کمک آموزشی زبان انگلیسی

معرفی پادکست برای تقویت زبان انگلیسی: 🎧 چرا گوش دادن به پادکست مهم است؟

شاید از خودتان بپرسید در دنیای ارتباطات که منابع بی نهایتی وجود دارند که می توانند به عنوان وسیله ای برای یادگیری زبان انگلیسی قرار بگیرند چرا باید به سراغ پادکست ها بروید؟ پیش از اینکه به معرفی یکسری از پادکست های کاربردی که می توانند به شما کمک کنند بپردازیم، سعی می کنیم از جنبه های مختلف به بررسی این سوال بپردازیم و مشخص کنیم که پادکست ها دقیقا به چه شکل می توانند برای یادگیری زبان به شما کمک کنند.

پادکست ها منبع خوبی برای تمرکز روی مهارت شنیداری هستند

وقتی صحبت از تقویت کردن مهارت لیسنینگ در زبان انگلیسی باشد عملا هیچ چیز جای پادکستها را نمی گیرد. درست است منابع دیگری نیز وجود دارند: فیلم ها، سریال ها، ویدیوهای آنلاین و آهنگ های انگلیسی. با این وجود در این منابع تمرکز اصلی بر روی مهارت شنیداری نیست. هنگام آهنگ گوش دادن خیلی راحت محتوای کلمات می توانند فدای ریتم آهنگ بشوند. هنگام تماشای فیلم و سریال ها توجه شما باید معطوف به چیزی بیشتر از آنچه که گفته می شود باشد: خط داستانی، حرکات بدنی و حالت صورت بازیگران، رمزگشایی از رازهای درون فیلم و خیلی از موارد دیگر. دیالوگ ها فقط بخشی از مجموعه ای کامل هستند. پس ممکن است که به راحتی حواستان از آنچه که گفته می شود پرت شود.

حالا وقتی که به پادکستها می رسیم اوضاع چه طور است؟ پادکستها فقط کلمات و جملات ادا شده هستند. شما باید روی محتوای آن ها تمرکز کنید یا کاملا رشته کلام از دستتان خارج می شود. به همین دلیل پادکست ها راهی برای تمرکز مستقیم بر روی مهارت شنیداری فراهم می آورند.

البته به این معنا نیست که برای موارد دیگر چندان مفید نیستند. آنچه که در پایین عنوان شده از جمله موارد دیگری هستند که به کمک پادکستها می توانید به بهبود آن ها امید داشته باشید:

  • افزایش دانش لغات: اگر تمرکز کاملی روی پادکست ها داشته و به خصوص متن پادکست را نیز در اختیار داشته باشید می توانید به شکل مداوم درباره موضوع های مورد علاقه تان لغت های جدید یاد بگیرید.
  • گرامر زبان: پادکست ها به شما کمک می کنند که دانش خود از گرامر زبان انگلیسی را نهادینه کنید و به جنبه های مختلف استفاده از ساختارهای دستوری پی ببرید.
  • مکالمه انگلیسی: پادکست ها به طور معمولی جریانی از یک گفت و گو هستند که در زندگی عادی به آن ها برمی خورید. پس با گوش دادن به آن ها می توانید بفهمید که چه ساختارهایی هنگام مکالمه به انگلیسی عادی و طبیعی هستند. پس می توانید یاد بگیرید که چه طور بهتر صحبت کنید.

پادکست ها همیشه در دسترس هستند

مانند آهنگ های انگلیسی پادکست ها نیز در هرشرایطی قابل دسترسی هستند. مهم نیست کجا هستید: در مترو، در اتوبوس، در حال تمیز کردن خانه یا شستن ظرف ها، در حال رانندگی و … . فقط کافی است که هندزفری را بزنید توی گوشتان و یک اپیزود از پادکست مورد علاقه تان را پلی کنید. بنابراین زمان یادگیری شما فقط محدود به یک بازه مشخص شده برای مطالعه هدفمند نیست بلکه می تواند به جریان زندگی روزمره تان نیز نفوذ کند.

پادکست ها راه خوبی برای یادگیری درباره موضوعات متنوع هستند

شما می توانید با انتخاب پادکستی که مناسب سلیقه تان هست درباره موضوع های مورد علاقه تان اطلاعات زیادی یاد بگیرید. از همه مهم تر بفهمید که چه طور درباره این موضوعات به زبان انگلیسی صحبت کنید. همچنین لغات مربوط به هر موضوع را یاد بگیرید.

معرفی پادکست برای سطح های مختلف

الان که درباره مزیت های استفاده از پادکستها صحبت کرده ایم بهتر است که چندین پادکست مختلف نیز به شما معرفی کنیم. هر چند باید گفت که پیدا کردن پادکست چندان کار سختی نیست و حتی اگر نتوانید در لیست پایین چیزی پیدا کنید که به کارتان بیاید می توانید با یک سرچ ساده در گوگل یا برنامه های پادکست مانند podbean چیزی که مورد نظرتان باشد را پیدا کنید.

The English We Speak

the english we speak

این پادکست توسط مجموعه آموزش زبان بی بی سی تولید می شود و به شدت مناسب زبان آموزان سطح های متوسط رو به پایین یا افرادی است که چند ماهی است یادگیری زبان را به شکل فعال شروع کرده اند. مزیت های این پادکست شامل موارد زیر است:

  • تمام قسمت ها آن کوتاه هستند و ایده آل اینکه بخواهید در طول روز به هر کدام چندین بار گوش بدهید تا دقیق همه چیز را بفهمید.
  • نه تنها گویندگان کاملا شمرده صحبت می کنند بلکه زبان مکالمه ها نیز خیلی ساده است.
  • این پادکست با هدف آموزش زبان انگلیسی طراحی شده است بنابراین سعی می کند که به شکل هوشمندی اصطلاحات و نکات مربوط به زبان انگلیسی را به شما یاد بدهد.

می توانید در اینجا به این پادکست گوش بدهید.

British Council Podcast

british council

پادکست British Council نیز با هدف آموزش زبان طراحی شده و به همین دلیل مناسب آن دسته از زبان آموزانی است که نه تنها به تازگی یادگیری زبان را شروع کرده اند بلکه در ابتدای راه دنیای پادکست ها نیز هستند. می توانید در اینجا به این پادکست گوش بدهید.

Modern Love Podcast

modern love

“عشق مدرن” براساس مجموعه مقاله های است که سال هاست در ستونی با همین نام در روزنامه نیویورک تایمز چاپ می شوند. تمام این مقاله ها توسط مردم عادی نوشته شده اند. این افراد درباره روابط انسانی صحبت می کنند که به نحوی دید آن ها را به زندگی عوض کرده یا به هر نحو دیگری آن ها را متاثر ساخته است. روابط عاشقانه، روابط خانوادگی و دوستانه از محوریت های اصلی این پادکست هستند.

شکل روایی این پادکست آن را مناسب افرادی می کند که عاشق داستان خواندن و داستان شنیدن هستند. برای درک کردن این داستان ها باید سطح زبان شما کمی بالاتر از سطح متوسط باشد.

می توانید در اینجا به این پادکست گوش کنید.

 

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله های زیر را نیز مطالعه کنید:

راه های تقویت لیسنینگ انگلیسی

یادگرفتن انگلیسی با آهنگ گوش دادن

یاد گرفتن انگلیسی با تماشای فیلم و سریال

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *