دانستنی های آلمان

رشته دامپزشکی در آلمان: شرایط تحصیل+ بازار کار و درآمد

آلمان مقصد جذابی برای تحصیلات دانشجویان بین المللی است. پیشرفته بودن این کشور به واسطه حضور صنعت‌های بزرگ موجب ثبات اقتصادی آن شده است و از طرفی رشد چشمگیر علوم پزشکی در آلمان آن را به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی تبدیل کرده است. دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقایسه با امکاناتی که ارائه می‌دهند شهریه بسیار ناچیزی دریافت می‌کنند. از جمله رشته‌های محبوب و پرطرفدار در آلمان می‌توان به دامپزشکی اشاره کرد.

تحصیل دامپزشکی در آلمان

این رشته تحصیلی هم مانند سایر رشته‌ها شرایط خاص خودش را جهت پذیرش دارد. امکان تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای رشته دامپزشکی در آلمان فراهم است. این رشته به شناخت، تشخیص و درمان بیماری‌ها در حیوانات می‌پردازد. دامپزشکی از زیرشاخه‌های علوم پزشکی است که پس از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی متقاضیان زیادی دارد. تحصیل در این رشته با آموزش دروس پایه شروع می‌شود؛ دانشگاه‌های برتر آلمان نیز این رشته را ارائه می‌کنند. متقاضیان برای تحصیل در این رشته به معدل خیلی خوبی نیاز دارند و به دلیل رقابت زیاد اخذ پذیرش در این رشته می‌تواند سخت باشد.

دوران تحصیل این رشته کمتر از شش سال در آلمان زمان می‌برد و شروع تحصیل با یک مرحله نظری هشت ترم در دانشگاه آغاز می‌شود.  در این مرحله شما شروع به کسب دانش درباره درمان حیوانات زنده خواهید کرد. تجربه عملی نیز در بازرسی حیوانات، در کشتارگاه‌ها و در بخش دامپزشکی عمومی اجباری است. پس از دوره کارآموزی در مطب یا کلینیک، تحصیلات خود را با آزمون دولتی به پایان می‌رسانید.

 • تحصیل لیسانس

دوره کارشناسی این رشته برخلاف سایر رشته‌ها که 4 سال است ممکن است بیشتر زمان ببرد زیرا نیاز است دانشجویان دروس پیش نیاز بیشتری را بگذرانند.

 • تحصیل فوق لیسانس

برای پذیرش در این مقطع رقابت زیادی وجود دارد. از شرایط پذیرش دانشگاه برای کارشناسی ارشد دامپزشکی داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالا از یک دانشگاه معتبر است. دروسی مانند علوم اجتماعی، زیست شناسی، علوم انسانی و شیمی از دروس پیش نیاز در این مقطع هستند که اکثر دانشگاه‌ها آن را برگزار می‌کنند. دانشجویانی که سابقه کار در کلینیک‌های دامپزشکی و مزارع حیوانات را دارند از شانس بیشتری برای پذیرش برخوردار هستند.

 • تحصیل دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان داشتن سابقه کاری مهم است. از شرایط لازم برای تحصیل مقطع دکتری تسلط به زبان انگلیسی و داشتن دو توصیه نامه از طرف کارفرمایی که قبلا داشته اید، الزامی است. تحصیل در این دوره به مدت 4 سال به طول می انجامد.

گرایش های رشته دامپزشکی در آلمان

پزشکان عمومی در این زمینه توانایی و دانش تشخیص و درمان بیماری‌ها را دارند اما برخی افراد به دلیل علاقه میل هستند در یک زیرشاخه تخصصی‌تر به ادامه تحصیل بپردازند. برخی از گرایش‌های این رشته که در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌گردد عبارتند از:

 • دامپزشک تغذیه
 • بیهوشی
 • حیوانات کوچک و بزرگ
 • فارماکولوژی دامپزشکی
 • دامپزشک اورژانسی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش رشته دامپزشکی در آلمان

شرایط و مدارک لازم برای اپلای در آلمان شامل:

 • ریز نمرات
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مهارت زبان
 • بیمه
 • اثبات تمکن مالی
 • توصیه
 • پر کردن فرم درخواست

بورسیه دامپزشکی در آلمان

بورسیه تحصیلی Carl Duisburg به دانشجویان در رشته‌های پزشکی انسانی، دامپزشکی، کارشناسی ارشد یا دکترا در مهندسی پزشکی، علوم پزشکی کاربردی، بهداشت عمومی یا علم داده در پزشکی و پشتیبانی فردی ارائه می‌گردد. به دانشجویان آلمانی که مایل به انجام اقامت تحقیقاتی، کارآموزی یا بخشی از دوره تحصیلی در خارج از کشور هستند و همچنین دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دامپزشکی، تحقیق یا کارآموزی در آلمان را دارند نیز کمک مالی می‌کند.

هزینه تحصیل

دانشجویان در آلمان این فرصت را دارند که در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان و با کم ترین هزینه تحصیل کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید برای تحصیل دامپزشکی در آلمان مبلغ 3،000 دلار در سال شهریه بپردازند. همچنین دانشجویان بین المللی باید بابت هزینه‌های متفرقه مانند امور اداری و غیره مبلغ 280 تا 380 دلار بپردازند.

آلمان از نظر هزینه‌های زندگی دانشجویی در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد و برای یک دانشجو کشور نسبتا مناسبی است. با این حال بسیاری از دانشجویان شهرهای ارزان قیمت آلمان را جهت تحصیل انتخاب می‌کنند. متوسط هزینه زندگی در آلمان حدود 850 یورو در ماه یا 10,236 یورو در سال است. طبق قوانین آلمان، هر دانشجوی بین المللی که مایل به تحصیل در آلمان است، باید حداقل 10,332 یورو را در حساب بانکی خود داشته باشد تا بتواند هزینه تحصیل خود را پرداخت کند و حداقل برای یک سال در آلمان زندگی کند. برخی هزینه‌ها در آلمان در جدول زیر آورده شده است:

نوع هزینه هزینه ماهانه (به یورو)
بیمه سلامت 105
سرگرمی 150-50
اجاره 700-300
سفر 100
نوشیدنی و غذا 200-150
متفرقه 20

دانشگاه‌های برتر دامپزشکی در آلمان

پنج دانشگاه که دوره‌های تحصیلی این رشته را دارند:

 • دانشگاه دامپزشکی هانوفر
 • فری برلین
 • گیسن
 • لایپزیگ
 • لودویگ ماکسیمیلیان در مونیخ

در جدول زیر برترین دانشگاه‌های آلمان در زمینه علوم تحقیقاتی در رشته دامپزشکی نام برده شده است:

دانشگاه رتبه در آلمان در اروپا در جهان
دانشگاه آزاد برلین 1 رتبه 24 رتبه 55
دانشگاه مونیخ  2 رتبه 26 رتبه 67
دانشگاه هوهنهایم  3 رتبه 42 رتبه 124
دانشگاه گیسن  4 رتبه 43 رتبه 126
دانشگاه گوتینگن 5 رتبه 49 رتبه 169
دانشگاه لایپزیگ  6 رتبه 52 رتبه 184
دانشگاه بن  7 رتبه 53 رتبه 185
دانشگاه کیل  8 رتبه 57 رتبه 197
دانشگاه فنی مونیخ  9 رتبه 74 رتبه 252
دانشگاه پزشکی برلین  10 رتبه 75 رتبه 259
دانشگاه هاینریش  11 رتبه 87 رتبه 302
دانشگاه توبینگن  12 رتبه 88 رتبه 305
دانشگاه دامپزشکی هانوفر  13 رتبه 102 رتبه 381
دانشگاه علوم کاربردی هانوفر  14 رتبه 108 رتبه 397
دانشگاه هایدلبرگ 15 رتبه 110 رتبه

 

بازارکار و درآمد دامپزشکی در آلمان

دانشجویان این رشته در آلمان پس از یک سال کار در یک کلینیک یا مطب دامپزشکی، مدرک خود را با آزمون دولتی تکمیل و دریافت می‌کنند؛ سپس می‌توانند مطب خود را باز کنند. دامپزشکان در آلمان خوداشتغال می‌باشند. همچنین برخی از آن‌ها به عنوان کارمند در مطب‌ها و کلینیک‌ها، در نظارت بر سلامت، به عنوان مشاوران متخصص در صنعت داروسازی یا در مدیریت و نظارت بر تجارت گاو و تولید گوشت مشغول به کار می‌شوند. علاوه بر این، دامپزشکان می‌توانند در اداره دامپزشکی، باغ وحش‌ها، کشاورزی، داروسازی، تحقیقات و مراجع دامپزشکی کار کنند.

درآمد این رشته در آلمان با توجه به تخصص، مهارت، محل کار، عنوان شغلی و غیره متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین یک دامپزشک پس از 10 سال سابقه کاری به حداکثر درآمد خود می‌رسد.

عنوان شغلی درآمد (دلار)
دامپزشک بهداشت عمومی 67،343
دامپزشک باغ وحش 59،986
مدیر بیمارستان دامپزشکی 64،738
مدیر دامپزشکی 63،832
مسئول نظارت 83،781
دانشمند تحقیقاتی 111،691
استاد دامپزشکی 166،350
متخصص جراح 266،908
دامپزشک نظامی 103،090
پزشک بخش‌های کوچک 100،708

 

آوسبیلدونگ دامپزشکی

این دوره یک سیستم آموزشی است که به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که در حین تحصیل و کارآموزی به کار مشغول شوند. برای رشته دامپزشکی در آلمان نیز مانند سایر رشته‌ها در آلمان امکان شرکت در برنامه آموزشی آوسبیلدونگ وجود دارد. دانشجویان می‌توانند با داشتن شرایط مورد نیاز مانند شرایط سنی، تسلط به زبان آلمانی و میزان تحصیلات در دوره دبیرستان در این دوره رایگان شرکت کنند.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *