دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ فروشندگی در آلمان: بازارکار و درآمد+ مهارت‌ها

علاوه بر رشته‌های تحصیل دانشگاهی در آلمان که دوره آوسبیلدونگ را دارند؛ بسیاری از مهارت‌ها و حرفه‌های شغلی نیز دوره کاراموزی آوسبیلدونگ را دارند. از جمله حرفه‌های پرطرفدار در این زمینه فروشندگی است. تعداد زیادی از مهاجران پس از مهاجرت به شغل فروشندگی روی می آورند زیرا هم ارتباط اجتماعی آن‌ها را گسترش می‌دهد و هم به تقویت زبان آلمانی کمک می‌کند.

شناخت حرفه فروشندگی در آلمان

در بحث تجارت خرده فروشی، فروشندگان مسئولیت فروش انواع محصولات و مشاوره دادن به مشتریان را بر عهده می‌گیرند. آنها موجودی گروه های مختلف کالاها را بررسی می‌کنند، در صورت لزوم مجدد سفارش می‌دهند، کالاهای جدید را مرتب می‌کنند، تا آنجا که ممکن است در زمینه فروش سعی می‌کنند با جذابیت یک محصول را ارائه دهند و سپس آنها را به مشتری نهایی می‌فروشند. همچنین با بررسی و دقت، کالاهای پرفروش و مورد استقبال مشتریان را شناسایی می‌کنند و سعی می‌کنند همیشه در فروشگاه داشته باشند.

آنها همچنین مسئولیت کنترل کیفی کالا و مرتب نگه داشتن فروشگاه را در همه زمان‌ها بر عهده دارند. شما به عنوان یک فروشنده شکایات مشتریان را دریافت می‌کنید و همیشه باید در تماس با مشتریان باشید. در دوره آوسبیلدونگ فروشندگی در آلمان تمام این نکات به خوبی آموزش داده می‌شود.

آوسبیلدونگ فروشندگی در آلمان

شما می‌توانید دوره آموزش فروشندگی را در آموزشگاه و یا در شرکت بگذرانید. مدت دوره آوسبیلدونگ فروشندگی 2 سال است. با مدرک تحصیلی نهم دبیرستان (Hauptschulabschluss) می‌توانید برای آن درخواست دهید. برای فروشندگی یادگیری زبان آلمانی الزامی است.

در این مدت 2 ساله در آموزش شرکت می‌توانید در بخش خرده فروشی فروشگاه‌های مختلف اعم از روشگاه های مبلمان، فروشگاه های سخت افزار، سوپرمارکت ها و فروشگاه های بزرگ گرفته تا فروشگاه های مد یکی را انتخاب کنید. به عنوان یک کارآموز مشغول به کار شوید. شما با اشتغال در فروشگاه‌ها می‌توانید در اتاق های فروش، انبار یا دفتر کار کنید.

سال اول

در اولین سال آموزش به عنوان فروشنده، اصول کلی کار را یاد خواهید گرفت. در خرده فروشی ها مشتری همه چیز است. از همین رو مشتری مداری و رضایت مشتری حرف اول را می‌زند. بنابراین چگونگی راضی نگه داشتن مشتری در برنامه درسی شما بسیار مهم است. در این دوره مشتری مداری یک نکته کلیدی است. بنابراین رضایت مشتریان در رأس برنامه های درسی تان قرار دارد. به طور کلی در این آموزش با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

  • صندوق داری
  • انجام امور لازم هنگام شکایت مشتریان
  • چگونگی نظارت بر فروش و تحویل کالا
  • انجام جمع، تفریق و…به صورت سریع و ذهنی
  • تشخیص کیفیت کالا

همچنین می‌توانید نمای کلی از دامنه کالاها را به دست آورید و یاد بگیرید که چگونه از سیستم صندوق پول استفاده کنید. مدیریت مالی و حسابداری فروشگاه را نیز باید بلد باشید هرچند اکثر فروشگاه‌ها صندوق‌دار و حساب‌دار دارند اما شما هم نیز به عنوان یک فروشنده باید بر این امور مسلط باشید.

در سال آغازین آموزش به عنوان فروشنده ، متوجه می‌شوید که اگر مشتری می‌خواهد کالای خود را مبادله یا شکایت کند، چه کاری باید انجام دهید. هر چقدر هم بفروشید، قفسه‌ها هرگز نباید خالی باشند. این به این دلیل است که شما به عنوان فروشنده، همیشه چشم به دامنه محصول دارید و کالاهای فروخته شده را به موقع سفارش می‌دهید. خالی بودن قفسه‌های فروشگاه بازخورد منفی در ذهن مشتری ایجاد می‌کند به همین دلیل بایستی همیشه از ذخیره انبار مطمئن باشید.

سال دوم

در سال دوم آوسبیلدونگ فروشندگی در آلمان، می توانید از بین چهار مهارت اختیاری یکی را انتخاب کنید. این مهارت‌ها شامل «دریافت و ذخیره کالا»؛ همه چیز حول موجودی کالا و نظارت بر فروش و همچنین تحویل کالا می‌چرخد. چه تعداد کالا فروخته شده است، چه تعداد باید دوباره سفارش داده شوند، آیا کالاهای تحویل شده کیفیت خوبی دارند، چگونه می‌توان آنها را به صورت مطلوب ذخیره کرد؟

مهارت دوم «مشاوره و فروش»، که تمرکز بر مشتری است. شما متخصص مشاوره‌های شخصی و حل تعارض هستید. مهارت سوم تمرکز بر «صندوق پول» است. در بسیاری از مشاغل، سرعت و دوستی بسیار مهم است، زیرا اطمینان حاصل می‌کنید که مشتریان می‌توانند هزینه کالاهای خود را پرداخت کنند یا سریع و بی دغدغه آن‌ها را مبادله کنند. چهارمین مهارت انتخابی در حوزه «بازاریابی» است.

بازار کار و درآمد

پس از قبولی در آزمون نهایی در اتاق صنعت و بازرگانی شما به عنوان یک فروشنده شناخته می‌شوید و می‌توانید به صورت رسمی فعالیت تان را آغاز کنید. در سال اول کارآموزی بین 785 تا 930 یورو در ماه و در سال دوم بین 835 تا 1035 یورو در ماه به عنوان دستمزد آوسبیلدونگ دریافت خواهید کرد. میانگین حقوق فروشندگان در آلمان بین 1470 تا 2400 یورو در ماه است. که با توجه به زمینه فروش و همچنین میزان بازاریابی می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا