دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ بینایی سنجی در آلمان: وظایف اپتومتریست+ میزان دستمزد در طول دوره

همان طور که می‌دانید در بسیاری از رشته‌های پریمدیکال امکان تحصیل هم از طریق تحصیلات دانشگاهی و به صورت آکادمیک و هم از طریق دوره‌های آوسبیلدونگ امکان پذیر است. از جمله رشته‌هایی در این زمینه می‌توان به بینایی سنجی اشاره کرد. اکثر افرادی که این دوره انتخاب می‌کنند هدفشان بازار کار است. در واقع این رشته به بهداشت و مراقبت‌های مرتبط با آن می‌پردازد.

معرفی آوسبیلدونگ بینایی سنجی

مدت زمان این دوره 3 سال است. در این بازه زمانی آموزش تئوری و عملی خواهید داشت. دروس نظری و تئوری را در یک آموزشگاه حرفه‌ای می‌گذرانید و برای بخش عملی یا همان کاراموزی در یک مرکز درمانی بخش مرتبط با بینایی سنجی و یا در یک مغازه عینک فروشی مشغول به کار می‌شوید. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند شخصی که در مغازه عینک فروشی کار می‌کند تخصصی ندارد. اما باید گفت این طور نیست، در بسیاری از موارد فرد بر اصول و مبانی بینایی سنجی مسلط است و با دانش و آگاهی شما را در خرید یک عینک مناسب راهنمایی می‌کند.

بینایی سنج یا اپتومتریست

در صورتی که افراد متوجه اختلالات بینایی شوند می‌توانند مشکل‌شان را از طریق اپتومتریست بر طرف نمایند و در صورت نیاز و تشخیص بینایی سنج برای درمان و یا جراحی به چشم پزشک مراجعه نمایند. کسانی که به درمان اختلالات بینایی می‌پردازند و با تجویز وسایل کمک بینایی از جمله عینک، ‌لنزها و تمرینات و ورزش‌های چشمی و … در جهت بهبود سیستم بینایی به بیمار کمک می‌کنند. همچنین ارجاع بیماران به پزشکان برای درمان در صورت وجود اختلال در سیستم اشکی و پلک‌ها و ساختمان چشم نیز در حوزه کاری بینایی سنج‌ها می‌باشد. علاوه بر این، فعالیت در ساخت، عرضه و فروش وسایل کمک بینایی از جمله عینک و لنزها نیز توسط اپتومتریست‌ها انجام می گیرد.

دروس تخصصی این رشته

آموزش حرفه‌ای در رابطه با دوره آوسبیلدونگ بینایی سنجی در آلمان به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • بخش تئوری (18 ماه)
 • بخش عملی (18 ماه)

در دوره آوسبیلدونگ واحدهای درسی به گستردگی تحصیل این رشته در دانشگاه نمی‌باشد اما یک سری دروس اصلی بایستی آموزش داده شود. برخی از این دروس نظری عبارتند از:

 • آسیب شناسی چشم
 • اپتیک هندسی و فیزیکی
 • بهداشت و مراقبت‌های چشم
 • آنالیز مشاهدات کلینیکی

در 18 ماه دوم آوسبیلدونگ بینایی سنجی به کار عملی در کارگاه یا مغازه های عینک فروشی مشغول به کار می‌شوید. شما در ارتباط با مشتریان هستید و ضمن دادن اطلاعات لازم درخصوص دوربینی یا نزدیک بینی و بر اساس نسخه پزشک، مشتری را برای انتخاب فریم و لنز مناسب راهنمایی خواهید کرد. برای این منظور یادگیری زبان آلمانی الزامی است. اما چنانچه در قسمت کارگاه مشغول به فعالیت شوید وظیفه نگهداری از دستگاه‌های ساخت عینک، تعمیر عینک‌ها و یا ساخت لنزها را بر عهده خواهید گرفت.

وظایف یک بیناسنج

شما به عنوان یک کاراموز اپتومتریست بایستی 40 ساعت در هفته کار کنید. برخی از وظایفی که بر عهده شماست، عبارتند از:

 • ثبت سفارش ها
 • ارتباط با مشتری برای انتخاب عینک و لنز
 • برش لنز عینک
 • آماده سازی عینک برای مشتری
 • تعمیر عینک

شما در این دوره مباحث اقتصادی و اصول حساب‌رسی را نیز برای بخش فروش محصولات یاد خواهید گرفت. همچنین برش لنز عینک و جاسازی دقیق و مناسب آن در فریم عینک از موارد مهمی است که باید به خوبی انجام دهید.

دستمزد در طول دوره آوسبیلدونگ بینایی سنجی

از زمان شروع کاراموزی شما مانند دیگر پرسنل شرکت و یا مغازه حقوق خواهید داشت. میزان دستمزد دریافتی شما در سال اول 585 یورو در ماه می‌باشد. اما در سال‌های دوم و سوم درآمدتان به 690 و 790 یورو در ماه افزایش می‌یابد.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *