کمک آموزشی زبان انگلیسی

تفاوتهای آیلتس و تافل چیست: 👩‍🏫 ✅ کدام آزمون را باید انتخاب کرد؟

TOEFL vs. IELTS

در سری مقالات کمک آموزش زبان انگلیسی درباره مواردی صحبت می کنیم که به امر یادگیری و آموزش زبان مرتبط هستند و می توانند مسیر زبان آموزی را برای شما تسهیل کنند. در مقاله پیش رو به بررسی تفاوتهای آیلتس و تافل می پردازیم و از جنبه های مختلف ویژگی های هر یک را بررسی می کنیم.

اگر قصد تحصیل یا کار کردن را در کشوری انگلیسی زبان دارید گذر کردن از سد امتحان های آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) یکی از ضروریات است. هر دو امتحان سیستمی استاندارد برای سنجش توانایی افراد در استفاده از زبان انگلیسی هستند. تفاوت اولیه و مهمی که این دو را از یک دیگر متمایز می کند آن است که تافل امتحانی آمریکایی و آیلتس امتحانی بریتانیایی می باشد. هر چند که هر دو اجازه استفاده از هر شیوه املایی را به متقاضیان می دهند. استفاده از شیوه نگارش بریتانیایی یا آمریکایی در هر یک از این دو منعی ندارد.

آزمون تعیین سطح گاما

همچنین هر دو هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن را می سنجند ولی شکل و شیوه هر یک با  دیگری دارای تفاوت هایی است.

taking an exam
تفاوت آیلتس و تافل

آیلتس (IELTS)

امتحان IELTS یا The International English Language Testing System سیستمی برای سنجش توانایی افراد برای استفاده از زبان انگلیسی است که دارای دو فرمت اصلی می باشد:

آکادمیک (academic):

امتحان آکادمیک امتحان آیلتس به خصوص برای زمانی است که به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر راهی کشورهای انگلیسی زبان می شوید. به طور کلی این امتحان سعی دارد که مشخص سازد که آیا شما برای تحصیل در محیطی انگلیسی زبان آمادگی دارید یا خیر. به همین دلیل سوالاتی که در طول امتحان آکادمیک آیلتس با آن ها مواجه می شوید، سعی دارند که بازتابی از آنچه باشند که در محیطی تحصیلی در مقاطع بالا پیش روی شما قرار دارد. هر چند سعی بر این است که حتی با وجود تمرکز بر جنبه های آکادمیک زبان، توانایی شما برای استفاده از زبان در موقعیت های واقعی نیز سنجیده شود.

عمومی (general):

از نظر سخت بودن امتحان عمومی (general) آیلتس در درجه ای پایین تر نسبت به امتحان آکادمیک قرار می گیرد و بیشتر مناسب افرادی است که برای هدف هایی از جمله کار کردن یا مهاجرت به کشوری انگلیسی زبان تصمیم به شرکت در امتحان گرفته اند.

آکادمیک یا جنرال

می توان گفت که زمانی که در انتخاب اینکه باید سراغ کدام یک از ورژن های امتحان آیلتس بروید مشکل دارید راه حل بهتر آن است که امتحان آکادمیک را انتخاب کند. سبک و سیاق آن به گونه ای است که برای هر موقعیتی قابل استفاده است. این در حالی است که امتحان جنرال به احتمال زیاد برای پذیرش در دانشگاه ها مناسب نیست.

شکل امتحان آیلتس

نمره گذاری امتحان آیلتس بین 1 تا 9 است. نمره مخلوطی از میانگین امتیازهایی است که برای تمام مهارت ها کسب شده است.

سه مهارت خواندن، نوشتن و گوش دادن در یک روز و بدون هیچ وقفه ای در یک زمان مورد آزمایش قرار می گیرند. مهارت صحبت کردن در جلسه ای 10 الی 15 دقیقه به صورت رو در رو با شخصی یک هفته قبل یا بعد از امتحان اصلی سنجیده می شود. به طور کل امتحان آیلتس یه ساعت زمان می گیرد.

taking an exam
تفاوت آیلتس و تافل

تافل (TOEFL)

امتحان TOEFL  یا The Test of English as a Foreign Language  دارای دو شکل کاغذی (paper-based test) یا اینترنتی (internet-based test) برگزار می شود. عمده متقاضیان تافل در امتحان اینترنتی شرکت می کنند.

تفاوت آن ها در این است که تافل کاغذی به جای بخش speaking یک بخش structure دارد. همچنین نسبت به تافل اینترنتی طولانی تر است.

نمره تافل اینترنتی بین 0 تا 120  است که به هر یک از بخش های خواندن، گوش دادن، نوشتن و صحبت کردن 30 امتیاز تعلق می گیرد.

تفاوتهای آیلتس و تافل: وجه تمایزهای اساسی

تفاوتهای آیلتس و تافل شامل موارد اساسی زیر است:

  • اکثریت سوالات تافل چند گزینه ای هستند در حالی که سوالات آیلتس شکل های متنوع تری به خود می گیرند، مثل جاهای خالی، جواب های کوتاه، نوشته های کوتاه، کلمات جا افتاده.
  • در امتحان تافل و به خصوص برای تافل اینترنتی نیازی به اینکه با یک آزمون گیرنده مکالمه مستقیمی داشته باشید وجود ندارد. در آزمون آیلتس چون بخش صحبت کردن رو در رو با یک شخص صورت می گیرد شرایط دقیقا معکوس است.
  • بخش نوشتاری آیلتس تعداد لغات کمتری نسبت به بخش نوشتاری تافل نیاز دارد.
  • در تافل اینترنتی نیازی به نوشتن با دست ندارید و می توانید تایپ کنید ولی در آیلتس برعکس این ماجرا صادق است.
  • برای بخش شنیداری آزمون تافل باید در ابتدا به یکسری موارد گوش بسپارید و یادداشت برداری کنید و سپس به سوالات چند گزینه ای جواب بدهید. در حالی که در بخش شنیداری آیلتس باید همین طور که به مورد نظر گوش می دهید به سوالات جواب دهید. همچنین شکل سوالات از چند گزینه ای متنوع تر است.
  • امتحان تافل اندکی از امتحان آیلتس ارزان تر است.

تفاوتهای آیلتس و تافل: کدام یک بهتر است؟

هیچ انتخاب بهتری وجود ندارد. انتخاب شما باید بر اساس ارزیابی شما از شرایط هر دو امتحان و نوع نیاز شما باشد. مثلا ممکن است شما دوست نداشته باشید که با یک آزمون گیرنده برای بخش مکالمه مصاحبه مستقیم داشته باشید. بنابراین ترجیح می دهید تافل را انتخاب کنید. بنابراین جواب اینکه کدام یک بهتر است مسئله ای شخصی است.

فقط باید یک نکته را در نظر داشته باشید. باید مطمئن شوید که برای هدف مورد نیاز خود به چه چیزی نیاز دارید. اکثر دانشگاه های انگلیسی زبان هر دو امتحان را بدون هیچ تبعیضی قبول می کنند ولی همچنان بهتر است که سایت دانشگاه های مورد نظر خود را چک کنید و ببینید چه نظری دارند. ممکن است دانشگاه به خصوصی یکی از این امتحان ها را به دیگری ترجیح بدهد.

4.5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا