دانستنی های آلمان

تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان: آزمون ورودی+ دانشگاه‌ها

 

دانشگاه‌های آلمان با داشتن استانداردهای جهانی و امکان تحصیل رایگان مقصد تحصیلی بسیاری از متقاضیان رشته دندانپزشکی است. تحصیل در آلمان فرصت‌های بسیاری را برای دانشجویان فراهم می‌کند، شما با داشتن مدرک معتبر از دانشگاه‌های آلمان می‌توانید در همه جای دنیا به کار مشغول شوید. زیرا کارفرمایان از دانش و مهارت شما استقبال می‌کنند.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

از آنجا که تحصیل در رشته دندانپزشکی هم مانند سایر رشته‌ها در آلمان رایگان می‌باشد، افراد خارجی را مشتاق به تحصیل در این رشته می‌کند. دیگر مزایایی که باعث می‌شود دانشجویان دندانپزشکی را برای تحصیل انتخاب کنند؛ درآمد بالاست. از ملزومات تحصیل در این رشته در آلمان یادگیری زبان آلمانی است. همچنین افرادی که در خارج از آلمان تحصیل کرده اند می‌توانند با معادلسازی مدرک دندانپزشکی در آلمان وارد نظام پزشکی این کشور شده و مشغول به کار شوند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان بدین صورت است که فرد باید در یک دوره ده ماه شرکت کند و پس از آن یک دوره تحصیل 6 ماهه را هم بگذراند. دانشجویان پس از گذراندن 5 ترم مقدماتی که بیشتر دروس علوم طبیعی، پزشکی و مواد دندانپزشکی را می‌خوانند باید آزمون دندانپزشکی مقدماتی را با موفقیت سپری کنند. در 5 ترم دیگر، بیشتر دروس عملی و بالینی که شامل سمینارها ، سخنرانی‌ها و آموزش‌های عملی آموزش داده می‌شود که دانشجویان برای تکمیل دانش پزشکی و همچنین مهارت های دندانپزشکی این دوره ها را سپری می‌کنند. پس از این دوره، دومین آزمون از طرف دولت گرفته می‌شود و در صورت قبولی در این آزمون به دانشجو مدرک دندانپزشکی اعطا می‌گردد.

تخصص دندانپزشکی در آلمان

دانشگاه‌های آلمان دوره‌های دندانپزشکی متعددی را ارائه می‌دهند که متناسب با علاقه افراد برای انتخاب شاخه تحصیلی مدنظرشان است. کسانی که قصد خواندن تخصص را دارند می توانند در رشته های جراحی دهان، بهداشت عمومی و یا تخصص ارتودنسی در آلمان، 3 تا 6 سال دیگر درس بخوانند. مدت زمان تخصص به رشته انتخابی بستگی دارد. نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که دانشجویان در سال‌های میانی تحصیل برای کار آموزی در بیمارستان‌ها مشغول به کار می‌شوند که جهت برقراری ارتباط با بیماران می‌بایست به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند. بنابراین افرادی که تنها بر زبان انگلیسی تسلط دارند با مشکل مواجهه می‌شوند.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در آلمان

 • نمرات درجه عالی: دانشکده‌های پزشکی آلمان بسیار رقابتی هستند و از نمرات مقاطع قبلی شما برای گزینش استفاده می‌کنند. نمرات بالا در دروس مرتبط با پزشکی مانند زیست‌شناسی و شیمی احتمال پذیرش شما را افزایش می‌دهد. نمره مورد نیاز در این دروس، حداقل ۷۵٪ کل نمره است.
 • نمرات آزمون‌های ورودی:برای پذیرش در برخی از دانشکده‌های دندانپزشکی در آلمان، باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آلمان شرکت کنید تا استعداد شما برای آن برنامه مطالعه خاص که درخواست کرده‌اید، ارزیابی شود.
 • تسلط به زبان آلمانی: اکثر دوره‌های پزشکی در آلمان، به زبان آلمانی تدریس می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید در دانشگاه دندانپزشکی ثبت‌نام کنید، باید مهارت زبان آلمانی را ثابت کنید. اگرچه سطح زبان آلمانی موردنیاز، بسته به دانشگاه موردنظر شما متغیر است، اما اکثر آن‌ها نیاز به گواهینامه C1 دارند. توجه داشته باشید که برای شرکت در یک دوره مقدماتی (دوره کالج)، گواهی B1 آلمان کافی است.

آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها برای رشته دندانپزشکی

برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در آلمان دانشگاه‌ها آزمون ورودی برگزار می‌کنند. انواع آزمون‌های ورودی دانشگاه عبارتند از:

 • آزمون FSP : پس از اتمام دوره یکساله کالج، باید در این آزمون شرکت کنید تا صلاحیت شما برای ورود به دانشگاه‌های آلمان ارزیابی شود.
 • آزمون TMS : برخی از برنامه‌های تحصیل پزشکی نیاز به آزمون “Medizinertest” یا آزمون دوره‌های پزشکی دارند که موسسه تحقیقات آزمایش و استعدادها (ITB) در دانشگاه هایدلبرگ به‌عنوان سازمان هماهنگ‌کننده ملی این آزمون فعالیت می‌کند. یک امتحان استعداد تحصیلی خاص است که در سراسر کشور در مکان‌های مختلف برگزار می‌شود و از زیر آزمون‌های مختلفی تشکیل شده است.

این آزمون، مشخص می‌کند که شرکت‌کننده تا چه اندازه قادر به درک و تفسیر صحیح اطلاعات پیچیده است که در متن‌ها، جداول یا گرافیک‌های طولانی‌تر ارائه ‌شده است. همچنین حافظه، دقت درک بصری، تخیل فضایی و توانایی تمرکز و کار دقیق را آزمایش می‌کند.

نکته: آزمون دوره‌های پزشکی هر ساله یک‌بار برگزار می‌شود و نمره آن، بین ۷۰ و ۱۳۰ در نوسان است. به ‌طورکلی، اگر نمره شرکت‌کننده در آزمون TMS بیشتر از ۱۰۰ باشد، عملکردی بالاتر از حد متوسط ​​حاصل شده است. اگر نمره کسب شده زیر ۱۰۰ باشد، شرکت‌کننده به نتیجه‌ای کمتر از میانگین دست یافته است.

مدارک لازم جهت پذیرش در رشته دندانپزشکی

برای ثبت نام در رشته دندانپزشکی باید مدارک زیر را به دانشگاه ارائه دهید:

 • کپی گذرنامه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • عکس در اندازه گذرنامه
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی/یا آلمانی

پس از ارائه چنین اسنادی شما مدارک زیر را دریافت می‌کنید:

 • یک گواهینامه ثبت‌نام (به‌عنوان شناسه موقت دانشجویی)
 • برای پرداخت هزینه ترم یک برگه پرداخت الکترونیکی در ایمیل خود دریافت می‌کنید.
 • شناسه دانشجویی پس از تأیید پرداخت فیش ترم، از طریق پست به شما ارائه می‌شود.
 • دانشگاه با شماره شناسه دانشجویی شما یک حساب آنلاین برای شما باز می‌کند – حسابی که دسترسی گسترده‌ای به خدمات داخلی دانشگاه، شبکه‌ها و منابع الکترونیکی خارجی مانند دوره‌های الکترونیکی، ثبت‌نام آنلاین دوره‌ها و امتحانات، کتابخانه الکترونیکی و سایر موارد می‌دهد.

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در آلمان

بر اساس رنکینگ جهانی ۲۰۲۲ QS فهرستی از برترین دانشگاه‌های آلمان در رشته دندانپزشکی ارائه شده است:

نام دانشگاه نام رسمی هزینه (به یورو) رتبه جهانی QS2022
گوتینگن University of Göttingen 400-300 204
وورتسبورگ University of Würzburg 142،70 378
هایدلبرگ Heidelberg University 171،80 63
مونیخ University of Munich 144،40 64
گوته فرانکفورت آم ماین Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main 369،89 340
بن
University of Bonn
315 226
لایپزیگ University of Leipzig 500-350 447

 

به‌علت رقابت سخت در کنکور تجربی ایران برای قبولی در رشته‌های علوم پزشکی، مخصوصا در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در خارج از کشور می‌باشند. بنابراین، چنانچه بعداز تمام شدن تحصیلات خود، قصد بازگشت و کار در ایران را دارید، برای اینکه در معادل سازی مدارک خود دچار مشکل نشوید، دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران را برای تحصیل انتخاب کنید. لازم به ذکر است دانشگاه‌های قید شده در جدول بالا مورد قبول وزارت بهداشت هستند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

بیشتر دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای به‌جز هزینه ترمی از دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‌کنند. دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا که می‌خواهند در دانشگاه ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ تحصیل کنند، باید برای هر ترم شهریه ۱۵۰۰ یورو پرداخت کنند. دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های خصوصی که در آلمان تحصیل دندانپزشکی ارائه می‌دهند ثبت‌نام می‌کنند، باید شهریه‌ای معادل ۵۷۰۰ – ۱۵۵۰۰ یورو در هر ترم بپردازند. با اینکه شهریه دانشگاه‌های خصوصی زیاد است اما خب کیفیت آموزش نیز عالی است.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *