دانستنی های آلمان

کار برای افراد ماهر در آلمان: نجار+جوشکار

 

آلمان از جمله کشورهایی است که پایین ترین نرخ بیکاری را دارد. طی سال‌های گذشته بازار کار آلمان بیشترین موقعیت‌های کاری را داشته و تعداد فرصت‌های شغلی در این کشور به 5 میلیون افزایش یافته است. این کشور اولین اقتصاد بزرگ اروپا و پنجمین اقتصاد در جهان است، به همین دلیل فضای شغلی مناسبی را برای اشتغال افراد دارای مهارت فراهم کرده است. افراد ممکن است در آلمان بتوانند شغل با زبان انگلیسی پیدا کنند اما عموما مشاغل به زبان آلمانی است و یادگیری آن الزام آور است. یافتن کار برای افراد ماهر در آلمان دشوار نمی‌باشد.

مهارت رمز موفقیت کسب و کار

در زندگی امروزه تنها مدرک تحصیلی به یافتن شغل مناسب کمک نمی‌کند، در بسیاری موارد مهارت افراد در یک زمینه به خصوص به یافتن شغل ایده آل آن‌ها کمک کرده است. کسب مهارت‌های صحیح شغلی و استعدادهای فردی از جمله مواردی است که امروزه موفقیت شغلی را تضمین می‌کند. امروزه اصطلاح اینکه شما کارمند به دنیا نیامده‌اید نشان می‌دهد فضای اشتغال و کار منحصرا به کار کارمندی خلاصه نمی‌شود و فرد با یادگیری و تقویت مهارت‌های خود می‌تواند موفق شود. آلمان نیز مانند سایر کشورها از افراد متخصص و ماهر برای کار استقبال می‌کند. مهارت‌های مختلف مانند نجاری، جوشکاری و آرایشگری از جمله مشاغلی است که در آلمان می‌توان در آن‌ها موفق بود.

آوسبیلدونگ نجاری و کار چوب در آلمان

اگر فردی به کارهای عملی و ایجاد طرح‌های خلاقانه با چوب علاقه مند باشد، حرفه نجاری گرینه مناسبی است. در دوره آموزشی آوسبیلدونگ مهارت و نکات لازم جهت نجاری به افراد آموزش داده می‌شود. این دوره 3 ساله می‌باشد، آموزش در دو مرحله تئوری و عملی در آموزشگاه و شرکت آلمانی همراه با پرداخت دستمزد برگزار می‌شود. افراد با سطح تحصیلات تا پایه نهم دبیرستان نیز می‌توانند در این دوره شرکت کنند. طی این دوره آموزشی علاوه بر مهارت نجاری، شما بایستی نحوه ارتباط با مشتری، بیان ایده‌های جدید و خلاقانه برای تبلیغ و علوم ریاضی را برای اندازه گیری دقیق ابعاد و اندازه‌ها یاد بگیرید. فعالیت یک نجار در محیط کارگاه محدود نمی‌شود، وظایف یک نجار فراتر از ساخت میز و صندلی می‌باشد.

فعالیت‌های یک نجار

در مدت اوسبيلدونگ نجاری محصولاتی مانند کمد، مبلمان نشیمن، میز، در و پنجره تولید می کنید و با نحوه تولید انواع یراق آلات آشنا می شوید. برای فعالیت های عملی به مکان های مختلفی می روید. به عنوان مثال در سایت های ساختمانی در و پنجره ها را نصب می کنید. به اتاق های نشیمن در ادارات و منازل می روید و کفپوش ها را می چینید و پوشش های دیواری را سر جایشان قرار می دهید.

افرادی که در نجاری فعالیت دارند از ابزار آلات مختلف مانند اره‌ها، ماشین‌های برش و سایر تجهیزات، مواد خام چوبی و تنه‌های تنومند درختان استفاده می‌کنند و آن‌ها را به پانل‌های روکش و تخته‌ها تبدیل می‌کنند. در مدت آموزش و یادگیری چگونگی پردازش و طراحی پلاستیک، شیشه و فلز را نیز یاد می گیرید تا در طرح هایتان به طور خلاقانه به کار ببرید. کار نجاری تنها تولید محصولات چوبی نیست بلکه نیاز به خلاقیت، هنر و تولید ایده‌های جدید در صنعت چوب دارد.

پس از پایان دوره اسبيلدونگ (ausbildung) نجاری می توانید:

 • از ماشین آلات نجاری به درستی استفاده کنید.
 • انواع چوب و خواص مربوط به آنها را بشناسید. (گونه های درختان را به راحتی تشخیص دهید.)
 • بر اساس طرح های خودتان مبلمان بسازید.
 • برای انتخاب طرح های محصولات چوبی به مشتریان مشاوره دهید.
 • قطعات چوبی را مونتاژ کنید.
 • اجسام چوبی را تعمیر کنید.

افراد در دوره کاراموزی نیز حقوق دریافت می‌کنند. اما اغلب اوقات شرکت های دارای قرارداد جمعی حقوق بیشتری نسبت به شرکت های فاقد این قرارداد پرداخت می کنند. میزان حداقل درآمد کارآموزان در آوسبیلدونگ نجاری در سه سال به شرح زیر است.

 • اول 585 یورو در هر ماه
 • دوم 690 یورو در هر ماه
 • سوم 790 یورو در هر ماه

در برخی شرکت های آلمانی اگر کارآموزان امتحان میانی را با نمرات خوب طی کنند 130 یورو به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

بازار کار و درآمد حرفه نجاری در آلمان

میزان درآمد افرادی که به عنوان نجار در آلمان فعالیت می‌کنند وابسته به میزان کار آن‌ها متغیر است. در برخی از مناطق فرد می‌تواند پس از پایان دوره اسبیلدونگ با حقوق ماهیانه 2010 یورو استخدام شود.  در شمال غرب آلمان متوسط دستمزد 2320 یورو است به شرطی که 40 ساعت در هفته فعالیت داشته باشید. میزان دستمزدها در ایالت های جدید آلمان کمتر از ایالت های قدیمی است. با افزایش تجربه حقوق شما افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال در برخی مناطق آلمان با بیش از 8 سال تجربه و صلاحیت های حرفه ای تا 3430 یورو در ماه درآمد خواهید داشت. یک استادکار نجاری در کشور آلمان حدود 3600 یورو در ماه درآمد دارد.

کار جوشکاری در آلمان

افراد دارای مهارت جوشکاری می‌توانند برای اخذ ویزای کاری در آلمان اقدام کنند. با وجود کارخانه‌های فعال در این کشور فرصت های شغلی زیادی برای افراد متخصص و ماهر وجود دارد. افرادی که قصد دارند کار جوشکاری در آلمان را تجربه کنند باید بدانند که با توجه به موقعیت‌های شغلی در کشور آلمان و نیاز به نیروی ماهر و متخصص بهتر است فرد دارای تجربه و سوابق کاری در زمینه جوشکاری باشد و سپس اقدامات لازم را جهت دریافت ویزا و مهاجرت کاری به آلمان انجام دهد.

متقاضیانی که در سال 2022 دارای شرایط زیر باشند، می توانند شغل جوشکاری را کسب کنند:

 • حداقل 12 ماه سابقه جوشکاری
 • تجربه ساخت و تسلط به آن
 • درک کامل از تجهیزات جوشکاری و لوازم جانبی مورد نیاز
 • ارائه مدارک تحصیلی فنی و حرفه ای
 • تسلط به زبان آلمانی
آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

دوره آموزش آرایشگری 3 سال به طول می‌انجامد و برای افراد علاقه مند به مد و زیبایی مناسب است. متقاضیان در این دوره طراحی ماسک و مدل ها، استایل مو، آرایش و غیره را یاد می گیرند. رای شاغل شدن در حرفه آرایشگری باید خلاقیت زیادی داشته باشید، انگیزه بالا، استقامت و همچنین نداشتن استرس و به راحتی برخورد کردن با آدم ها از دیگر فاکتورهای لازم برای این دوره است. توجه داشته باشید از آنجایی که با بازیگران بین المللی سر و کار دارید باید زبان انگلیسی به خوبی بلد باشید. همچنین برخی فاکتورهای ظاهری نیز ملاک انتخاب است.

شرایط اخذ ویزای کاری در آلمان

داشتن مدرک تحصیلی نیز جهت دریافت شغل جوشکاری لازم است، چنانچه یک فرد مهارت‌های لازم را داشته باشد اما مدک تحصیلی آن دیپلم باشد نمی‌تواند برای ویزای کاری در شغل جوشکاری اقدام کند. برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان داشتن شرایط ذیل الزامی است:

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید آلمان
 • تسلط داشتن به زبان آلمانی یا انگلیسی هرچند زبان آلمانی بهتر می تواند به کاریابی افراد کمک کند.
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی
 • سن زیر 40 سال

از دیگر موارد کار برای افراد ماهر در آلمان می‌توان به مشاغل زیر اشاره کرد:

آشپزی در آلمان

برای استخدام به عنوان آشپز در آلمان در ابتدا از شما می‌خواهند یک غذا به دلخواه تهیه کنید و سطح کیفی، مهارت شما را ارزیابی می‌کنند. دوره اوسبیلدونگ نیز برای رشته آشپزی در آلمان وجود دارد. با گذراندن این دوره مهارت‌هایی مانند برش مواد غذایی(مانند هویج،پیاز و غیره) به صورت حرفه ای، ترکیب درست و به جای مواد غذایی برای درست کردن غذای بی‌نقص، پخت غذاهای اصیل آلمانی، یادگیری اصطلاحات آلمانی مربوط به آشپز و آشپزخانه جهت هماهنگی برای کار تیمی درست کردن غذا، تهیه و ارائه منو برای رستوران‌ها، نحوه برخورد با مواد حساسیت زا و آشنایی با قوانین آشپزی تجاری آلمان را کسب می‌کنید. علاوه بر این دوره اوسبیلدونگ برای شیرینی پزی نیز در آلمان وجود دارد.

نقاشی در آلمان

رشته‌های هنری نیز از جمله مشاغلی است که در آلمان مورد استقبال قرار می‌گیرد. گرافیک و نقاشی از جمله حرفه‌هایی است که در آلمان برای خود جایگاه ویژه‌ای دارد. به واسطه پیشینه‌ی تاریخی و فرهنگی به این رشته در آلمان اهمیت می‌دهند. هنرمند با برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط با سبک نقاشی‌های خود می‌تواند کسب درآمد داشته باشد. همچنین افراد ماهر و با تجربه با تدریس نیز می‌توانند حقوق دریافت کنند. آلمان نیز مانند کشورهایی همچون کانادا، آمریکا، اتریش، فرانسه، هلند، اسپانیا و انگلیس جزو بهترین کشورها برای مهاجرت هنرمندان است. شرایط اشتغال هنرمند در آلمان نسبت به سایر مشاغل متفاوت است و به عوامل متعددی از جمله گرایش تحصیلی هنرمند، سطح توانایی و رزومه هنری فرد بستگی دارد.

مهندسی برق در آلمان

رشته مهندسی برق از جمله رشته‌های تحصیلی در آلمان است که نرخ بیکاری آن بسیار کم است. این کشور اروپایی در زمینه‌هایی مانند فناوری پزشکی، اتوماسیون و انرژی های تجدید پذیر به تکمیل نیروی کار خود می‌پردازد. برای افراد متقاضی رشته مهندسی برق در آلمان امکان گذراندن دوره های کارآموزی در شرکت‌های برق و الکترونیک فراهم است. در این حرفه‌ی کاری در کشور آلمان برای بخش‌های ارتباطات و رسانه، طراحی نرم افزار و سخت افزار کامپیوتری، مراقبت بهداشتی، تحقیق فنی و علمی، تولید برق و عرضه، ساخت و ساز، تعمیر و نگهداری زیرساخت های حمل و نقل و توسعه و تولید نیرو استخدام می‌کنند. میانگین حقوق ماهیانه هر مهندس برق 4632 یورو در ماه می باشد، البته میزان سابقه کار نقش کلیدی در میزان حقوق دریافتی دارد.

مدیر فروش در آلمان

برای موقعیت شغلی مدیر فروش در آلمان مدرک کارشناسی و بالاتر مورد نیاز است. عنوان شغلی مدیریت فروش از بخش مدیریت بازرگانی است. محوریت اصلی بازاریابی حفظ ارتباط قوی و موثر با مشتریان و سایر سهامداران است. مدیر فروش نیروی محرکه یک شرکت است. برقراری تعادل بین گروه‌ها، توسعه کسب و کار، تصمیم گیری استراتژیک، برآورد انتظار مدیریت، مدیریت گروه، انگیزه دادن به کارمندان و نزدیک شدن به فروش مورد انتظار از جمله وظایف یک مدیر فروش است. همچنین دوره اوسبیلدونگ مشاور فروش نیز در آلمان برای متقاضیان برگزار می‌شود، افراد با شرکت در این دوره مهارت لازم برای فروش و تبلیغات را کسب می‌کنند.

دستیار دندانپزشکی و تکنسین دندانپزشکی

دستیار دندانپزشک قبل از اینکه به کار مشغول شود بایستی یک دوره آموزشی را بگذراند. دوره اوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان به مدت 3 سال می‌باشد که فرد علاوه بر یادگیری حقوق ماهانه 550 تا 850 یورو دریافت می‌کند. زمانی که افراد مدرک این دوره را دریافت کنند و در کلینیک‌های دندانپزشکی مشغول به کار شوند ماهانه در حدود 2500 یورو حقوق دریافت خواهند کرد.

مدارک لازم برای شرکت در این دوره عبارتند از:

 • مدرک زبان B2  آلمان
 • پاسپورت
 • دیپلم دبیرستان و مدارک دانشگاهی
 • ریزنمرات دبیرستان (تمام پایه های دبیرستان و دانشگاه)
 • انگیزه نامه
 • فرم درخواست
 • درصورت متاهل بودن اصل سند ازدواج و پاسپورت همسر و فرزند

تعمیر لوازم خانگی در آلمان

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و طراحی و ساخت لوازم خانگی مدرن، این شغل همیشه در آسیا جایگاه خود را خواهد داشت. اما در کشورهای اروپایی به دلیل داشتن اقتصاد قوی و درآمد مناسب خانوارها افراد بیشتر به تعویض وسیله برقی تمایل دارند. به عنوان مثال یخچال فریزر ساید بای ساید آکبند به قیمت ۲۵۰ پوند انگلیس می باشد و هزینه بازدید و عیب یابی یخچال فریزر به تنهایی سی پوند برای مشتری هزینه دارد. چون هزینه تعمیرات و قطعات زیاد است مشتری ترجیح می‌دهد دستگاه و یا وسیله برقی خود را تعویض کند تا به تعمیر آن بپردازد. در نتیجه تعمیرات لوازم و وسایل خانگی مقرون به صرفه نمی باشد و دستگاه ها را  پس از خراب شدن به پروسه بازیافت می فرستند.

مهندسی نفت در آلمان

پیش بینی می‌شود که کشور آلمان در سال‌های آینده پیشرو در زمینه نفت و پتروشیمی شود، به همین دلیل مهندسی نفت به یک رشته پرطرفدار در این کشور تبدیل خواهد شد. علم و تخصص مهندسین نفت در زمینه حفاری، تولید، مدیریت، مخزن، ذخیره انژری و سیستم های ژئوپرتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مهندس نفت در آلمان با سابقه کاری 1 تا 3 سال به طور میانگین می‌تواند 77266 یورو در ماه درآمد داشته باشد. در حالیکه یک مهندس ارشد و با تجربه با بیش از 8 سال سابقه کار درآمدی در حدود 139604 یورو دارد.

حرفه عکاسی در آلمان

در آلمان نیز مانند سایر کشورها ترجیح می‌دهند یک عکاس آموزش دیده را استخدام کنند. افراد با گذراندن دوره اوسبیلدونگ می‌توانند مدرک عکاسی را در این کشور دریافت کنند. اوسبیلدونگ عکاسی در آلمان یکی از دوره های محبوب در این کشور است، که مدت زمان آن 3 سال می‌باشد. در این دوره با فرمت‌های مختلف عکس، لنزها و تنظیمات نور و همچنین زمان ظاهر شدن و بخش های مختلف آشنا می شوید. دانش ریاضیات پایه و همچنین برخی جنبه های فیزیک، به ویژه اپتیک نیز در عکاسی کاربرد دارند. از مزیت‌های این حرفه می‌توان به انعطاف پذیری ساعات کاری اشاره کرد. میزان درآمد ناشی از عکاسی در دوره اوسبیلدونگ در سال اول ۵۵۰ یورو و سپس در سال‌های بعد به ترتیب ۶۴۹ و ۷۴۳ یورو می‌باشد.

مدیر تولید محتوا در آلمان

از دیگر مشاغل پر درآمد در آلمان بازاریابی دیجیتال و تولید محتوا است. از جمله وظایف یک مدیر تولید محتوا می‌توان به توسعه فروشگاه‌های الکترونیک، تهیه محتوای مناسب برای تبلیغ یک محصول، افزایش تعداد دفعات خرید، توسعه پکیج‌های ارتباط گیری با مشتری مثل خرید آنلاین، بهبود بیشتر قابلیت استفاده از فروشگاه الکترونیکی جهت تسهیل آسان سفارش گیری مشتریان و پیش بینی‌های لازم برای ارتقاء عملکرد فروشگاه در حوزه تجارت اشاره کرد.

برای استخدام مدیر تولید محتوا در آلمان داشتن شرایط زیر الزامی است:

حداقل 3-5 سال تجربه کاری در زمینه تجارت الکترونیک، مسلط به زبان انگلیسی مهارت‌های ارتباطی قوی، توانایی متقاعد سازی سهام داران و مشتریان، مقابله با مسائل و پیچیدگی‌های فنی و داشتن روحیه و نگرش ابتکار عمل.

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا