دانستنی های آلمان

رشته موسیقی در آلمان: بازار کار+ درآمد

از آنجا که کشور آلمان برای هنر و هنردوستان ارزش زیادی قائل است، تحصیل در رشته‌های هنری مانند موسیقی در این کشور آینده روشنی دارد. دانشگاه‌های هنر آلمان تدریس این رشته و سایر گرایش‌های آن را پوشش می‌دهند. از همین رو دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های برتر آلمان هستند.

شرایط رشته موسیقی در آلمان

دانشگاه‌های موسیقی در آلمان امکانات عالی را در اختیار شما قرار می‌دهند همچنین سطح آموزش در آلمان بالا و مطابق با استانداردهای جهانی است. در اولین گام برای تحصیل در این رشته شما باید استعداد خود را ثابت کنید. داشتن استعداد و علاقه دو فاکتور مهم برای شروع و پیشرفت در زمینه موسیقی است. هر کجا که برای گرفتن مدرک موسیقی اقدام کنید، یکی از اصلی ترین شرایط پذیرش اثبات استعداد هنری است. در واقع شما با علاقه و استعداد خود به یک زمینه به خصوص می‌توانید در راستای اخذ مدرک آن تلاش کنید.

شما به عنوان متقاضی برای تحصیل در دانشگاه باید یک ساز را به صورت حرفه‌ای بنوازید و مهارت و استعداد خود را به نمایش بگذارید. رشته موسیقی هم دروس نظری و هم واحدهای عملی دارد؛ تنها علاقه فرد به وی کمک می‌کند که میان این دو مدیریت خوبی داشته باشد. دانشجوی موسیقی در آلمان؛ هم دانش عملی و هم نظری، از جمله تاریخ موسیقی، فناوری، هماهنگی و تنظیم آهنگ را کسب می‌کند. بسته به دوره خود، در حالت‌های مختلف تدریس مانند سخنرانی ها، سمینارها، پروژه ها و نمایش ها شرکت کرده و این امر از آن جهت که شما مهارت‌های خود را کامل کرده و بیشتر می آموزید بسیار مهم است.

در دانشگاه‌های هنر آلمان می‌توانید بر طیف گسترده‌ای از مباحث و گرایش‌ها تمرکز کنید. دوره‌های کارشناسی ارشد شامل مواردی مانند موسیقی معاصر، موسیقی اولیه، موسیقی مجلسی، مدیریت موسیقی و بسیاری موارد دیگر می‌باشد. دانشگاه‌های موسیقی در آلمان همچنین به ارتباطات بین المللی نیز بسیار اهمیت می‌دهند و خواستار روابط مبادله‌ای دانشجو با دیگر دانشگاه‌ها هستند، تا مطمئن شوند دانشجو مهارت‌های لازم را کسب می‌کند. بازار کار در رشته موسیقی بسیار رقابتی است.

بازار کار رشته موسیقی در آلمان

همان طور که گفته شد تحصیل در این زمینه جز رشته‌هایی است که دانشجویان برای ورود به آن باید رزومه بسیار قوی داشته باشد. درباره موقعیت کار و یا بازار کار در آلمان باید گفت این رشته جزء رشته‌هایی است که دارای بازار کمی در مقایسه با رشته های مهندسی، مدیریت و علوم پزشکی دارد و دانشجویان برای ورود به بازار کار موسیقی در آلمان باید بتوانند در این رشته به صورت تخصصی تحصیل نمایند تا بتوانند وارد آکادمی های موسیقی بزرگ و همچنین کنسرواتوارها شوند.

تحصیل و کسب مهارت بالا به صورت کاملا تخصصی شانس شما را در یافتن جایگاه شغلی مناسب در این رشته تحصیلی بسیار افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در این بازار رقابتی پیروز شوید. برخی از مشاغلی که فارغ التحصیلان این رشته در آلمان می‌توانند پس از پایان تحصیلات بیابند؛ عبارتند از: معلم هنر، مدرس خصوصی، درمانگر موسیقی، نوازندگی ساز، دستیار تولید، آهنگسازی، مدیریت اماکن موسیقی، مهندسی پخش صدا و… این مشاغل بخشی از فرصت‌های شغلی رشته موسیقی در آلمان است. از لحاظ بازار کار، موسیقی در آلمان از جمله رشته‌های پرطرفدار می‌باشد.

درآمد رشته موسیقی

میزان درآمد ناشی از این رشته از جمله مواردی است که دانشجو باید از آن اطلاع داشته باشد. میانگین درآمد یک نوازنده در آلمان به توانایی‌ها و تخصص وی بستگی دارد. اما به طور کلی در حدود 3,770 یورو در ماه می‌باشد؛ میزان درآمد و حقوق یک هنرمند بزرگ و برجسته در آلمان در حدود 77,000 یورو در سال و همچنین میزان حقوق و درآمد یک مدرس به طور متوسط در حدود 35,000 تا 50،000 یورو در سال خواهد بود.

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته موسیقی در آلمان را دارند برای اینکه بتوانند پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه مورد نظر خود اخذ کنند باید در ابتدا مدارک مورد نیاز برای اپلای این رشته را جمع آوری و تهیه نمایند، سپس اقدام کنند. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش عبارتند از:

 • ترجمه مدارک تحصیلی از دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات هر کدام
 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • گواهی سو پیشینه
 • داشتن گواهی سلامت
 • ارائه 2 قطعه عکس
 • تکمیل فرم های مربوط به پذیرش
 • رزرو خوابگاه و یا اجاره ملک

گرایش‌های مختلف رشته موسیقی

دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند باید برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند فوق لیسانس و دکترا گرایش های مختلف رشته را بشناسند تا بتوانند خود را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا آماده کنند. برخی گرایش‌های رشته موسیقی در آلمان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر عبارتند از:

 • موسیقی کلاسیک
 • پاپ
 • راک
 • جاز

بهترین دانشگاه‌های موسیقی آلمان

آلمان یک ایده آل تحصیلی برای این رشته است، زیرا با داشتن دانشگاه های معتبر با رنکینگ جهانی مناسب و تحصیل رایگان و از همه مهمتر وجود موسیقی دانان معروف آلمانی مانند باخ، بتهوون، مندلسون، واگنر و… سبب شده که آلمان یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان برای تحصیل باشد. در کشور آلمان دانشگاه های متعددی برای رشته موسیقی وجود دارد که دانشجویان با توجه به شرایط خود در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیل بپردازند. نام برترین دانشگاه‌های این رشته تحصیلی در زیر آورده شده است:

 • دانشگاه هنر برمن
 • برلین
 • آکادمی هنر مونستر
 • دانشگاه موسیقی کلن
 • دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی مونیخ

مقاطع مختلف تحصیلی در رشته موسیقی در آلمان

دانشجویان می توانند در 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته موسیقی به تحصیل بپردازند که در ادامه به بررسی این مقاطع به صورت جداگانه می‌پردازیم:

 • تحصیل لیسانس

دانشجویان برای تحصیل لیسانس موسیقی در آلمان باید بدانند که نیاز به ارائه مدرک زبان خواهند داشت. در صورتی که دانشجو قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد باید بتواند حداقل IELTS 6 را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه کند و اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی را داشته باشد ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 الزامی است. تحصیل در مقطع لیسانس 4 سال طول می‌کشد و دانشجویان در طول دوره تحصیل خود می توانند به صورت پاره وقت در حدود 10 تا 15 ساعت به کار دانشجویی بپردازند.

 • فوق لیسانس

تحصیل فوق لیسانس در آلمان یکی دیگر از مقاطع تحصیلی پر طرفدار در بین دانشجویان می باشد که البته دانشجویان در این مقطع می توانند به صورت اختصاصی در یکی از گرایش های رشته موسیقی به تحصیل بپردازند. مدت این دوره 2 سال می باشد و دانشجویان با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی را ارائه نمایند که در این صورت نیاز به مدرک IELTS 6.5 و یا B2 آلمانی خواهند داشت. دانشجویان مقطع فوق لیسانس مانند مقاطع دیگر امکان کار در طول دوره تحصیل را خواهند داشت.

 • دکتری

تحصیل دکترای موسیقی در آلمان برای دانشجویانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته هستند می‌تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. دانشجویان برای ورود به دکترا نیاز به مقاله های متعدد مانند مقالات داخلی و مقالات ISI خواهند داشت همچنین تحصیل در این مقطع برای شخص دانشجو نیاز به تایید سوپروایزر یا همان استاد راهنما خواهد داشت. دانشجویان برای ورود به این مقطع باید IELTS 7 را داشته باشند. دانشجویانی که در این مقطع به تحصیل می پردازند می توانند با استاد راهنمای خود مشغول به کار شوند و از حقوق و مزایا بهره مند شوند.

هزینه تحصیل موسیقی در آلمان

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را دارند باید بدانند که شهریه این رشته در دانشگاه‌های آلمان در حدود 1,500 یورو در سال می باشد که البته این هزینه صرفا بابت ثبت نام، بیمه و خدمات به دانشجویان خواهد بود. همچنین شهریه در دانشگاه های خصوصی آلمان از حدود 7,000 یورو تا 26,000 یورو در سال متغیر است. همان طور که گفته شد نظام آموزشی در آلمان رایگان است و برای اینکه دانشجو به تحصیل رایگان در دانشگاه دولتی مشغول شود باید مدرک زبان آلمانی سطح B2 را به داشگاه ارائه نماید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا