می‌شود. اغلب روزها در آلمان هوا سرد است. میزان بارندگی آلمان زیاد است و مخصوصاً در فصل سرد سال، ساکنان این کشور شاهد بارندگی‌های زیادی هستند. بارندگی‌ها اختلال در سیستم حمل ‌و نقل ایجاد می‌کند. آب و هوای آلمان برای افرادی که به گرما و روزهای آفتابی علاقه مندند چالش اساسی ایجاد می‌کند.

درد بی‌کولری

همانطور که گفته شد اغلب روزها در آلمان هوا سرد و بارانی است به همین دلیل سیستم سرمایشی در این کشور وجود ندارد. در برخی مناطق آلمان در فصل تابستان دمای هوا به 30 درجه سانتی گراد نیز میرسد که البته بخاطره رطوبت بالا دما بیشتر نیز احساس می‌شود. بیشتر خانه‌ها در آلمان کولر ندارند؛ زیرا هم هزینه برق در این کشور بالاست و هم اینکه تعداد روزهای گرم سال بسیار اندک است. به همین دلیل مردم مجبور هستند روزهای گرم و شرجی را بدون کولر بگذرانند. البته لازم به ذکر است که سیستم گرمایشی هم در آلمان محدود است. به دلیل هزینۀ بالای گاز، استفاده از بخاری یا شوفاژ در این کشور با محدودیت‌هایی مواجه است. این امر البته جنبه‌هایی مثبتی هم دارد و از آن جمله می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی اشاره کرد.

اینترنت خانگی

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی داشتن اینترنت خانگی در آلمان برای شهروندان همواره چالش بوده است. این امر نیازمند صبوری است چرا که یک فرآیند نسبتا طولانی دارد.  اتصال اولیه، نصب کابل‌های لازم و خرید بسته‌های اینترنتی در این کشور مراحل خاصی دارد و ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد! حتی در مواردی دیده شده است که این فرایند تا ۶ هفته هم زمان برده است!! اینترنت خانگی نیز از جمله چالش‌های مهاجرت به آلمان است.

به همراه داشتن پول نقد

بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در آلمان دریافت وجه نقد را بر کارت کشیدن ترجیح می‌دهند. این امر به ویژه برای ما ایرانی‌ها که عادت به استفاده از کارت داریم سخت است. البته این مشکل قابل چشم پوشی می‌باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا