دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ آشپزی در آلمان: آموزش تئوری و عملی+ سطح زبان مورد نیاز

آوسبیلدونگ در زبان آلمانی به معنای کارآموزی است. از سال 2022 دوره آوسبیلدونگ آشپزی در آلمان به صورت دوگانه برگزار می‌گردد. شرکت در این دوره به همراه پرداخت دستمزد می‌باشد. در حقیقت شما با شرکت در این دوره و کسب مهارت رزومه خود را قوی می‌کنید. پس از پایان دوره یک گواهی به اعطا می‌شود که می‌توانید با آن هم در کشور آلمان و هم در دیگر کشورها به کار آشپزی مشغول شوید. زیرا این مدرک اعتبار جهانی دارد و مهر تاییدی بر دانش و مهارت شماست.

معرفی آوسبیلدونگ آشپزی

دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ یکی از کم ریسک‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرتی است. برای افراد علاقه مند به آشپزی و شیرینی پزی این دوره بهترین راه است. از جمله سوالاتی که برای متقاضیان حرفه آشپزی برای کار در کشور آلمان پیش می‌آید این است که “آیا شخص متقاضی بدون گذراندن دوره آوسبیلدونگ می‌تواند به عنوان آشپز مشغول به کار شود؟” چنانچه فرد هیچ سابقه کاری در زمینه آشپزی نداشته باشد امر پذیرش را دشوار می‌کند.

زیرا ممکن است یک نفر در دوره آوسبیلدونگ شرکت نکرده باشد اما مهارت کافی را به عنوان یک آشپز داشته باشد. این موضوع تماما به نظر کارفرما بستگی دارد؛ ممکن است کارفرما تشخیص دهد که شما توانایی لازم رادارید اما قابل ذکر است که امکان اخذ ویزای کاری از این طریق بسیار پایین است.

طول این دوره 3 سال است؛ چنانچه توانایی خود را ثابت کنید می‌توانید دوره را 6 ماه زودتر به اتمام برسانید. مدرک قابل قبول برای ثبت نام در این دوره گواهی پایان دوره نهم دبیرستان است. این دوره دوگانه است؛ آوسبیلدونگ دوال dual، در دو مکان آموزشگاه حرفه‌ای و محل کار آموزشی (برای حرفه آشپزی در رستوران‌ها یا آشپزخانه‌ها) انجام می شود.

آموزش تئوری و عملی

در سال اول کارآموزان در مورد پخت انواع غذا بر اساس دستور اولیه و سرو آن به شیوه درست می آموزند. در بخش تئوری شما با ایمن سازی و روش‌های حفظ محیط زیست نیز آشنا خواهید شد. اینکه چگونه سفارشات را از طریق رسانه‌ها ثبت کنید و در سرو غذا خلاقیت به خرج دهید. اساسا تمام موارد آموزشی به پخت و تهیه و طبخ غذا خلاصه نمی‌شود و شما مدیریت آشپزخانه، ثبت سفارشات و خلاقیت و به روز بودن در پخت غذا را یاد خواهید گرفت.

در سال سوم نیز می‌آموزید که چه غذاهایی برای چه نوع مهمانی‌هایی مناسب است و به برگزارکنندگان می‌توانید مشاوره دهید. بخش عملی در مکان هایی مانند رستوران، هتل یا آشپزخانه انجام خواهد شد. در این قسمت آموزش نحوه برخورد مناسب با مهمان ها و مدیریت کالاهای دریافتی را به صورت عملی یاد خواهید گرفت.

سطح زبان لازم برای یک آشپز

بدون دانش زبان ارتباط شما به عنوان یک آشپز با سایر اعضای تیم آشپزخانه غیرممکن است. بنابراین برقراری ارتباط کلامی و مکالمه با همکارانتان از موارد مهم در این زمینه شغلی است. شما در ابتدا برای ثبت نام و شرکت در این دوره باید مدرک زبان آلمانی درسطح B1 را داشته باشید.

مهارت‌های آموزش داده شده در دوره آوسبیلدونگ آشپزی

 • تهیه و ارائه منو برای رستوران های هفتگی به طور روزانه
 • نحوه برخورد با مواد حساسیت زا
 • آشنایی با قوانین آشپزی تجاری آلمان
 • برش مواد غذایی(مانند هویج،پیاز و غیره) به صورت حرفه ای و بهینه
 • ترکیب درست و به جای مواد غذایی برای درست کردن غذای بی نقص
 • تهیه غذاهای اصیل آلمانی مطابق با ذائقه مردم آلمان
 • اصطلاحات آلمانی مربوط به آشپز و آشپزخانه جهت هماهنگی برای کار تیمی درست کردن غذا

دستمزد در مدت آوسبیلدونگ آشپزی و بازار کار

میزان دستمزد بسته به قرارداد جمعی و یا ایالت فدرال آلمان متفاوت است. میزان دستمزد یک اشپز از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. به عنوان مثال در ایالت Hessen آلمان (در سال اول) یک کارآموز 770 یورو در ماه دریافت می‌کند. در حالیکه در ایالت  Sachsen-Anhalt در همان سال آموزشی 460 یورو دستمزد یک کارآموز آشپزی است.

به طور متوسط دستمزد یک آشپز در سال‌های آموزشی در دوره آوسبیلدونگ به ترتیب از اولین سال تا سال آخر بدین صورت است؛ 650، 745 و 840 یورو در ماه. همان طور که مشاهده می‌کنید با گذشت زمان دستمزد شخص متقاضی افزایش می‌یابد. به طور کلی یک آشپز در آلمان بسته به محل کار و توانایی ها از 1670 تا 3790 یورو در ماه درآمد دارد. چنانچه در یک رستوران بزرگ مشغول به کار شوید به طور متوسط تا 3145 یورو در ماه کسب خواهید کرد؛ البته مسئولیت‌ها و وظایف شما نیز بیشتر خواهد بود.

پس از پایان دوره شما به عنوان سرآشپز فرصت‌های شغلی بسیاری در مکان‌های زیر خواهید داشت.

 • رستوران ها
 • هتل ها
 • غذاخوری ها
 • بیمارستان ها
 • خانه های سالمندان
 • شرکت های پذیرایی
 • کشتی های تفریحی
لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *