دانستنی های آلمان

رشته گرافیک در آلمان: آوسبیلدونگ+ بازار کار

 

آلمان مقصد محبوب بسیاری از متقاضیان رشته هنر در دنیا می‌باشد. دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه‌های هنر آلمان می‌باشند. از جمله رشته‌های هنری پرطرفدار در آلمان می‌توان به گرافیک اشاره کرد. در این کشور اروپایی هم از طریق تحصیلات دانشگاهی و هم از طریق دوره‌های آوسبیلدونگ می‌توان به تحصیل و کسب مهارت در این رشته پرداخت.

معرفی رشته گرافیک

رشته‌های هنری مانند رشته گرفیک و نقاشی همیشه از جایگاه بسیار خاصی در جامعه برخوردار بوده‌اند. نقاشی قسمت مهمی از تاریخ و فرهنگ هر جامعه است. بسیاری از آثار نقاشی در گذشته بیان کننده فرهنگ و وقایع تاریخی زمان خود بوده‌اند و به همین دلیل آثار هنری و همچنین نقاشان دارای ارزش و اعتبار بسیار زیادی در تاریخ و فرهنگ هر جامعه هستند. می‌توان گفت عشق انسان به نقاشی به اندازه تاریخ زندگی انسان بر روی کره زمین قدیمی است. مطالعه آثار هنری مانند تابلو‌های نقاشی همیشه برای انسان مفید بوده است. ما امروزه می‌توانیم با بررسی نقاشی‌های غار که توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است دریابیم که چگونه انسان‌های اولیه فعالیت‌هایی مانند شکار، ساخت خانه و … را انجام می‌دادند.  علاوه بر این، کشف صدها نقاشی در اروپا، آفریقا و استرالیا به وضوح نشان می‌دهد که عشق انسان به نقاشی مربوط به سال‌های اخیر نیست و قدمتی چند هزار ساله دارد.

گرافیک با مهارت بصری فرد هنرمند ارتباط مستقیم دارد. فعالیت‌هایی همچون طرح ارتباطات بصری با هدف انتقال پیام‌های خاص را دربرمی‌گیرد. بنابراین، گرافیک حوزه‌ای بین ا‌رشته‌ای است؛ که مبانی و اهداف آن شامل تعریف مسائل و تعیین اهدافی می‌چرخد که ازطریق خلاقیت و نوآوری و تفکر جانبی و ابزار دیجیتال تصمیم‌گیری را ممکن می‌کنند. در حقیقت گرافیک راه را برای تفسیر مناسب از ایده‌ها باز می‌گذارد.

همچنین، طراحی گرافیک به بهینه‌سازی ارتباطات کمک می‌کند و به‌عنوان راهی برای ارتباطات بصری یا طراحی بصری نیز شناخته می‌شود. نقش گرافیک در فرآیند ارتباطات این است که رمزگذار یا تفسیرکننده یک پیام باشد. گرافیک و طراحی علاوه بر آنکه یک راه نوین هنری برای انتقال پیام است بیانگر عواطف و احساسات هنرمند نیز می‌باشد. طراح گرافیک روی تفسیر و ترتیب ارائه‌ی پیام‌های تصویری کار می‌کند.

شرایط تحصیل گرافیک در آلمان

دانشگاه‌های آلمان به ‌دلیل آموزش و پژوهش‌های استاندارد و محیط‌های دانشگاهی با کیفیت و مطلوب همیشه در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار داشته‌اند. با هر علاقۀ تحصیلی و شغلی، در آلمان مهارت‌های لازم را برای متخصص‌شدن در حرفه‌تان می‌توانید به‌دست آورید. رشته‌های هنری نیز از این قاعده مستثنی نیستند.  تحصیل گرافیک در آلمان انتخاب صحیح و آینده‌نگرانه‌ای است. زیرا امروزه گرافیک و طراحی از جمله رشته‌هایی است که بازار کار خوبی دارد. دانشگاه‌های متعددی در آلمان دوره‌های عملی گرافیک را همراه با بخش نظری ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند دانش بیشتری در زمینه‌های مختلف گرافیک کسب کنند. در آلمان برای کسب مهارت در حوزه گرافیک و طراحی می‌توان وارد دانشگاه شد و یا از طریق شرکت در دوره آوسبیلدونگ مهارت لازم را کسب کرد.

مدرک زبان لازم برای رشته گرافیک

افرادی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنند باید به زبان آلمانی مسلط باشند یا در دوره‌های زبان آلمانی که در دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شوند شرکت کنند زیرا در دانشگاه‌های آلمان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی آلمانی است. همچنین در اکثر دانشگاه‌های آلمان زبان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی عمدتا انگلیسی است. دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با تحصیل گرافیک در آلمان در زمینه‌های تایپوگرافی، تکنیک‌های صفحه‌آرایی، رابط کاربری (UI)، تجربۀ کاربری (UX) و نرم‌افزارهای خاص صنعت تمام اطلاعات لازم را می‌توانند بیاموزند.

گرایش‌های مختلف گرافیک

در دانشگاه‌های آلمان طراحی گرافیک از زیرمجموعه‌های مختلفی همچون توسعۀ برنامه‌ی خلاق، تصویرگری، طراحی تعامل و ارتباط تصویری تشکیل شده است. دانشجویان درحالی‌که مهارت‌هایشان را در یکی از این زمینه‌ها پرورش می‌دهند، با نحوه استفاده از برنامه‌های نرم‌افزاری اختصاصی گرافیک نیز آشنا می‌شوند.

بازار کارگرافیک در آلمان

دانشجویان در طول تحصیل گرافیک در آلمان با اصول اصلی طراحی مربوط به رنگ و شکل آشنا می‌گردند. برخی از مشاغل ویژۀ فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد طراحی گرافیک عبارتند از: مدیر هنری تبلیغات، انیماتور، طراح گرافیک، تصویرگر یا چاپگر. در حرفه گرافیک کارهای خلاقانه و هیجان انگیز زیادی انجام می شود. داشتن خلاقیت و استعداد، نوآوری باعث پیشرفت شما در این رشته هنری می‌شود. بایستی در مراسمات بزرگ مانند کریسمس و جشن‌ها همیشه حرفی برای گفتن داشته باشید.

ویژگی‎‌های یک گرافیست موفق عبارتند از:

  • فردی خلاق که به طراحی های خلاقانه علاقه دارد.
  • مسلط به کار با کامپیوتر و نرم افزار های گرافیکی
  • علاقه مند به فعالیت‌های متنوع و ارتباط با افراد و پذیرفتن نظر آنها

درآمد

حقوق اولیه یک گرافیست با مدرک دانشگاهی حدود 2250 یورو در ماه خواهد بود. اما اگر از مدرسه فارغ التحصیل نشده‌اید لزوما نباید حقوق کمتری داشته باشید؛ دستمزد اولیه افراد زیر دیپلم می‌تواند از 1600 تا 2250 یورو در ماه متغیر باشد. به طور کلی میانگین حقوق فردی که به عنوان طراح گرافیکی در آلمان به کار مشغول است بین 1500 تا 3300 یورو در ماه می‌باشد. البته پاداش‌ها و کمک هزینه‌ها اگر در نظر گرفته شود میانگین درآمد فرد بالاتر خواهد شد.

هزینه تحصیل گرافیک در آلمان

تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان و نیازی به پرداخت شهریه ندارد. بسته به اینکه در کدام دانشگاه به تحصیل می‌پردازید تنها مبلغ اندکی را باید برای خدمات دانشجویی پرداخت کنید. اما چنانچه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را انتخاب کنید بایستی هر ترم شهریه پرداخت کنید. به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشور‌های دیگر مناسب است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آلمان حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه می‌باشد.

معرفی آوسبیلدونگ (Ausbildung) گرافیست در آلمان

چنانچه بخواهید به عنوان گرافیست در آلمان استخدام شوید. یکی از بهترین راه‌های پیشرو گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ (آموزش و کارورزی) در این کشور است. دوره آوسبیلدونگ گرافیست در آلمان در سال 2022 به صورت آموزش مبتنی بر آموزشگاه در دسترس است. در این دوره به طور معمول هیچ دستمزدی به کارآموزان تعلق نمی گیرد. آنها باید هزینه‌های کلاس‌های آموزشی و ثبت نام را بپردازند. مزیت این دوره‌ها در این است که بدون فارغ التحصیلی از مدرسه (زیر دیپلم) و تحصیلات دانشگاهی می توانید در این آوسبیلدونگ گرافیک اپلای کنید و ویزا بگیرید.

جهت پذیرش در این دوره باید توانایی های گرافیکی خود را ثابت کنید. برای رشته‌های هنری داشتن علاقه و استعداد بسیار ضروری است.  برای این منظور باید رزومه‌ای از کارهای گرافیکی‌تان تهیه کنید و به آموزشگاه ارائه دهید. معمولا موضوع مشخصی برای ارائه آثار گرافیکی اعلام می‌شود. برخی آموزشگاه‌ها هنری در آلمان یک یا چند آزمون ورودی برگزار می‌کنند و طی آن صلاحیت متقاضیان را قبل از ورود به دوره‌ها می‌سنجند.

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *