دانستنی های آلمان

انواع بیمه در آلمان: بیمه بیکاری+ حوادث

 

بیمه از لازمه‌های زندگی امروزه است و در جامعه امنیت خاطر و آرامش را برای مردم جامعه فراهم می‌کند. کشورها براساس اهمیتی که به شهروندان خود می‌دهند پوشش لازمی از بیمه را در جامعه ارائه می‌کنند. در کشور آلمان به طور کلی 5 نوع بیمه اجتماعی وجود دارد که داشتن آن الزامی است و هر شهروندی در آلمان با هر شرایط موظف است که حداقل یکی از این بیمه ها را داشته باشد.

 بیمه‌های ضروری در آلمان

همان طور که گفته شد 5 نوع بیمه در آلمان می‌باشد که حداقل داشتن یکی از آن‌ها اجباری است. این موارد عبارتند از: بیمه درمانی، بازنشستگی، بیکاری، حوادث و مراقبت‌های بلند مدت. داشتن بیمه درمانی برای تمامی افرادی که در آلمان اقامت دارند اجباری است. حتی برای اقامت کوتاه مدت در آلمان الزامی است؛ در صورت نداشتن بیمه ویزا صادر نمیشود. این بیمه ها چه به صورت دولتی باشد و یا از سوی کارفرما رد شود آن‌ها را پنچ “ستون” نظام تامین اجتماعی در آلمان می‌نامند.

 • بیمه بیکاری

در آلمان مسئول تامین هزینه‌های معمولی زندگی فرد در صورت از دست دادن شغل است. برای استفاده از چنین پوششی فرد باید حداقل ۱۲ ماه این وجه بیمه را پرداخت کند.

 • بیمه بازنشستگی

در صورت عدم توانایی اشتغال به دلیل کهولت سن یا بیماری، هزینه‌های زندگی را پوشش می دهد. هرچه شما بیشتر و در بازه زمانی طولانی‌تری حق بیمه پرداخت کرده باشید حقوق بیشتری در زمان بازنشستگی دریافت خواهید کرد.

 • بیمه حوادث

در آلمان مسئول پوشش هزینه‌های ناشی از صدمه در محل کار یا بیماری ناشی از شغل که منجر به باز ماندن از کار شود، می باشد. اگر این آسیب در حدی باشد که ادامه کار را برای فرد مختل کند فرد بیمه بازنشستگی دریافت خواد کرد.

 • بیمه درمانی

در آلمان مسئولیت پرداخت هزینه های درمان برای همه بیماری ها و همچنین هزینه های دوره بارداری را بر عهده دارد. چنانچه برای بیمه درمانی تحت پوشش دولتی باشید به طور خودکار برای شما رد خواهد شد اما اگر از بیمه خصوصی استفاده می‌کنید باید جدا بهای آن را بپردازید.

 • بیمه مراقبت های پرستاری

این بیمه هزینه‌های مراقبت و پرستاری در صورت نیاز شخص به مراقبت توسط یک پرستار را می پردازد. برای زمان کهولت سن و چنانچه فردی تنها باشد و توانایی انجام کارهایش را نداشته باشد می‌تواند از این امتیاز استفاده کند.

 

بیمه خصوصی و دولتی

برای درمان، امکان انتخاب از بین شرکتهای بیمه و خدمات درمانی مختلف برای فرد وجود دارد، ولی برای سایر بیمه ها همه چیز به صورت اتوماتیک پرداخت می‌شود. برای بیمه درمانی در آلمان شما می‌توانید از بیمه دولتی و یا خصوصی استفاده کنید. تمامی افراد جامعه تمکن مالی برای اخذ شرایط خصوصی را ندارند. فقط ده درصد شهروندان آلمان زیر پوشش بیمه های خصوصی قرار دارند.

در سال ۲۰۲۱ میلادی اگر فرد متقاضی دریافت حق بیمه کارمند بوده و درآمد ناخالص 350،64 یورو داشته باشد یا اینکه شغل آزاد داشته باشد یا کارمند دولت باشد و یا دانشجویان در سال شروع تحصیل خود می توانند از این نوع بیمه استفاده کنند. شما در هنگام زندگی در آلمان دارای سه گزینه برای بیمه درمانی می‌باشید؛ سیستم بیمه خدمات درمانی دولتی ( GKV ) ، بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت بیمه آلمانی یا بین المللی (PKV ) و یا ترکیبی از این دو ، اگر درآمد شما بالاتر از یک میزان مشخص باشد و یا اگر بیزینس خودتان را دارید ، می توانید خدمات بیمه خصوصی در آلمان را انتخاب کنید ، پیدا کردن بهترین ارائه دهنده خدمات بیمه درمانی دولتی یا پیدا کردن مناسب ترین پوشش با نرخ های رقابتی همیشه آسان نیست ، اما ارزش تلاش کردن را دارد.

مزایای بهتری نسبت به بیمه دولتی ارائه می‌دهد مانند:

 1. انتخاب بیمارستان
 2. اتاق یک نفره در بیمارستان
 3. بازپرداخت دندان مصنوعی
 4. انتظار کمتر برای گرفتن وقت از دکتر متخصص
 5. درمان از طرف پزشک های متخصص و خصوصی
 6. درمان از طریق پزشک ارشد بیمارستان (Chefarztbehandlung)

چنانچه درآمد خالص شما کمتر از ۵۹،۴۰۰ یورو در سال و یا ۴۹۵۰ یورو در ماه باشد باید در سیستم بیمه دولتی GKV این کشور عضو شوید و میزان هزینه‌ای که باید در هر ماه پرداخت کنید با توجه به سطح درآمدتان مشخص می گردد.

انواع بیمه خصوصی

 • بیمه خودرو

در  کشور آلمان سه نوع بیمه ماشین وجود دارد:

شخص ثالث  Kfz Haftpflichtversicherung

خسارت طرف مقابل را در موقعی که فرد بیمه شده مقصر باشد، پرداخت می‌کند. این بیمه در آلمان اجباری هست و بدون آن افراد نمی توانند خودرو خود را پلاک کنند.

نیم بدنه ماشین Teilkasko

نیم بدنه و یا تایل کاسکو خودرو فرد بیمه شده را در مقابل:

 1. تصادف با حیوانات وحشی و خورده شدن کابل ماشین توسط سمور
 2. سوانح طبیعی مانند سیل، رعد و برق، تگرگ و طوفان
 3. دزدی و سرقت
 4. آتش سوزی و انفجار
 5. ترک و سنگ خوردگی شیشه
 6. خرابی سیم کشی ماشین

بدنه کامل ماشین Vollkasko

تمام بدنه و یا فول کاسکو خسارت های فرد بیمه شده را در مواقعی که خود فرد مقصر است نیز پرداخت می کند. به عنوان مثال وقتی فرد متضرر با ماشین شخص دیگری تصادف می کند و مقصر است و یا اگر شخصی خسارتی به ماشین بیمه شده وارد و فرار کرده باشد، به طوری که پلیس نتواند آن شخص را پیدا کند، فول کاسکو خسارت را می‌پردازد.

 • وسایل و لوازم خانه – Hausratversicherung

وسایل خانه می توانند به عنوان مثال مبلمان، وسایل آشپزخانه، دوچرخه، لپ تاپ، تلویزیون و دارایی مثل پول، طلا و جواهرات باشند. یک بیمه خوب و با کیفیت خسارت را وقت حادثه پرداخت می‌کند.

 1. ترک آب لوله کشی و ریزش آب
 2. هزینه های پاکسازی خانه بعد از حادثه
 3. هزینه هتل، برای مدت زمانی که بیمه شده نتواند در خانه زندگی کند
 4. آتش سوزی
 5. سرقت و دزدی
 6. خطرات طبیعی مانند طوفان، تگرگ، رعد و برق و یا جاری شدن سیل
 • شخصی مسئولیت Private Haftpflichtversicherung

در کشور آلمان هر شهروندی که باعث خسارت به شخص دیگری شود، طبق قانون تحت مسئولیت قانونی قرار دارد و باید این خسارت را پرداخت کند. بدون توجه به اینکه از عمد این کار را  فرد انجام داده یا خیر.  بالای 70% مردم آلمان دارای این بیمه هستند. همچنین شما اگر مستاجر باشید، ممکن هست این بیمه در قرارداد خانه درج شده باشد.

 • حمایت قانونی و وکیل Rechtsschutzversicherung

افراد برای گرفتن حق خود احتیاج به یک وکیل متخصص دارند. در این صورت بیمه حمایت قانونی مخارج را پرداخت می کند.

هزینه های تحت پوشش عبارتند از:

 1. وکیل و دادگاه
 2. مخارج حقوقی طرف مقابل (درصورت باخت در دادگاه)
 3. هزینه برای شاهد، گزارش ها، کارشناس، ترجمه
 4. میانجیگری (خارج از دادگاه)
 5. وثیقه (در سراسر جهان)
 6. مشاوره تلفنی رایگان با وکیل
 • خصوصی حوادث Private Unfallversicherung

اگر فرد بیمه شده در یک حادثه ای دچار اختلال دائمی بدن و یا در ذهن خود شود، شرکت بیمه گذار به یک باره یک مبلغی، به عنوان مثال 200.000 یورو و / یا حقوق ماهانه، به عنوان مثال 2000 یورو در ماه پرداخت می‌کند. این بستگی به نوع قرارداد و تعرفه بیمه دارد. این پوشش در سراسر جهان معتبر است و فرقی نمی‌کند، که این حادثه در کجای جهان اتفاق افتاده باشد.

 • ساختمان و خانه Wohngebäudeversicherung

داشتن بیمه ساختمان برای همه صاحبان ملک ضروری است. اگر افراد با گرفتن وام از بانک خانه خود را خریداری کرده باشند، این بیمه واجب می‌باشد، زیرا این مورد جزء قرارداد وام بانکی است.

هزینه های تحت پوشش این نوع قرارداد:

 1. خطرات طبیعی مانند طوفان، تگرگ، رعد و برق
 2. ترک آب لوله کشی
 3. هزینه های پاکسازی خانه بعد از حادثه
 4. آتش سوزی

علاوه بر موارد اجباری ذکر شده برای برخورداری از یک زندگی راحت در آلمان می‌توانید بیمه‌های اختیاری نیز داشته باشید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *