کمک آموزشی زبان انگلیسی

کلاس زبان یا خودآموزی در خانه؟

مزایا و معایب کلاس زبان در مقایسه با خودآموزی زبان

اجازه بدهید که صادق باشیم: شما اولین نفری نیستید که در این دو راهی قرار گرفته اید و آخرین هم نخواهید بود. این سوال، احتمالا دغدغه میلیون ها فردی بوده است که در بازه های زمانی مختلف اقدام به یادگیری زبان های خارجی نمونده اند. جواب بزرگی که در سر خیلی از افراد در جریان است؟

“کلاس زبان بریم یا خودخوان انگلیسی یاد بگیریم؟”

“مزایا و معایب یادگیری زبان انگلیسی در موسسه ها و کلای های آموزشی در مقایسه با خودآموزی چیست؟”

در نهایت کسی که باید پاسخی به این سوال ها بدهد خود شما هستید که تشخیص می دهید که چه تصمیمی بهترین گزینه برای شما محسوب می شود.  با این وجود در این مقاله قصد داریم که به بررسی مزایا و معایب هر دو شیوه بپردازیم تا شما دید بهتری نسبت به هر کدام داشته باشید.

مزایا و معایب کلاس های آموزش زبان انگلیسی

از مزایای کلاس های آموزش زبان موارد زیر را می توان نام برد:

دسترسی به هدایت همیشگی: در حالی که در حین خودآموزی باید همواره با آزمون و خطا راه خود را پیدا کنید، در کلاس های آموزش زبان همواره به افرادی دسترسی دارید که می توانند سریعتر بهترین راه موجود برای رویارویی با یک چالش زبان آموزی را به شما نشان دهند. بنابراین لازم نیست که همیشه برای هر موردی خود به دنبال یک پاسخ باشید.

مشارکت های گروهی: کلاس های آموزشی به شما فرصت تعامل با سایر زبان آموزان را فراهم می کنند که به نوبه خود به معنی فرصت بیشتر برای تمرین آموخته های خود با دیگران است. این در حالی است که در زمان خودآموزی این امکان فراهم نیست.

حفظ انگیزه: زمانی که نیروی بیرونی مدام شما را به مطالعه وا می دارد حفظ انگیزه راحت تر است. چون شما به دلیل هزینه ای که داشته اید مجبور هستید که هر طور که شده طبق برنامه کلاسی پیش بروید پس احتمال کاهلی و عقب ماندن کمتر است.

از معایب کلاس های زبان آموزی موارد زیر را می توان نام برد:

صرف هزینه و زمان بالا: کلاس های آموزشی نه تنها بار مالی سنگینی به فرد تحمیل می کنند، از نظر زمانی هم انعطاف چندانی ندارند. فقط کافی است نگاهی داشته باشید به هزینه یک ترم بعضی از موسسه های آموزشی تا بفهمید درباره چه صحبت می کنیم! قیمت های این کلاس ها برای افرادی از پیشینه های مالی ضعیف به هیچ عنوان به صرفه نیست. ضمن اینکه برنامه ریزی کردن برای حضور در کلاس ها به خصوص اگر کلاس ها حضوری باشند چندان کار راحتی نیست.

کند پیش رفتن کلاس های زبان: گاهی ترم های کلاس های زبان کندتر از حد انتظار فرد پیش می رود و ممکن است برای فردی که باید طی مدت خاصی به سطح مشخصی برسد مناسب نباشد. هر چند امروزه بعضی از موسسه های آموزشی سعی دارند با نوین کردن خود این عیب را برطرف سازند.

خودآموزی زبان

مزایا و معایب خودآموزی زبان انگلیسی

از مزایای خودآموزی زبان انگلیسی موارد زیر را می توان نام برد:

انعطاف پذیری زمانی: با خودآموزی زبان می توانید ساعات مطالعه خود را متناسب با برنامه های شخصی خود تنظیم کنید نه اینکه برنامه های شخصی خود را متناسب با ساعت کلاس زبان خود را مطابقت دهید.

هزینه کم با رایگان: منابع آموزشی زبان به شکل گسترده در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی عمدتا به شکل رایگان و یا حداقل با هزینه کم در اختیار همگان وجود دارد. صرفا با پیدا کردن منبع مناسب و تمرکز بر آن، بدون اینکه هزینه ای صرف کلاس های آموزشی کنبد می توانید سطح زبان خود را بالا ببرید. فقط باید بلد باشید که چه طور از منابع موجود در فضای نت استفاده نمایید.

منابع متنوع تر: هنگام خودآموزی زبان منابع متنوع تری را می توانید با سلیقه خود انتخاب کنید. کم نیستند افرادی که صرفا با تماشای فیلم ها و سریال ها یک زبان جدید یاد می گیرند. پس با خوداموزی دستتان باز است که منبع و شیوه دلخواه خود را برای یادگیری انتخاب نمایید.

از معایب خودآموزی زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سخت بودن حفظ انگیزه: زمانی که فرد برای پیش روی فقط به حود اتکا دارد تمرکز و حفظ انگیزه ممکن است مشکل باشد. باید نیروی درونی بدون تزلزلی او را به جلو براند و چنانچه انگیزه از رست برود فرد به راحتی از مسیر زبان آموزی خود به بیراهه می رود و عقب می ماند.

احساس سردرگمی: چون فرد کسی را ندارد که بتواند از او راهنمایی بگیرد ممکن است که احساس سردرگمی او را در هدفش دچار تزلزل کند یا اینکه او مدام در مسیرهای اشتباه قرار بگیرد و در نتیجه وقتش به هدر برود.

خودآموزی زبان

کلام آخر درباره کلاس زبان و خودآموزی

برای اینکه تصمیم بگیرید که کدام یک از این شیوه ها برای شما مناسب تر است به پرسش های زیر پاسخ دهید:

·        تعامل با سایر افراد چه قدر برای شما مهم است؟ آیا از افرادی هستید که بودن در فضای آموزشی به روحیه و انگیزه شما برای مطالعه و یادگیری کمک می کند؟

·        آیا نیاز دارید که در بازه زمانی خاصی برای یک امتحان استاندارد آماده شوید و می دانید بدون راهنمایی امکان سردرگمی و اتلاف وقت وجود دارد؟

·        آیا فقط می خواهید بدون وابستگی به قوانین کلاسی برای دل خودتان مطالعه کنید تا به سطح لازم برسید؟

·        آیا مایل هستید هزینه زیادی را صرف یادگیری و کلاس های زبان کنید؟

فقط و فقط هدف شما و شیوه یادگیری شما می باشد که مشخص می کند که کدام گزینه بهترین انتخاب برای شماست.

مقاله های مرتبط

می توانید سایر مقاله های آموزش گام به گام زبان انگلیسی که به مرور به نگارش درآمده و شامل مجموعه ای از نکات گرامری و معرفی کلمات به شکل موضوعی هستند مطالعه کنید.

همچنین چنانچه به دنبال موسسه آموزشی مناسبی برای یادگیری زبان هستید پیشنهاد می کنیم که لیست بهترین آموزشگاه های زبان تهران را بررسی نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا