کمک آموزشی زبان انگلیسی

تکنیک shadowing: معرفی بهترین روش تقویت مکالمه انگلیسی در سطح پیشرفته

پیش از این در مقاله ای تحت عنوان “چرا نمی توانم انگلیسی صحبت کنم؟” ضمن اشاره به دلایلی که چرا زبان آموزان سطوح بالای انگلیسی از صحبت کردن صحیح عاجز هستند، به شکل مختصری درباره تکنیک shadowing یا سایه نیز حرف زدیم. در این مقاله عنوان کردیم که این تکنیک می تواند شیوه ای موثر برای تقویت مکالمه انگلیسی محسوب شود. در مطلب پیش رو قصد داریم به شکل جامع تری درباره تکنیک shadowing صحبت کنیم و نحوه بهره گیری از آن را برای تقویت زبان انگلیسی شرح دهیم.

تکنیک سایه (shadowing) چیست؟

این تکنیک توسط زبان شناس چند زبانه مشهور آمریکایی آلکساندر آرگولس ارائه شده است. آرگولس پیشنهاد می کند که افراد هنگام یادگیری یک زبان جدید به منظور تقویت مهارت های مختلف زبان، و به خصوص مکالمه، به شیوه تقلید از فایل های صوتی و ویدیویی روی آورند. دقیقا به چه شکل؟ فرد باید یک فایل ویدیویی یا صوتی انتخاب و سعی کند همزمان با پخش آن، دقیقا هر آنچه را که گوینده بیان می کند به نزدیک ترین شکل ممکن با صدای بلند تکرار کند.

نه اینکه یک بار به فایل گوش دهید و بعد آن را متوقف کنید تا چیزی را که شنیده اید تکرار کنید. نه! یعنی اینکه سعی کنید که با تقلیدی مشابه از لحن صدای گوینده  همزمان با او همه جمله ها را هم خوانی کنید. بنابراین نکته مهم این تکنیک همین همزمانی است.

به همین دلیل این تکنیک سایه یا shadowing نام گذاری شده است. همان طور که سایه شما هر کاری را که شما انجام دهید تقلید می کند، شما هم می توانید به عنوان سایه فایل ضبط شده یک گوینده انگلیسی زبان هر آنچه را که می شنوید تکرار کنید.

چرا باید از تکنیک shadowing استفاده کرد؟

موثرترین شیوه تمرین صحبت کردن برای زبان آموزان سطح های بالا

این شیوه به خصوص مناسب زبان آموزان سطح های C1 و C2 زبان انگلیسی است. چون برای اینکه بتوانید گفت و گوهای یک انگلیسی زبان را بدون هیچ وقفه ای تقلید کنید باید سطح واژگان و به طور کلی درک بالایی از انگلیسی داشته باشید. افرادی که مدام برای انگلیسی صحبت کردن به تقلا می افتند ولی فرصت چندانی برایشان فراهم نیست که با مکالمه های واقعی این مهارت را تمرین کنند، می توانند از تکنیک shadowing بهره ببرند.

شیوه ای موثر برای بهتر کردن لهجه و تلفظ کلمات انگلیسی

به طور کلی به عنوان یک فارسی زبان تلفظ بسیاری از کلمات انگلیسی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. باید این حقیقت را قبول کنید که مجرای صوتی شما به عنوان یک فارسی زبان آمادگی چندانی برای بسیاری از صداهای انگلیسی را ندارد. هر چه قدر که تمرین کردن را به عقب بیندازید اوضاع بدتر هم می شود. همان طور که با انجام دادن یوگا به مرور افراد به انعطاف پذیری بیشتری دست پیدا می کنند مهم است که با تمرین های بی وقفه و پی در پی مجرای صوتی را نیز به صداهای جدید انگلیسی عادت داد. به معنای آن دیگر آن را از اول شکل داد که قادر به تولید دسته بیشتری از صداها باشد.

نکته مهم تر اینکه احتمالا هیچ شیوه ای موثرتر از shadowing برای کسب مهارت در نحوه به کارگیری صحیح intonation در زبان انگلیسی نباشد. پیش از این در مقاله ای به نام “قوانین intonation در زبان انگلیسی” به تمام اوج و فرودهای ممکن در جمله های انگلیسی اشاره کردیم. با این وجود فقط دانستن قواعد هرگز نمی تواند به شما کمک کند که بتوانید به شکل عملی نیز از پس درست کردن ملودی صحیح در زبان انگلیسی بربیایید. کلید اصلی تمرین است.

وقتی که سعی دارید گفته های یک انگلیسی زبان را تقلید کنید به شکل حساس تر و آگاهانه تری به ملودی و آهنگ گفته های او گوش می سپارید و سعی می کنید که خودتان هم یک تولید مشابه داشته باشید.

شیوه ای موثر برای نهادینه کردن گرامر و واژگان زبان انگلیسی

هر چه قدر هم که در سطح بالایی از زبان انگلیسی قرار داشته باشید هیچ گاه از لغات و نکات ریز گرامری جدید در زبان انگلیسی در امان نیستید: همیشه و همیشه چیزهای جدیدی برای یادگیری وجود دارد. با پیگیری تکنیک shadowing نه تنها به شکل مداوم خود را در معرض یاد گرفتن لغات و ساختارهای دستور زبانی جدید قرار می دهید، بلکه این فرصت را نیز می یابید که آنچه را که تا به حال یاد گرفته اید در ذهن خود نهادینه کنید. چون برای اینکه بتوانید پا به پای یک فایل هر آنچه را که می شنوید تکرار کنید باید آنچه را که می گویید بفهمید و خوب درک کنید. با تکرارهای پی در پی این نکته های جدید در ذهن شما ثبت می شوند.

شیوه ای موثر برای تقویت مهارت گوش دادن

هنگام اجرایی تکنیک shadowing ضروری است که فرد نسبت به هر آنچه که می شنود هشیار باشد همین موضوع به تقویت مهارت گوش دادن کمک می کند. البته افراد در سطح های بالا چندان مشکلی با مهارت لیسنینگ ندارند و آن را به شکل نهادینه بلد هستند. تکنیک سایه فقط می توانید این درک را به مرحله ای بالاتر ببرد.

تکنیک shadowing به چه شکل عمل می کند؟

در نهایت وقت آن رسیده که بگوییم که به این اشاره کنیم که چه طور باید این نکات را اجرایی کنید و چه نکات مهمی را در نظر داشته باشید:

shadowing

یک فایل صوتی یا ویدیویی مناسب انتخاب کنید

مهم ترین و اولین قدم برای اجرای کردن تکنیک shadowing انتخاب صحیح یک فایل صوتی یا ویدیویی مناسب است. در ادامه بیشتر به این موضوع اشاره خواهیم کرد ولی شما ممکن است مجبور شوید که حداقل چند باری این عمل تقلید را با یک فایل صوتی انجام دهید پس چه بهتر که برای انتخاب آن آگاهانه تر عمل کنید. به سراغ پادکست، فیلم یا هر فایل صوتی دیگری بروید که به اندازه کافی برای شما جالب است که شما را ثابت قدم نگه دارد.

ممکن است شما دوست باشید که درباره رشته تحصیلی خودتان با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کنید و به همین دلیل به سراغ سخنرانی یکی از استادهای مورد علاقه تان بروید. شاید شما ترجیح می دهید این کار را با صحنه های مورد علاقه تان از فیلم ها یا سریال ها انجام دهید. پس اینکه فایل شما چه باشد تصمیمی شخصی بر اساس قضاوت شماست که فکر می کنید چه چیزی برای شما بهتر است.

بهتر است که متن تایپ شده فایل را در اختیار داشته باشید

پیشنهاد ما این است که فایلی را انتخاب کنید که به متن نوشته شده آن دسترسی داشته باشید. این موضوع برای پیدا کردن کلمات و قواعد گرامری جدید به شما کمک می کند. ضمن اینکه در مرحله اول اجرایی کردن shadowing می توانید با در دست داشتن متن و رجوع به آن همزمان با فایل صوتی همه چیز را ادا کنید و سپس در مرحله های بعدی آن را کنار بگذارید و خودکفا عمل کنید.

هر فایل را چند بار تمرین کنید

چند بار با هر فایل صوتی یا تصویری تمرین کنید تا تمام زیر و بم های تلفظی و معنایی آن دستتان بیاید. همان طور که گفته شد در مرحله اول می توانید با متن نوشته آن را اجرایی کنید و بعد چند بار هم خودتان با تکیه بر مهارت های شنیداری تان آن را تمرین کنید.

البته نه اینکه فقط روی یک فایل قفل کنید و مدت های زیادی درگیر آن باقی بماند. در نهایت تا پنج بار هم کافی است. دقیقا به همین دلیل بهتر است که به سراغ فایل های کوتاه تر بروید تا فایل های خیلی طولانی.

استمرار مهم است

در اجرایی کردن تکنیک shadowing استمرار داشته باشید. اگر زود تسلیم شوید و از تمرین کردن دست بکشید به نتیجه مطلوبی که در انتظار آن بودید نمی رسید. سعی کنید در یک بازه زمانی به نسبت طولانی هر روز حداقل برای ده دقیقه ای با این تکنیک زبان انگلیسی را تمرین کنید.

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *