کمک آموزشی زبان انگلیسی

چه طور لهجه انگلیسی بهتری داشته باشیم 🗣️ + اهمیت بهتر کردن لهجه

داشتن یک لهجه غریب تا جایی که باعث نشود بقیه شما را متوجه نشوند، مشکلی ندارد. یعنی اگر نتوانید هنگام یاد گرفتن زبان انگلیسی کاملا لهجه زبان مادری خود را از آن حذف کنید، به هیچ وجه نیازی نیست خود را نگران کنید. همیشه واضح و دقیق حرف زدن در مرحله اول قرار می گیرد. با این حال این موضوع به این معنا نیست که نباید سعی کنید لهجه خود را بهتر کنید. حتی اگر هرگز نتوانید آن را به حد کمال برسانید، تلاش شما بی نتیجه نخواهد نبود. همان طور که گفته کمترین نتیجه آن شفاف تر بودن شیوه حرف زدن شما برای سایر افراد خواهد بود.

اگر درباره کار کردن روی لهجه انگلیسی خود جدی هستید، راه های مختلفی وجود دارند که می توانند در این مسیر کمک یار شما باشند. در این مقاله به معرفی این موارد می پردازیم.

بهتر کردن لهجه انگلیسی: الفبای آوانگاری انگلیسی را یاد بگیرید

مجرای صوتی فردی که زبان مادری او فارسی است برای تلفظ تمام صداهای موجود در زبان انگلیسی تعلیم ندیده است. صداهای مصوت در انگلیسی پرتعداد هستند و صداهای صامت نیز در اکثر موارد به شکل متفاوتی نسبت به زبان فارسی تلفظ می شوند. اگر می خواهید لهجه خود را بهتر کنید باید بتوانید این صداها را شناسایی کنید تا امکان تمرین کردن برایتان فراهم شود. بنابراین ایده خوبی خوبی است که الفبای آوانگاری زبان انگلیسی را یاد بگیرید که بتوانید تمام صداها را با شکل نوشتاری شان شناسایی کنید.

وقتی سیستم نوشتاری صدایی را در زبان انگلیسی یاد بگیرید، می توانید در دیشکنری ها با چک کردن شکل نوشتاری هر کلمه درباره نحوه تلفظ آن مطمئن شوید. سپس می توانید به شکل مجزا هر صدا را برای خود در کلمه های مختلف تمرین کنید.

International Phonetic Alphabet
لهجه انگلیسی

به طور مثال یکی از صداهای مصوت که در تعداد بی شماری از کلمات انگلیسی حضور دارد، شوآ است. شوآ در الفبای آوانگاری با شکل / ə/ شناخته می شود. الان که با شکل نوشتاری این صدا آشنا هستید به راحتی می توانید آن را در کلمه های مختلف شناسایی و برای تلفظ آن تلاش کنید.

استرس کلمات و آهنگ جملات انگلیسی را جدی بگیرید

به طور معمول کلمه های انگلیسی روی یک حرف یا یک هجا استرس و تمرکز بیشتری قرار می دهند. این شرایط در جمله های انگلیسی نیز برقرار است. بخش های خاصی از جمله توجه بیشتری به خود می گیرند و قوی تلفظ می شوند. مثلا حروف اضافه به طور معمول خیلی ضعیف تلفظ می شوند ولی افعال معمولا می توانند تاکید بیشتری داشته باشند. بنابراین سعی کنید که قوانین مربوط به stress و intonation را در انگلیسی یاد بگیرید.

intonation
لهجه انگلیسی

 خود را در منابع شنیداری انگلیسی غرق کنید

مشخص کنید که به کدام یک از لهجه های زبان انگلیسی علاقه مند هستید و سپس خود را در منابع شنیداری مربوط به آن غرق کنید. فیلم ها، سریال ها، آهنگ ها، پادکست ها و ویدیوهای آنلاین. اگر به طور مداوم در معرض ملودی خاص یک لهجه خاص یاد بگیرید تقلید کردن آن برای شما راحت تر خواهد بود. چون مدام تلفظ های مختلف را می شنوید. درک فراز و فرودهای جملات برایتان آسان تر خواهد بود.

می توانید مقاله یاد گرفتن انگلیسی با گوش دادن به آهنگ را برای درک بهتر مطالعه کنید.

به صدای خود گوش بسپارید

ایده خوبی است که صدای خود را در هنگام صحبت کردن به انگلیسی ضبط کنید. با گوش دادن به این نوع از فایل ها بهتر متوجه می شوید که اشکال کارتان کجاست، تلفظ کدام صدها  برایتان سخت تر است و نیاز دارید روی چه مواردی بیشتر کار کنید.

برای بهتر کردن لهجه انگلیسی مدام حرف بزنید

هیچ مهارت خوبی بدون تمرین به وجود نمی آید. هیچ وقت از صحبت کردن دست نکشید. مدام خود را در موقعیت هایی قرار دهید که نیازمند حرف زدن به انگلیسی باشند.

حتی اگر کسی را ندارید که با او به انگلیسی صحبت کنید می توانید برای خودتان حرف بزنید. وبسایت های خاصی وجود دارند که با یک کلیک صدها سوال اتفاقی را در اختیار شما قرار می دهند. می توانید این پرسش ها را به عنوان طرف گفت و گوی مقابل خود در نظر بگیرید و سعی کنید به آن ها جواب بدهید. هر چند ایده آل آن است که با کسی صحبت کنید که زبان مادری او انگلیسی است.

سخن پایانی اینکه علارغم تمام موارد گفته شده این را در ذهن داشته باشید که حتی اگر هیچ وقت نتوانید لهجه خود را کامل از بین ببرید اصلا مشکلی ندارد. لهجه داشتن فقط گویای آن است که شما از فرهنگی متفاوت می آیید و به هیچ وجه یک نقطه ضعف محسوب نمی شود مگر این که شما بخواهید آن را به این شکل ببینید.

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *