کمک آموزشی زبان انگلیسی

برای یادگیری زبان انگلیسی از کجا شروع کنیم؟ 📚 🤔 نکته های مهم

اگر در آستانه یادگیری زبان انگلیسی هستید ولی درباره اینکه قدم های اولیه شما باید چه باشد گیج شده اید، این مقاله برای شماست. در این مقاله به نکاتی اشاره می کنیم که پیش از شروع به کار باید به آن ها توجه کنید تا با ذهن بازتری خود را در قسمت اصلی ماجرا غرق کنید. با ما همراه باشید.

هدف خودتان را از یادگیری زبان انگلیسی مشخص کنید

اجازه بدهید که از همان اول کار با شما صادق باشیم: یادگیری یک زبان جدید پروسه وقت گیری است که می تواند سال ها به طول بینجامد. ممکن است از خودتان بپرسید که پس چرا موسسات و مدرسان زبان در تبلیغ های خود وعده آموزش زبان در بازه های زمانی کوتاه مدت می دهند؟ پس همه وعده های آن ها دروغ است؟ جواب به این سوال چندان سرراست نیست. باید از جنبه های مختلفی به آن نگاه کرد.

آزمون تعیین سطح گاما

یادگیری یک زبان به طور کامل به شکلی که به همه جنبه ها و زیر و بم های آن آشنا شوید و به خوبی ادبیات نوشته به آن زبان را بخوانید یا فیلم های آن را بفهمید و بدون هیچ نقصی به راحتی به آن گویش کنید، کار یک شب و دو شب نیست. رسیدن به چنین سطحی نتیجه سال ها تلاش بی وقفه و تسلیم نشدن است. با این وجود، می توان روی جنبه های مختلفی از زبان در بازه های زمانی کوتاه تمرکز کرد و به نتیجه مطلوبی رسید. ممکن است فردی بخواهد انگلیسی را در حدی یاد بگیرد که هنگام سفری توریستی به کشوری انگلیسی زبان از عهده خرید کردن و رفتن به رستوران ها و فعالیت های این شکلی بربیاد. پس با تمرکز روی بخش هایی از زبان که مختص این نوع استفاده از زبان هستند می تواند در زمان کوتاهی نیاز خود را برطرف کند.

از همین رو مهم است که همان اول کار برای خودتان مشخص کنید که هدفتان از شروع یادگیری زبان چیست و تا چه اندازه وقت دارید. قاعدتا سبک و سیاق یادگیری زبان انگلیسی برای رضایت شخصی و بالا بردن سطح سواد متفاوت از زمانی است که می خواهید در طول یک الی دو سال برای آزمون های استانداردی مثل آیلتس یا تافل آماده شوید.

پس یک دفترچه یادداشت بردارید و هدف خود را یادداشت کنید و به خود یک بازه زمانی برای محقق کردن این پرسش بدهید. حالا با ذهن بازتری می توانید قدم های بعدی خود را بچینید و پیش بروید.

سطح زبان انگلیسی خودتان را مشخص کنید

پیش از این در مقاله ای تحت عنوان “سطوح زبان انگلیسی براساس سیستم CEFR” به معرفی سطح های مختلف زبان انگلیسی پرداختیم. می توانید خلاصه ای از این سیستم را در جدول زیر مشاهده کنید:

CEFR

با مشخص شدن سطح زبان انگلیسی تان می توانید به قول معروف بفهمید که چند مرده حلاجید. با وضوح بیشتری می توانید درباره شیوه مناسب یادگیری و منابع خود تصمیم بگیرید.

آزمون های آنلاین مختلفی برای تعیین سطح فوری وجود دارند. نمونه یکی از این آن ها آزمون تعیین سطح British Council است که شامل 25 پرسش چند گزینه ای می باشد و به شکل تقریبی سطح انگلیسی افراد را معین می کند.

می توانید لینک این آزمون را در پایین مشاهده کنید:

آزمون تعیین سطح بریتیش کونسل

درباره شیوه مطالعه خود تصمیم بگیرید

تصمیم بگیرید که می خواهید به شکل خودکفا یا خودخوان پیش بروید یا اینکه از کمک مدرسان زبان یا کلاس های آموزشی شرکت کنید. باید با شناختی که از خود دارید همان شیوه ای را در پیش بگیرید که بیشترین بازدهی را برای شما در پی دارد.

هر چند حتی اگر فکر می کنید که به شکل خودخوان راحت تر هستید به این نیز فکر کنید که  وجود تعداد زیادی از منابع و کتاب های مختلفی که این روزها برای آزمون ها و مهارت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است که راه را برای گیج کردن شما باز کنند. گاهی مسیری که باید طی کنید خیلی ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. بنابراین می توانید در کلاس های آموزشی شرکت نکنید ولی حداقل بهتر است که با کسی که آشنایی خوبی با نحوه آماده شدن برای هدف به خصوص شما دارد مشاوره ای داشته باشید تا با کمک او در مسیر صحیح قرار بگیرید.

خود را در زبان انگلیسی غرق کنید

ایده خوبی است که خود را در سرگرمی های زبان انگلیسی غرق کنید. حتی زمانی که زیاد توجهی به یادگیری نمی دهید منابع سرگرمی به شکل غیرمترقبه ای چیزهای جدیدی به شما یاد می دهند. فیلم و سریال ببینید، صفحه های انگلیسی زبان شبکه های اجتماعی را دنبال کنید، با توجه به سطح خود کتاب های انگلیسی بخوانید. حتی اگر یادگیری شما محدود باشد حداقل این مزیت را دارد که دید کلی از زبان انگلیسی پیدا می کنید.

برای تقویت عمومی زبان توجه به تمام مهارت ها مهم است

اگر هدف شما این است که به شکل عمومی سطح زبان خود را بهتر کنید هرگز مهارتی را قربانی مهارتی دیگر نکنید. مکالمه، نوشتن، گوش دادن و خواندن به یک اندازه مهم هستند. خصوصا اگر در بزرگسالی یادگیری جدی یک زبان را شروع می کنید غفلت کردن از مهارتی خاص راه را برای تقلای شما با آن در مرحله های بعدی باز می کند. یک نمونه فراگیر افرادی هستند که به خوبی از عهده درک زبان برمی آیند و حتی نویسنده های خوبی هستند ولی در صحبت کردن احساس عجز می کند. پس برای هر مهارت برنامه خاصی در نظر داشته باشید.

سایر مقاله های مرتبط:

راه های افزایش دانش لغات انگلیسی

✅  راه های تقویت گرامر زبان انگلیسی

✅   برای مکالمه انگلیسی کدام یک مهم تر است، روان بودن یا دقیق بودن؟

تکنیک سایه: روش تقویت مکالمه انگلیسی برای سطوح پیشرفته

چرا نمی توانم به انگلیسی صحبت کنم؟

یادگیری زبان انگلیسی از طریق آهنگ گوش دادن

چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

1/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا