دانستنی های آلمان

رشته گفتار درمانی در آلمان: دانشگاه‌های برتر+ شرایط تحصیل

با توجه به اینکه جمعیت بالای 65 سال در آلمان رو به افزایش است نیاز به کادر درمان بیشتر احساس می‌شود. همچنین رشته‌های بهداشتی درمانی در آلمان درآمد خوبی دارند. از همین رو بسیاری از افراد متقاضی به اشتغال در رشته‌های زیر شاخه پزشکی به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی دوره‌های آلمان روی می آورند، در ادامه به بررسی رشته گفتار درمانی و دانشگاه‌های مرتبط با آن پرداخته ایم.

معرفی رشته گفتار درمانی در آلمان

برای اشتغال در این رشته به صبر و علاقه زیادی زیادی نیاز دارید، زیرا بایستی همگام با بیمار و با صبر و حوصله در ابتدا نسبت به مشکل بیمار شناخت پیدا کنید و سپس راه حل‌های درمانی ارائه دهید. به فارغ التحصیلان این رشته گفتار درمانگر و یا آسیب شناس گفتار و زبان می‌گویند. آسیب شناس گفتار و زبان به ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان، بلع و صوت می‌پردازد. این رشته از زیرشاخه‌های علوم پزشکی است و مرتبط با توانبخشی می‌باشد. گفتار درمانگر یک کارشناس جهت تشخیص و ارزیابی اختلالات زیر است:

آزمون تعیین سطح گاما
 • اختلال تلفظ
 • اختلال صوت
 • لکنت زبان
 • دیر حرف زدن
 • مشکلات خواندن و نوشتن
 • عدم بلع صحیح
 • گفتار غیر معمول

اگر با این رشته آشنایی ندارید می‌توانید مطالعه یک برنامه گفتار و زبان درمانی، درک درستی از تشخیص و درمان اختلالات زبانی به دست آورید. همچنین با تحصیل در این رشته فرصت برای تخصص در یک زمینه خاص، مانند کار با افراد مبتلا به اوتیسم نیز وجود دارد. اگر می خواهید در آلمان به یک گفتار درمان تبدیل شوید، از ابتدا باید بدانید که چون شما می‌خواهید به افراد آسیب دیده که نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند، صحبت کردن و یا گفتار صحیح را یاد بدهید، پس باید مهارت های زبان آلمانی خودتان خیلی خوب باشد. بایستی به اندازه کافی بر زبان آلمانی تسلط داشته باشید.

این رشته از جمله رشته‌هایی است که حتما باید به زبان خود کشور که در اینجا مقصود آلمان است صحبت کنید؛ زیرا بیماران شما ممکن است زبان دیگری برای صحبت کردن بلد نباشند. بنابراین لازمه‌ی ورود به این رشته یادگیری زبان آلمانی است.

کالج‌های رشته گفتار درمانی

تحصیل رشته گفتار درمانی در آلمان هم مانند بسیاری از رشته‌های دیگر به دو صورت در آلمان قابل تحصیل است؛ آموزش از طریق دوره آوسبیلدینگ و یا گذراندن تحصیلات دانشگاهی. افرادی که می‌خواهند از طریق دوره آوسبیلدینگ به یادگیری این رشته بپردازند، باید یک دوره سه ساله را به زبان آلمانی مطالعه کنند و پس از آن در آزمون پایانی شرکت کنند و سپس دیپلم فنی حرفه ای گفتار درمانی را بگیرند.

اما کسانی که می خواهند تحصیل رشته گفتاردرمانی در آلمان را به صورت آکادمیک و از طریق دانشگاه دنبال کنند، از آنجا که برای ورود به این رشته رقابت وجود دارد باید برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌ها تلاش کنید. گفتار درمانگران دانشگاهی در تشخیص، درمان، مشاوره، پیشگیری و تحقیق اختلالات زبان، گفتار، صدا و بلع در گروه‌های سنی مختلف اعم از کودکان و بزرگسالان متخصص هستند.

رشته گفتار درمانی و پیش دانشگاهی

برای این رشته ورود به دانشگاه‌های آلمان با دیپلم ایرانی قابل قبول نیست و متقاضیان باید دوره ای را به عنوان یا همان پیش دانشگاهی بگذرانند. با اینکه اهمیت تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان بسیار برجسته شده است اما این‌ها تنها رشته هایی نیست که قبل از ثبت نام باید دوره پریمدیکال آلمان را برای آن‌ها گذراند. گفته شده است که رشته های پیراپزشکی مانند فیزیوتراپی و گفتاردرمانی و همچنین رشته ای مانند میکروبیولوژی نیز نیاز به گذراندن دوره پریمدیکال دارند.

تنها در یک صورت متقاضیان تحصیل رشته گفتار درمانی در آلمان از شرکت در ام کورس معاف می‌شوند و آن زمانی است که در دانشگاه دولتی ایران قبول شده باشند و به مدت دو سال در این رشته تحصیل کرده باشند؛ در اینصورت هم باز دانشگاه مورد نظر شما تعیین می‌کند که نیاز به گذراندن دوره پیش نیاز دارید یا خیر.

بهترین دانشگاه های گفتار درمانی آلمان

در دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه علوم کاربردی و پزشکی هامبورگ (MSH) ، این رشته ارائه می‌شود. مقطع کارشناسی در 8 ترم تحصیلی و به زبان آلمانی می‌باشد. از بزرگان و اساتید مطرح این دانشگاه می‌توان به پروفسور کریسینا نلز اشاره کرد.

مقطع لیسانس گفتار درمانی در دانشگاه فردریک الکساندر (FAU) یک دوره نمونه است،  این دانشگاه آموزش‌هایی را برای تبدیل شدن به یک گفتاردرمانگر دارای گواهی دولتی و تحصیل در مقطع کارشناسی با مدرک لیسانس علوم ارائه می‌دهد.

زبان تحصیل رشته گفتار درمانی در بهترین دانشگاه‌های گفتاردرمانی -دانشگاه علوم کاربردی و پزشکی هامبورگ (MSH) و همچنین دانشگاه فردریک الکساندر (FAU) ، زبان آلمانی است و قطعا برای ورود به ارائه نمره زبان در حد B2 نیاز دارید.

یکی از برترین و بزرگترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در این رشته دانشگاه آخن است؛ زیرا امکان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را فراهم کرده است. مدیر پزشکی پروفسور ایتتل ، رئیس پروفسور اوهلیگ و مدیر دوره آموزشی پروفسور بینکوفسکی از افراد مشهور این دانشگاه برای تحصیل در آلمان هستند.

هزینه تحصیل

برای تحصیل در این رشته اغلب دانشجویان دانشگاه‌های نام آشنا و برتر آلمان را انتخاب می‌کنند. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است اما نکته قابل ذکر این است که؛ یکی از برترین دانشگاه‎های خصوصی آلمان که دانشگاه جیکوبز نام دارد این رشته در آن ارائه نمی‌گردد.

شهریه رشته گفتار درمانی در دانشگاه علوم کاربردی و پزشکی هامبورگ (MSH) به این صورت است که در ترم های 1 تا 6 (بخش برنامه مطالعاتی یکپارچه آموزشی) شهریه 200 یورو در ماه است و در ترم های 7 و 8 (بخش تمام وقت) شهریه به 450 یورو در ماه است. همچنین هزینه درخواست و ثبت نام در این رشته نیز 100 یورو می‌باشد. هزینه تحصیل رشته گفتار در مانی در دانشگاه فردریک الکساندر (FAU) به ازای هر ترم در مجموع 127 یورو (52 یورو هزینه اتحادیه دانشجویی به اضافه 75 یورو کمک همبستگی برای بلیط ترم) است.

بازارکار و درآمد

میانگین درآمد یک گفتاردرمان در آلمان نزدیک به 6000 یورو در ماه است که البته با توجه به تجربه و سابقه کاری تفاوت دارد؛ افراد با 1 تا 3 سال تجربه کاری 3900 یورو در ماه و افراد دارای تجربه بالای 5 سال نزدیک به 7000 یورو در ماه درآمد دارند.

چارت تحصیلی

آموزش در این رشته شامل دروس تئوری و عملی می‌باشد. مهارت‌های نظری از همان ترم اول با کسب تمرین تخصصی مربوطه تکمیل می‌شود، نظارتی که همراه با آموزش عملی است در کل دوره به منظور توسعه صلاحیت درمانی مبتنی بر علمی و رفتار درمانی منعکس شده آموزش داده می‌شود.

ماژول های اصلی دوره گفتاردرمانی در آلمان به شرح زیر می‌باشد:

 • مبانی نظری پزشکی
 • مباحث پداگوژی ، آموزش ویژه و آوایی
 • فلسفه علم ، روش تحقیق ، نظریه آزمون و تحقیق در گفتار درمانی
 • مبانی از روانشناسی
 • زبان شناسی و عمل شناسی
 • آموزش صدا و گفتار
 • مهارت های حرفه ای و دولتی
 • تئوری و عملکرد حرفه ای اختلالات لگوپدی
 • کارآموزی
لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا