دانستنی های آلمان

تحصیل در مدارس آلمان: مهد کودک، ابتدایی و دبیرستان

 

سال‌های تحصیلی کودکان در آلمان نیز مانند سایر سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان از مهدکودک و پیش‌دبستانی آغاز می‌شود. سیستم آموزشی پیشرفته در آلمان رمز ورود دانش آموزان به بهترین دانشگاه‌های اروپا می‌باشد. تحصیل کودکان تا قبل از دیپلم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تحصیل از سنین 6 تا 15 سال در مقاطع ابتدایی و دوره‌های متوسطه اجباری است. تحصیل در مدارس آلمان قبل از شروع دوران اجباری تحصیل نیز برای کودکان 1 تا 6 سال نیز امکان پذیر است.

دوره‌ی دبیرستان در آلمان

دبیرستان یا همان متوسطه در آلمان نیز به دو دوره اول و دوم تقسیم بندی می‌شود. دوره اول در اغلب ایالت‌ها بین سنین 10 تا 16 سال می‌باشد و دوره دوم تا زمانی ادامه می‌یابد که دانش آموزان 18 ساله باشند. مقطع اول متوسطه اجباری اما دوره دوم اختیاری می‌باشد. در واقع دوره دوم متوسطه بر آماده سازی و آموزش‌های لازم به دانش آموزان جهت تحصیلات عالیه دانشگاهی تمرکز دارد. پس ازاتمام تحصیل در مقطع دبیرستان دانش آموزان مدرکی دریافت می‌کنند که در تمام دنیا معتبر بوده و امکان اخذ اقامت را برای آن‌ها در آلمان فراهم می‌کند.

شرایط تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

تحصیل در دبیرستان‌های آلمانی به زبان رسمی کشور می‌باشد و دانش آموزانی که تسلط و آشنایی به زبان آلمانی ندارند باید جهت یادگیری آن تلاش کنند. در غیر این صورت می‌توانند در دبیرستان‌های خصوصی که آموزش به زبان انگلیسی است به تحصیل مشغول شوند. سیستم نمره دهی در دبیرستان‌های آلمان 1 تا 6 می‌باشد که 1 بهترین و 6 ضعیف‌ترین سطح را نشان می‌دهد. مدت زمان حضور دانش آموزان در مدرسه با توجه به استانداردها بین 5 تا 6 ساعت متغیر است و به مدت زمان هر کلاس درسی 45 دقیقه می‌باشد.

داوطلبانی که می‌خواهند در مدارس آلمان به تحصیل مشغول شوند باید مدارک زیر را جهت ارائه به مدرسه مربوطه تهیه کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست از سوی والدین
 • بیمه نامه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • سلامت پزشکی
 • مدرک زبان ( در مدارس دولتی آموزش‌ها به زبان آلمانی است)

انواع دبیرستان‌ها در آلمان

امکان تحصیل رایگان در تمام دبیرستان‌های آلمان برای دانش آموزان بین المللی امکان پذیر است. دانش آموزان می‌توانند برای ادامه تحصیلات خود یکی از انواع مختلف دبیرستان‌های آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دبیرستان‌های آلمان به شرح زیر است:

 • Hauptschule
 • Realschule
 • Gymnasium
 • Gesamtschule
 • Sportschule

آموزش در دبیرستان‌های آلمانی مطابق با بالترین استانداردهای جهانی است، دانش آموزان گزینه‌های زیادی برای انتخاب مقطع دبیرستان خود دارند. چند مورد از بهترین دبیرستان‌های آلمان را به صورت مختصر در این مقاله توضیح داده‌ایم.

Munich International School

مدرسه بین المللی مونیخ بیش از 1200 دانش آموز از 65 ملیت مختلف را آموزش می‌دهد. از جمله مزایای این مدرسه این است که دانش آموزان بر پایه تحقیق و آزمایش مطالب درسی را یاد می‌گیرند، در این شیوه تدریس همواره هوش و توانایی‌های آن‌ها به چالش کشیده می‌شود.

Frankfurt International School

تحصیل در این مدرسه به رشته‌های خاصی مانند کسب و کار، علوم کامپیوتر، طراحی و فناوری، اقتصاد و جغرافیا، ریاضیات، روانشناسی، فیزیک، هنرهای تجسمی، موسیقی و تئاتر، همچنین آموزش زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، کره‌ای، ژاپنی و اسپانیایی اختصاص داده شده است.

 John F Kennedy International School

مدرسه جان اف کندی تمامی مقاطع تحصیلی از مهدکودک تا دبیرستان را دربرمی‌گیرد. از مزایای این مدرسه این است که دانش آموزان با مدرک دیپلم آمریکایی و آلمانی فارغ التحصیل می‌شوند.

مدرسه بین المللی اشتوتگارت، لایپزیگ و موسسه بن (BIS) از دیگر دبیرستان‌های مهم آلمان هستند.

شهرهای محبوب دانش آموزان در آلمان

از موضوعات مهم برای دانش آموزان انتخاب شهر تحصیل است. دو شهر پرجنب و جوش بیشترین متقاضی را برای تحصیل در مدارس آلمان دارد.از آنجایی که مونیخ یک شهر سر زنده با امکانات رفاهی و تفریحی مانند غواصی و قایق‌رانی است معمولا مورد توجه دانش آموزان قرار می‌گیرد. علاوه براین، شرکت‌های مطرح زیادی در زمینه الکترونیک، خودرو سازی و ارتباطات در این شهر فعالیت دارند. این شهر زیبا و چشم نواز تخفیفات ویژه‌ای را برای دانش آموزان در گالری‌ها، کتابخانه‌ها و فروشگاه‌های خرده فروشی قائل می‌شود. از دیگر شهرهای پرطرفدار برای دانش آموزان می‌توان به اشتوتگارت اشاره کرد، از لحاظ صنعتی بسیار پیشرفته است و دانش آموزان می‌توانند پس از تحصیل وارد باز کار شوند.

اقامت دانش آموزان در آلمان

پس از پایان تحصیل دانش آموزان نمی‌توانند مدت زمان زیادی در این کشور اقامت داشته باشند مگر اینکه مشغول به کار شوند و از جانب کارفرمای خود ویزای کاری دریافت کنند. افرادی که بتوانند ویزای خوود را به ویزای کاری تغییر دهند پس از گذشت چند سال می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.

مهدکودک و ابتدایی در آلمان

کودک 1 تا 3 سال

قبل از دوران مهدکودک در آلمان یک دوره تحت عنوان آموزش‌های اولیه به کودک در سیستم آموزشی آلمان وجود دارد که والدین می‌توانند به صورت کاملا اختیاری برای کودک انتخاب کنند. این دوره مخصوص کودکان صفر تا 6 سال است و هدف از آن بیشتر پیشرفت مهارت‌های ارتباطی کودک از طریق کنش‌های اجتماعی با سایر کودکان و بزرگسالان است. همچنین در این دوره از کودک مراقبت و آموزش‌های لازم برای ورود به مهدکودک به وی داده می‌شود.

کودک بالای 3 سال

آموزش در مهدکودک و پیش دبستانی مهارت کار تیمی را در کودک تقویت می‌کند. بخش مهم دیگر آموزش در پیش دبستانی، بررسی رشد حرکتی است. این آموزش شامل افزایش آگاهی از بدن، خود پذیری، اعتماد به نفس و تمرکز در میان کودکان نوپاست. پیشرفت حرکتی از طریق فعالیت های بدنی، بازدید از محیط های عمومی، برنامه های آموزش و ریتمیک ابتدایی، آواز خواندن و بازی کردن صورت می‌گیرد.

آموزش ابتدایی

دوره ابتدایی 6 ساله می‌باشد و معمولا بدین صورت است که دانش آموز تا پایه چهارم تحصیل کرده و پس از آن والدین به کمک معلم وضعیت تحصیلی دانش آموز را بررسی می‌کنند و سپس برای پایه‌های پنجم و ششم تصمیم می‌گیرند که فرزند خود را در کدام مدرسه بگذارند. والدین در این دوره علاوه بر کیفیت آموزش فعالیت‌های فوق برنامه مانند موسیقی، تئاتر، زبان خارجه، ورزش را نیز مدنظر قرار می‌دهند. هدف اصلی آموزش دوره ابتدایی درک اساسی، مهارت ها، توانایی ها و تجربه های اصلی دانش آموزان است. همچنین آموزش‌های بین فرهنگی، انفورماتیک، علوم طبیعی، تکنولوژی، رسانه، بهداشت، زیبایی شناسی، توسعه پایدار و ارزش های تحصیلی از دیگر مفاد آموزشی دوره ابتدایی می‌باشد.

به طور کلی هدف از تحصیل در مدارس آلمان علاوه بر ارتقا سطح علمی دانش آموزان یادگیری مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های فردی، یادگیری بازار کسب و کار است.

1/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *