دانستنی های آلمان

فرهنگ مهاجر پذیری در آلمان

 

از جمله مواردی که باید در بحث مهاجرت در نظر گرفته شود فرهنگ کشور مقصد است. نحوه رفتار و پذیرش مهاجران نکته مهمی است که در انتخاب مقصد مهاجرتی به متقاضی کمک می‌کند. آلمان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپایی است، به همین دلیل تنوع فرهنگ در این کشور به چشم می‌خورد. اگرچه که این فرهنگ رو به رشد چالش‌های اجتماعی و اقتصادی زیادی را به دنبال دارد اما فرصتی برای ایجاد شکل جدیدی از هم زیستی مسالمت آمیز را در قلب اروپا فراهم می‌کند. فرهنگ مهاجر پذیری در آلمان از جمله دلایل حضور زیاد مهاجران در این کشور است.

تنوع فرهنگ در جامعه آلمان

موضوعی که تاثیر ماندگاری بر ذهن بازدید کنندگان این کشور داشته است تنوع فرهنگ مردم و رفتار متفاوت شهروندان آلمانی است. از جمله رویدادهای مهم و اثرگذار در تنوع فرهنگی آلمان، جام جهانی 2006 فیفا بود که مردم از سرتاسر دنیا با شعار “زمانی برای دوستی” در بازی‌های رسمی کنار هم قرار می‌گرفتند. بسیاری از افرادی که در مدت جام جهانی از این کشور بازدید کردند از رفتار صمیمانه آلمانی‌ها برای ارتباط گیری با افراد خارجی شگفت زده شده بودند. آلمان در بین کشورهای عضو اتحادیه یورو به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور شناخته می‌شود.

سازگاری مردم آلمان

در این کشور اروپایی مردم خانواده، دوستان و کار خود را در اولویت قرار می‌دهند. فرهنگ مهاجر پذیری در آلمان و استقبال از خارجی‌ها از خصوصیات بارز مردم این کشور است. علاوه بر این، توریست‌های خارجی دریافتند که اکثریت مردم آلمان از پیر و جوان همچنان بر گذشته ملی-سوسیالیستی آلمان و تقسیم این کشور تا اتحاد مجدد در ۱۹۹۰ تأمل می کنند. این روند همچنان ادامه دارد و مردم با سازگاری باعث زنده نگه داشتن فرهنگ و ارزش‌های عمیقی مانند همبستگی اجتماعی و احترام به تنوع فرهنگی شدند.

آلمان با بیشترین تعداد مهاجر در اتحادیه اروپا

به طور کلی آلمان 82.8 میلیون نفر جمعیت دارد. تقریبا 10.9میلیون نفر از جمعیت آلمان گذرنامه خارجی داشته و اکثرا از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا دراین کشور زندگی می کنند. بیش از ۲۰ میلیون نفر در آلمان سابقه مهاجرت دارند. به عبارت دیگر، یک پنجم افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند اصالت ندارند. این افراد با یادگیری زبان آلمانی در این کشور ماندگار شدند. یکی از دلایلی که باعث شده است آلمان در ردیف کشورهای مهاجرپذیر باشد این است که صحبت درباره موضوعاتی مانند فرصت‌های شغلی خوب و چشم انداز عالی برای زندگی در آلمان صرفا حرف نیستند و شما با مهاجرت به این کشور می‌توانید سطح بالایی از استاندارد زندگی را تجربه کنید.

مراکز مهم آلمان

همه شهرهای بزرگ آلمان دارای ملیت های مختلف است. در سال ۲۰۱۵، پایتخت آلمان برلین محبوب ترین مقصد برای مهاجران بود. پس از آن مونیخ و هامبورگ قرار دارند. مرکز مالی بین المللی فرانکفورت در جایگاه هفتم قرار دارد. با این وجود، مراکز علمی نیز نظر مردم را به خود جلب می کنند. به عنوان مثال، کارلسروهه، یکی از مهم ترین مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اروپا، جریان مداوم مهاجران از سراسر جهان را به خود جلب می کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود ۵ نفر از استادان و فارغ التحصیلان این دانشگاه، در رشته‌های مختلف موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند.

اهداف شما در آلمان دست یافتنی‌تر از همیشه

بسیاری از دستاوردهای بزرگ آلمان توسط مهاجران کسب شده است. بسیاری از افراد مهاجر در آلمان بسیار موفق شده اند و به عنوان مدیر، مهندس، کارآفرین، وکیل یا پزشک در این کشور فعالیت دارند. برخی افراد نیز مانند فاتیم آکین، کارگردان مشهور ترک تبار، در صنعت فیلم سازی موفق شده است. در دنیای فوتبال نیز نسل چند فرهنگی کاملا مشهود است.

بازیکنان تیم ملی امروز به جای این که منشأ منحصرا آلمانی داشته باشند، ریشه‌های لهستانی، سوئدی، ترکی، بوسنیایی، برزیلی، غنایی، نیجریه‌ای یا تونسی دارند. در فوتبال آلمان موفقیت حاصل از تنوع فرهنگ‌ها بسیار چشم گیر است. از دلایلی که آلمان در بسیاری از زمینه‌های زندگی رونق بسیاری دارد، این است که فرصت برای حضور مهاجران در جامعه آسان‌تر از گذشته است. همچنین به دلیل اجرای دقیق قوانین آلمان نظیر حقوق برابر و حقوق مشاركتی و جایگاه بسیار بالای مهاجران در این کشور نیز می‌باشد. فرهنگ مهاجر پذیری در آلمان از استانداردهای بالایی برخوردار است.

نکات کلیدی از فرهنگ مردم در آلمان

فرهنگ مهاجر پذیری در آلمان، با شناخت برخی از آداب و رسوم منحصر به فرد آلمانی‌ها بیشتر احساس می‌شود. در ادامه به بررسی چند نکته کلیدی در فرهنگ آلمان پرداخته‌ایم:

تعطیلی روز یکشنبه در آلمان

در روزهای یکشنبه در آلمان سوپر مارکت‌ها و مراکز خرید تعطیل است. همه افراد باید لوازم و خوراکی‌هایی را که نیاز دارند، در روزهای غیر تعطیل تهیه کنند. همچنین روستاهای کشور آلمان نیز بسیار خلوت و ساکت می‌شود؛ اما این موضوع اصلا بد نیست. یکشنبه‌ها زمان مناسبی است تا افراد به کارهای عقب افتاده خود برسند.

پایبندی مردم آلمان به قوانین

پایبندی آلمانی‌ها به قوانین بسیار زیاد است. در صورتی که فردی بر روی این قوانین پا بگذارد، به او اخطار می‌دهند، حتی اگر از وجود این قوانین بی خبر باشد. به عنوان مثال هنگام سوار شدن در قطار از اشتوتگارت به مونیخ، حتی به اینکه پای خود را بلند کنید و بر روی صندلی کناری بگذارید فکر نکنید. چمن‌زنی در ساعاتی که وقت استراحت است، باعث توبیخ شما خواهد شد. پلیس‌ها نیز تحمل کوچک‌ترین خطایی را در رانندگی ندارند.

استفاده از گوشت در غذاهای گیاه‌خواران

در کشور آلمان، بیکن فقط برای صبحانه، تزئین روی سالاد یا ترکیب در غذاهای گوشتی دیگر نیست. در رستوران‌ و کافه‌ها سالاد سیب‌زمینی یا پیراشکی مخصوص گیاهخواری را با بیکن سرو می‌کنند. آلمانی ها موادی که مثل سویا در غذا به جای گوشت استفاده می‌شوند را قبول ندارند.

فرهنگ زندگی در آلمان و دهه 1980

در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی هنوز هم مردم محلی گاهی اوقات از شلوار جین چین‌دار و اسیدشور استفاده می‌کنند؛ جای تعجب ندارد. در کشور آلمان هنوز هم بسیاری از امور طبق سال‌های 1980 انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید در نمایشگاه‌ها و فستیوال‌هایی که در آن‌ها مردم به سبک دهه 80 لباس می‌پوشند و رفتار می‌کنند شرکت کنید. در این نمایشگاه‌ها عموم ابزار و آثاری که می‌بینید، مربوط به همین دهه هستند.

وضعیت خدمت رسانی به مشتریان در آلمان

خدمت رسانی به مشتریان در آلمان طبق قوانین از پیش تعیین شده صورت می‌گیرد. به عنوان مثال چنانچه بخواهید به ساندویچ خود در یک رستوران گوجه فرنگی اضافه کنید به احتمال زیاد با جمله “نه، اینطور نمی‌شود” رو به رو می‌شوید.

تمیزی فوق العاده شهرهای آلمان

خیابان‌ها، متروها و پارک‌ها بی عیب و نقص می‌باشند؛ زیرا همه نظافت و تمیزی را در اولویت قرار می‌دهند.

هیچ قانونی برای ایستادن در صف وجود ندارد

مردم آلمان باور دارند که در صف ایستادن هیچ معنی و مفهومی ندارد. مردم محلی در صف از شما جلو می‌زنند، گویا که اصلا شما در آن‌جا وجود ندارید. در نهایت شما سه راه برای مدیریت این شرایط خواهید داشت: دستان خود را باز کنید تا کسی نتواند از شما جلو بزند، سر و صدا ایجاد کنید یا تسلیم شوید. اگرچه ممکن است فرد آلمانی به شما نگاه کند و بگوید: “مگر اینجا صف بود؟ من که نفهمیدم” و به کار خود ادامه دهد.

استفاده از پول نقد در آلمان

در کشور آلمان، می‌توانید با شارژ کردن کارت اعتباری خود خداحافظی کنید و به جستجوی دستگاه‌های خودپرداز برای پول نقد بپردازید. همچنین سکه و پول نقد در کشور آلمان ارزش زیادی دارند. پس سعی کنید همیشه پول نقد به همراه داشته باشید.

فرهنگ ساخت خانه‌ها در آلمان

در خانه‌های کشور آلمان،کمد و گاراژی برای پارک 2 دستگاه خودرو وجود ندارد. صاحبان قبلی خانه‌ای که خریداری می‌کنید احتمالا کابینت آشپزخانه، پیشخوان و لوازم خانه را با خود برده‌اند. شما در نهایت مجبور به تهیه تمامی وسایل ضروری خانه خواهید شد.

اتوبان‌های کشور آلمان

در کشور آلمان، اتوبان‌ها تنها به معنای یک جاده بدون محدودیت نیستند، بلکه شامل تمامی آزادراه‌ها هستند. این آزادراه‌ها به شکل خیابان‌هایی با عرض و پهنای زیاد هستند که هیچ محدودیت سرعتی شامل آن‌ها نمی‌شود. اگر در سمت چپ این آزادراه‌ها حرکت می‌کنید باید احتیاط لازم را به خرج دهید.

سخاوتمندی مردم آلمان

داشتن همسایه در آلمان جای خوشحالی دارد، شما نباید از ملاقات با همسایگان خود بترسید. آن‌ها به زودی به دوستان شما خواهند شد و در امور مختلف به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید زندگی راحت‌تری داشته باشید و از حیوان خانگی خود مراقبت کنید. در حقیقت آلمانی‌ها با وجود قوانین سختگیرانه اما بسیار سخاوتمند و مهربان هستند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *