کمک آموزشی زبان انگلیسی

صحبت کردن به زبان انگلیسی: روان بودن مهم تر است یا دقیق بودن؟ 🤔

Accuracy vs. Fluency

در سری مقالات کمک آموزش زبان انگلیسی درباره مواردی صحبت می کنیم که به امر یادگیری و آموزش زبان مرتبط هستند و می توانند مسیر زبان آموزی را برای شما تسهیل کنند. در مقاله پیش رو به یکی از مکالمه ها و بحث های همیشگی یادگیری زبان می پردازیم. هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی کدام یک مهم تر است؟ روان صحبت کردن یا دقیق صحبت کردن؟

وقتی بحث صحبت کردن به زبان انگلیسی به میان باشد دو چالش اصلی پیش روی بسیاری از زبان آموزان قرار دارد. این سوال اصلی که باید بر روی روان بودن تمرکز کرد یا دقیق بودن. در زبان انگلیسی این دو مفهوم با دو کله fluency و accuracy از هم متمایز می شوند. در این مقاله قصد داریم که با معرفی این مفهوم به این سوال جواب بدهیم که باید تمرکز خود را بر چه مهارت هایی معطوف کنید.

معنای accuracy چیست؟

حتی اگر کسی که زبان انگلیسی را یاد می گیرد هرگز این کلمه را نشنیده باشد، به معنای واقعی کلمه آن را در کلاس های درس آموزش زبان  و هنگام امتحان های کتبی تجربه کرده است. زمانی که ساعت های زیادی صرف یاد گرفتن گرامر می کنید، یا سعی دارید که بفهمید که باید  کدام گروه کلمات را کنار هم قرار دهید و جمله های خود را چه طور بچینید، در مسیر دستیابی به accuracy قدم برمی دارید. accuracy به معنای استفاده صحیح از زبان است. یعنی که بتوانید در هر حالی از گرامر صحیح استفاده کنید، کلمات هم نشین خوبی را کنار هم قرار دهید و کلمات را درست تلفظ کنید. به طور خلاصه اینکه بتوانید مطابق قوانینی که زبان را کنترل می کنند یک محتوای کاملا صحیح تولید کنید و از این اطلاعات در جهت رمزگشایی اطلاعات موجود نیز استفاده کنید.

معنای fluency چیست؟

چیزی که یک زبان را به مبادله ای دو طرفه تبدیل می کند fluency است. هنگام استفاده از هر زبان نه تنها باید بتوانید به خوبی اطلاعاتی که به سمت شما هجوم می آورند را درک کنید، بلکه باید این توانایی را نیز داشته باشید که به شکل موثری پیام خود را به دیگران منتقل کنید. بنابراین fluency به توانایی یک شخص برای روان صحبت کردن و انتقال کلی یک مفهوم به هم اشاره می کند. برای انجام این کار باید بتوانید موضوعات متفاوت را به هم ربط دهید.

شخصی که در زبان خاصی fluent باشد بدون مکث های طولانی مدت یا اینکه مشکلی برای پیدا کردن کلمات خاصی داشته باشد، صحبت می کند. لزوما fluency به معنای این نیست که آنچه شخص به زبان می آورد کاملا خالی از اشتباهات گرامری است بلکه صرفا به این اشاره دارد که مفهوم مورد نظر او حتی با وجود اشتباهات احتمالی به راحتی منتقل می شود و بقیه نیز او را درک می کند.

fluency vs accuracy

 

چه رابطه ای میان accuracy و fluency وجود دارد؟

با وجود اینکه داشتن accuracy صد در صد برای دست یابی به fluency لازم نیست ولی توانایی تولید جملاتی عاری از اشتباهات قطعا باعث انتقال صریح تر یک مفهوم می شود. در نتیجه کیفیت fluency را افزایش می دهد. در عوض باید در نظر گرفت که در بعضی از کلاس های آموزش زبان انگلیسی به حدی تاکید بر accuracy زیاد است که در این میان fluency کاملا از یاد برده می شود. به همین دلیل است که بعضی از اشخاص حتی بعد از صرف سال ها برای یاد گرفتن زبان خاصی باز هم در استفاده از آن و صحبت کردن عاجز هستند. بنابراین عجیب نیست که بعضی از افراد با وجود اینکه قادر به درک زبان خاصی هستند خود توانایی تولید محتوا در آن زبان را ندارند.

سوال اصلی: کدام یک مهم تر است؟ accuracy یا fluency؟

دست یابی اولیه به accuracy نسبی هنگام یادگیری هر زبانی ضروری است. یعنی fluency ،حتی با وجود اشتباهات احتمالی، نمی تواند بدون هیچ دانش زمینه ای رخ بدهد. کسی که توجه خود را معطوف به صحبت کردن می کند قطعا دانشی هر چند محدود از کلمات و گرامر ضروری زبان مورد استفاده دارد. با این وجود باید در نظر گرفت که عمل ایجاد ارتباط جاده ای دو طرفه است. اگر کسی در معرض هجوم اطلاعات قرار بگیرد ولی در عوض خود قادر به انتقال اطلاعات نباشد، کم کم به عقب رانده می شود. بنابراین می توان گفت که fluency بر accuracy ارجحیت دارد. هدف از استفاده از زبان همین است! که بفهمید و خود را به بقیه بفهمانید. با صرفا معطوف شدن بر یادگیری لغت و قواعد نمی توانید مطمئن باشید که صد در صد از پس ارتباط با بقیه بر می آیید.

speaking

راه حل صحیح چیست؟

بنابراین از ابتدای شروع به یادگیری هر زبانی، وقت خود را معطل نکنید. حتی اگر در کلاس های آموزشی گرفتار سیاست هایی می شوید که شما را به سمت یاد گرفتن اطلاعات می کشانند ولی در عوض بازده کلامی از شما نمی خواهند، خودتان دست به کار شوید.

امروزه برنامه ها و وب سایت های زیادی وجود دارند که امکان ارتباط با صحبت کنندگان تمام زبان های دنیا را فراهم می آورند. می توانید یک یار زبان برای خودتان پیدا کنید و در عوض کمک کردن به آن ها برای یاد گرفتن زبانی که با آن آشنایی کامل دارید، برای یاد گرفتن زبان مورد نظر خود از شخص کمک بگیرید. مکالمه کنید و از زبان استفاده کنید تا جایی که کاملا برای استفاده از آن احساس راحتی می کنید.

با این حال، آنچه گفته شد به معنای این نیست که باید یاد گرفتن قواعد و لغت های صحیح زبان را از جایی کاملا به باد فراموشی بسپارید. با وجود اینکه توانایی برقرارسازی ارتباط از هر چیزی مهم تر است، گزینه منتخب شما باید آن باشد که این موقعیت را فراهم می سازد که بدون فدا کردن یکی به جای دیگری fluency و accuracy را دست در دست هم پیش ببرید.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا