دانستنی های آلمان

تحصیل ابتدایی در آلمان 📚: درجه بندی مدارس ابتدایی+ مدت زمان تحصیل

 

تحصیل از سنین مشخص شده در آلمان اجباری است. آموزش ابتدایی در مدارس آلمان تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر ندارد؛ ممکن است تعداد سال‌های تحصیل از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت باشد اما مربیان و دروسی که در مدارس ابتدایی تدریس می‌شوند یک کلیت را ارائه می‌دهند. سیستم آموزشی آلمان تقریبا شبیه به غرب اروپا می‌باشد و هر ایالت قوانین خاص خودش را دارد.

سیستم آموزش ابتدایی در آلمان

با توجه به قوانین تصویب شده در آلمان، همه افراد موظف به تحصیل از سن 6 یا 7 سالگی می‌باشند و باید حداقل تا کلاس نهم به درس خواندن بپردازند. سیستم آموزشی آلمان بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی Grundgesetz  عمل می‌کند. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، امور فرهنگی و علوم فدرال مرجع اصلی تدوین دستورالعمل‌های سیاست آموزش، علوم و هنر و تصویب قوانین و مقررات اداری مرتبط است. از آنجا که تحصیل در آلمان اجباری است والدینی که فرزندان خود را به مدرسه نمی‌فرستند باید جریمه‌های سنگینی را به دولت بپردازند و دلیل قانع کننده‌ای برای این رفتار خود ارائه دهند.

سیستم مدارس آلمان به 5 سطح تقسیم بندی می‌شود:

 • آموزش دوران کودکی/ مهدکودک
 •  ابتدایی
 •  متوسطه
 •  دانشگاهی
 • ادامه تحصیل

تحصیلات ابتدایی در آلمان

موضوعاتی که در مدارس ابتدایی آلمان تدریس می شوند عبارتند از: زبان آلمانی، ریاضیات، مطالعات عمومی، زبان خارج ، هنر، صنایع دستی/طراحی پارچه، موسیقی، ورزش و دین/اخلاق. همچنین آموزش‌های بین فرهنگی، رسانه، بهداشت، موسیقی، زیبایی شناسی، توسعه پایدار و آموزش ارزش ها نیز در مدارس ارائه می‌شود.

هدف اصلی آموزش ابتدایی آلمان توسعه درک اساسی، مهارت‌ها، توانایی‌ها و شایستگی‌های کلیدی در بین دانش آموزان است. اهداف یادگیری که در مدارس ابتدایی آلمان دنبال می‌شود عبارتند از: مشارکت دانش آموزان در برنامه ریزی، اجرا، تجزیه و تحلیل موضوعات (درس ها) مطالعه به شیوه ای متناسب با دانش، علاقه، کنجکاوی آن‌ها است. دانش آموزان همچنین تشویق می‌شوند تا در سازماندهی ابتکارات و پروژه های بین رشته‌ای در مدرسه شرکت کنند. با دنبال کردن چنین هدفی دانش آموز صرفا به مطالعه در زمینه تحصیلی خود مشغول نمی‌شود و با ارتباط گیری با سایر دانش آموزان علاوه گستردگی ارتباط، مطالب دیگر رشته‌ها را نیز یاد می‌گیرد.

کتب درسی مدارس ابتدایی در آلمان، که به عنوان مرجع مطالعه مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از وزارت مربوطه تأیید گردند. همچنین آلمان دارای مدارس دو زبانه نیز می‌باشد که علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی نیز دانش آموزان می‌توانند به تحصیل بپردازند.

درجه بندی مدارس ابتدایی در آلمان

در مدارس ابتدایی آلمان دانش آموز با پشت سرگذاشتن هر پایه و کلاس درسی به پایه بالاتر می‌رود. به عنوان مثال، با تکمیل دروس کلاس 1 کودکان بدون توجه به سطح آگاهی در طول چنین مطالعاتی، به طور خودکار به کلاس 2 منتقل می‌شوند. از کلاس 2، به کودکان بسته به سطح آگاهی که در طول تحصیل بدست آورده اند، نمره مناسب اعطا می‌گردد. در صورت عدم موفقیت در کسب نمره، کودکان باید یکبار دیگر دروس این مرحله را تکرار کنند. گزارش مدرسه‌ای که برای دانش آموزان صادر می شود شامل تمام نمرات کسب شده در طول یک سال تحصیلی را نشان می‌باشد. بر اساس آن تصمیم گرفته می شود که آیا کودک به کلاس بعدی می‌رود یا نیاز به تکرار پایه دارد.

پیشرفت دانش آموزان در مدارس ابتدایی آلمان بر اساس سیستم نمره گذاری 6 نمره‌ای به شرح زیر ارزیابی می‌شود:

 • بسیار خوب
 • خوب
 • رضایت بخش
 • کافی
 • ضعیف
 • بسیار ضعیف

همچنین زمانی که دانش آموزان یک مدرسه ابتدایی آلمان را ترک می‌کنند، باید به “نتایج هدف” رسیده باشند. بر این اساس، یک گزارش سالانه از مطالعات آن‌ها در کلاس چهارم/ ششم صادر می‌گردد. پس از پایان دوره ابتدایی در آلمان هیچگونه امتحانی برگزار نمی‌شود به جزء دو ایالت Baden-Württemberg و Rheinland-Pfalz مدرکی به عنوان پایان تحصیلات ابتدایی صادر نمی شود.

مدت زمان تحصیل ابتدایی

مدت زمان تحصیل در مدارس ابتدایی بین 4 تا 6 سال متغیر است و بستگی به ایالتی دارد که شما در آن زندگی می‌کنید. داشتن نمرات عالی در سال‌های اولیه تحصیل به ویژه در مقطع ابتدایی امتیاز ویژه‌ای برای گذراندن تحصیلات عالی در دانشگاه به شمار می‌رود. همچنین کسب نمره و امتیازات خوب تحصیلی در دوران ابتدایی بر دبیرستانی که فرد می‌تواند برای مقطع متوسطه انتخاب کند نیز تاثیر دارد.

دانش آموزان غیرآلمانی

برای دانش آموزان مهاجری که به زبان آلمانی تسلط کافی ندارند و می‌خواهند به ادامه تحصیل بپردازند، ابتدا باید در دوره‌های ویژه‌ی یادگیری زبان آلمانی شرکت کنند. در این کلاس‌ها دانش آموزان با یادگیری زبان آلمانی، موارد آموزشی و فرهنگ آلمان آماده ورود به مدارس عادی می‌شوند. پس از مدتی با توجه به سن، عملکرد و یادگیری؛ دانش آموز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس به مدارس عادی فرستاده می‌شود. تحصیل در این مدارس نیز رایگان است.

تحصیل ابتدایی برای معلولان در آلمان

در اغلب موارد دانش آموز کم‌توان می‌تواند در کنار سایر دانش آموزان در مدارس عادی به تحصیل مشغول شود. البته برای کودکانی که نیاز به آموزش‌های خاص دارند مدارس خصوصی در آلمان وجود دارد. چنانجه فرزند شما دوره مهدکودک را سپری کرده باشد و یا تازه وارد آلمان شده باشید؛ کارمندانی تحت عنوان مسئول اجتماعی می‌توانند شما را در انتخاب مدرسه مناسب راهنمایی کنند.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *