دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان: بهترین شهرها برای داروسازان+ شرایط پذیرش

دوره حرفه‌ای Ausbildung امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان فراهم می‌کند. بدون نیاز به مدرک دانشگاهی می‌توانید با شرکت در دوره دلخواهتان مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را یاد بگیرید. حتی برای رشته داروسازی نیز در آلمان دوره آوسبیلدونگ وجود دارد. فرد آموزش دیده می‌تواند زیر نظر یک داروساز حرفه‌ای به کار مشغول شود. این دوره یک راه مطمئن برای ورود به بازار کار داروسازی است.

معرفی آوسبیلدونگ داروسازی

شرکت در این دوره می‌تواند رویای داروساز شدن را برای بسیاری از دانشجویانی که بنا به دلایلی موفق به ورود به دانشگاه نشدند؛ محقق کند. آوسبیلدونگ داروسازی از پرطرفدارترین رشته‌های پزشیکی است که 3 تا 5 سال طول می‌کشد. داشتن حقوق و درآمد در این دوره می‌تواند از دلایل دیگر جذب دانشجویان باشد. آموزش و یادگیری از طریق دروس تئوری و عملی در این دوره انجام می‌پذیرد.

در دوره کاراموزی بین شما و کارفرما که نقش مربی را برای شما دارد؛ یک قرارداد منعقد می‌گردد. قرارداد کارآموزی باید کتبی باشد و قبل از شروع دوره آموزش تنظیم شود، این قانون توسط بخش 11 آموزش حرفه‌ای تعیین شده است. در واقع شرکت داروسازی و یا داروخانه‌ای که در آن دوره کاراموزی را می‌گذرانید به محل کار شما در آینده تبدیل خواهد شد. در زمان کاراموزی شخص متقاضی 50 تا 70 درصد زمان خود یعنی 3 تا 4 روز در هفته را در شرکت کاراموزی به یادگیری بخش عملی می‌پردازد و مابقی زمان خود را در آموزشگاه و مدارس ویژه به یادگیری مباحث تئوری مشغول می‌شود.

مفاد قرارداد کارفرما و کاراموز داروسازی

 • ساختار و محتوای دوره (تخصصی که دوره آموزشی خود را در آن می‌گذرانید)
 • زمان شروع و طول دوره آموزشی
 • اقدامات آموزشی فوق برنامه و خارج از مرکز آموزشی
 • میزان ساعات کاری
 • مدت دوره آزمایشی
 • مشخص کردن تاریخ تعطیلات دوره
 • شرایط فسخ قرارداد آموزشی

مدارک لازم برای ثبت نام

 • عدم سوء پیشینه
 • ارائه تمکن مالی به میزان هزینه تقریبی یک سال زندگی در آلمان
 • مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • علاقه به علم پزشکی و داروسازی
 • علاقه به کار در آزمایشگاه و سر و کار داشتن با فرمول‌های شیمیایی

شرایط سنی و سطح زبان مورد نیاز

داشتن حداقل سن 17 سال برای ثبت نام در این دوره الزامی است. به صورت کلی میانگین سنی کارآموزان در آلمان در حال افزایش است و شروع دوره کارآموزی بعد از 30 سالگی چیز عجیبی نیست؛ اما در نهایت آموزشگاه و شرکت طرف قرارداد در مورد سن متقاضی و ارائه پذیرش تصمیم می‌گیرند. به طور کلی برای پذیرش در دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان محدودیت سنی وجود ندارد.

آموزش در دوره آوسبیلدونگ داروسازی به ندرت به زبان انگلیسی انجام می‌شود. بنابراین، تسلط به زبان آلمانی یکی از شرایط اصلی برای ورود به دوره آوسبیلدونگ می‌باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

 1. اخذ پذیرش از یک آموزشگاه حرفه‌ای در آلمان
 2. داشتن تمکن مالی مورد نیاز برای پوشش هزینه‌های زندگی در آلمان
 3. دریافت تاییدیه توسط آژانس کار فدرال آلمان
 4. تهیه بیمه درمانی

دستمزد در طول دوره آوسبیلدونگ داروسازی

با گذشت زمان و نزدیک شدن به سال‌های پایانی دوره مسئولیت شما نیز بیشتر می‌شود؛ همچنین به دنبال افزایش مسئولیت افزایش حقوق نیز خواهید داشت. در سال اول دستمزد شما مبلغی در حدود 850 یورو در ماه، در سال دوم به 950 یورو افزایش می‌یابد. همچنین در سال‌های سوم و جهارم با توجه به افزایش بار مسئولیت بر دوش شما به عنوان یک داروساز درآمدتان ماهانه 1090 یورو خواهد بود.

پس از پایان دوره و در ابتدا درآمد شما در حدود 1700 یورو به صورت ماهانه خواهد بود. به طور کلی داروسازی از رشته‌های پردرآمد آلمان است. با توجه به برآوردهای انجام شده درآمد یک داروساز در آلمان بیشتر از 4600 یورو در ماه است.

آینده شغلی

بازار کار داروسازی در آلمان تنها محدود به داروخانه‌ها نمی‌شود و بیمارستان‌های آلمان نیز ممکن است داروخانه ویژه‌ی خود را تاسیس کنند. در این صورت بیمارستان‌ها با داروخانه دیگری قرارداد می‌بندند. داروخانه‌ها در بیمارستان‌های آلمان می‌توانند 80 درصد از نیازهای دارویی تخت‌های بیمارستانی را تامین کنند. مدیر بخش داروسازی در داروخانه‌های بیمارستانی وظیفه دارند که گزارش کاری خود را به مدیرعامل یا مدیر پزشکی بیمارستان ارائه بدهند.

شغل داروسازی در بیمارستان‌های آلمان به طور کلی در سه حوزه اصلی فعالیت دارند:

 1. لجستیک دارویی
 2. تولید دارو
 3. خدمات داروسازی بالینی

بهترین شهرهای آلمان برای داروسازان

برلین، زادگاه شرکت‌های بین‌المللی

این شهر پایتخت آلمان و محل تاسیس شرکت‌های بزرگ داروسازی است. پس این امر کاملا طبیعی است که فرصت‌های شغلی بسیاری را برای متقاضیان این رشته فراهم کند.

فرانکفورت، پنجمین شهر بزرگ آلمان

یکی از بهترین شهرهای آلمان برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی است، همچنین از جمله شهرهای پیشرو در زمینه مالی در جهان می‌باشد.

مونیخ

بخش قابل توجهی از کارمندان بخش صنعتی در این شهر صاحب نام مشغول به کار هستند. صنعت داروسازی نیز در این شهر رونق دارد. میانگین درآمد در مونیخ بالاتر از متوسط درآمد ملی است.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *