کمک آموزشی زبان انگلیسی

آزمون SAT : 🎓 آزمون ورودی دانشگاه های آمریکا در مقطع لیسانس

دو آزمون SAT و ACT از آزمون هایی هستند که متقاضیان ورود به دانشگاه های آمریکا باید از سر بگذرانند. همان طور که GRE آزمونی برای سنجش متقاضیان ورود به مقاطع فوق لیسانس و دکترا محسوب می شود، این دو آزمون نیز برای ورود به مقطع لیسانس ضروری هستند و میزان آمادگی فرد برای مواجهه با درس های آکادمیک دانشگاهی را می سنجند.

پیش از این در مقاله ای به معرفی آزمون ACT پرداخته ایم. هدف از مقاله پیش رو معرفی ساختار آزمون SAT است.

آزمون تعیین سطح گاما

ساختار کلی آزمون SAT

در جدول زیر می توانید در یک نگاه کلی به تعداد سوالات و ساختار کلی آزمون SAT داشته باشید:

table

چنانچه فرد بخواهید در بخش اختیاری آزمون یعنی essay شرکت کند، این آزمون سه ساعت و پنجاه دقیقه به طول می انجامد و دارای 154 سوال است.

بخش reading

در بخش reading آزمون SAT پنج متن 500 الی 750 لغتی در اختیار فرد قرار می گیرد. این متن ها دارای موضوعات متنوعی هستند: علوم طبیعی، نوشته های ادبی، تاریخ آمریکا، اقتصاد، روان شناسی و علوم اجتماعی. به هر متن 10 یا 11 سوال چهار گزینه ای تخصیص داده شده است.

برای اینکه متقاضی بتواند به این سوال ها پاسخ دهد باید بتواند مفهوم کلی هر متن را تشخیص بدهد، در صورت وجود نمودار به خوبی از عهده تحلیل آن ها بربیاید، به درک خوبی از لحن و نثر نویسنده برسد، شواهدی که یک استدلال را ثابت می کنند بیابد، از نقش جملات و عبارت های در ساختار هر متن آگاه باشد و … .

بخش writing & language

مانند بخش reading در این بخش نیز متقاضی با تعداد متن رو به رو خواهد شد که باید بر اساس آن ها به 44 سوال چهار گزینه ای جواب بدهد. ولی تمرکز سوالات بخش writing & listening  بر روی مهارت های تحلیلی و درک مطلب فرد نیست بلکه بر دانش لغات و دانش او از ساختار دستوری زبان انگلیسی تمرکز می کند.

موضوع چهار متن این قسمت درباره علوم طبیعی، تاریخ، علوم انسانی و علوم اجتماعی است.

بخش math

بخش ریاضی آزمون SAT دارای دو قسمت “با ماشین حساب” و “بدون ماشین حساب” است. 38 سوال اولیه که متقاضی 55 دقیقه برای پاسخگویی به آن ها فرصت دارد طوری طراحی شده که جوابگویی به آن ها بدون ماشین حساب بسیار دشوار می باشد به همین دلیل برای این قسمت اجازه استفاده از ماشین حساب فراهم است. هر چند که اگر فرد مایل باشد می تواند از ماشین حساب استفاده نکند. برای 20  سوال انتهایی – که 25 دقیقه زمان به آن ها اختصاص یافته – امکان استفاده از ماشین حساب فراهم نیست.

اکثر سوالات این بخش چهار گزینه ای هستند ولی برای تعداد از آن ها نیز هیچ گزینه ای فراهم نشده است. متفاضی باید این مسئله ها را حل کند و جواب صحیح را در قسمتی که روی برگه آزمون معین شده بنویسد.

بخش essay

بخش انشانویسی آزمون مدتی است که اختیاری شده و به همین دلیل امکان دسترسی به این بخش در همه مراکز آزمون فراهم نیست. متقاضیان در صورتی در امتحان انشانویسی شرکت می کنند که نمره اش برای دانشگاه مورد نظرشان ضروری باشد.

انشا مورد نظر باید تحلیلی از یک نوشته 650  الی 750 لغته باشد. این تحلیل شامل نظر شخصی فرد نیست. بلکه او باید با مطالعه متن مورد نظر و آنالیز کردن مشخص کند که نویسنده با چه استدلال هایی موضوع مورد نظر خود را ثابت کرده است.

نمره دهی آزمون SAT

نمره بخش های reading و writing & language روی هم و نمره بخش math جداگانه حساب می شود. به هر دو نمره ای بین 200 تا 800 تعلق می گیرد. نمره نهایی جمع این دو نمره است و بنابراین نمره هر متقاضی چیزی بین 400 الی 1600 خواهد بود.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا