کمک آموزشی زبان انگلیسی

چانک chunk و اهمیت آن در انگلیسی: واحدهای معنایی زبان

در سری مقالات کمک آموزش زبان انگلیسی درباره مواردی صحبت می کنیم که به امر یادگیری و آموزش زبان مرتبط هستند و می توانند مسیر زبان آموزی را برای شما تسهیل کنند. در این مقاله جدید به سراغ مبحث چانک chunk در زبان انگلیسی آمده ایم.

چانک chunk به چه معناست؟

یکسری از کلمات انگلیسی هستند که همیشه در کنار یک دیگر در جمله های انگلیسی مشاهده می شوند. این کلمات در کنار یک دیگر بار معنایی خاصی را منتقل می کنند. این دسته از کلمات در انگلیسی چانک chunk نام گرفته اند. کلمه chunk به تکه ای اشاره دارد که از یک کل جدا شده باشد.  بنابراین درست است که باید معنای یک کلمه را به تنهایی دانست ولی مهم تر از آن این نکته است که بدانید چه طور آن را در گروه های صحیح کلمات قرار دهید. بنابراین در همین جاست که دانستن درباره چانک های انگلیسی اهمیت پیدا می کند.

آزمون تعیین سطح گاما

حفظ کردن چانک های پرتکرار صحبت کردن و نوشتن فرد را در انگلیسی راحت تر می سازد. چرا که فرد به راحتی می داند که استفاده از کدام یک از گروه کلمات در کنار یک دیگر مجاز است. مثلا کلمه thing  را در نظر بگیرید. سپس به عبارت های زیر توجه کنید

One thing is for sure = یک مسئله حتمی است

The thing is = مسئله اینجاست

There’s no such thing as = اصلا همچین چیزی وجود (حقیقت) ندارد

To have a thing for something/someone = از کسی/چیزی خوش آمدن

It’s a good thing that = چیز خوبی است که

دانستن معنای مجزای کلمه thing به درک این عبارات و اصطلاحات کمک نخواهد کرد. هر کدام از آن ها در نوع خود دارای مفهوم مجزایی هستند. بنابراین باید تمام این چانک ها را به عنوان یک مجموعه کامل در کنار یک دیگر فرا گرفت.

the thing is
چانک chunk

چانک چه شکل هایی به خود می گیرد؟

چانک chunks در زبان انگلیسی در شکل های مختلفی ظاهر می شود. ممکن است که اصطلاح باشد یا کالوکیشن، یا تعدادی از گروه کلمه های خاص که در کنار یک دیگر معنای کاملی را منتقل می کنند. اینکه در هر موقعیتی چه حرف اضافه ای بهتر عمل می کند نیز می تواند در دسته چانک های انگلیسی قرار بگیرد.

مثلا به جمله زیر دقت کنید:

As far as I know …

این عبارت کوتاه در دسته کالوکیشن ها و اصطلاحات قرار نمی گیرد ولی معنای کاملی را منتقل می کند: “تا آنجایی که من می دانم.” برای انتقال این مفهوم همیشه باید از این عبارت استفاده کرد.

یا مثلا به عبارت زیر توجه کنید

One thing I’m sure of = یک چیز که کاملا از آن مطمئنم این است که

در اینجا آگاهی کامل از این چانک به شما کمک می کند که بفهمید حرف اضافه of انتخاب صحیحی است و مثلا حرف اضافه ای مانند about نمی تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین وقتی که فیلم تماشا می کنید، کتاب می خوانید، یا به چیزی در انگلیسی گوش می دهید گوش به زنگ باشید که این چانک های مهم را جذب کنید. دانستن آن ها چیزی است که می تواند شما را به سطح بالاتری ببرد و استفاده شما از زبان را طبیعی تر کند.

4.3/5 - (7 امتیاز)
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا