کمک آموزشی زبان انگلیسی

چه طور با خجالت هنگام انگلیسی صحبت کردن مقابله کنیم؟ ✅

چرا بعضی از افراد از انگلیسی حرف زدن می ترسند؟

دلایل مختلفی می تواند پشت پرده این حقیقت باشد که چرا بعضی خجالت می کشند به زبان دیگری غیر از زبان مادری شان صحبت کنند.

بعضی ذاتا خجالتی هستند و حتی قادر نیستند به زبان مادری شان گفت و گوی کاملی با افراد داشته باشد. افرادی که دارای اضطراب اجتماعی هستند، مشکلی ریشه ای تر پیش روی آن هاست که فراتر از بحث صحبت کردن به زبان دیگری است. بنابراین باید اول سعی کنند که چیزی را در عمق برای آن ها دردسر ایجاد کرده از بین ببرند.

برای سایر افراد تایپ شخصیتی شان چندان فاکتور مهمی نیست بلکه عوامل دیگری در آن ها ترس به وجود می آورد و نقش بازدارنده را به خود می گیرد.

بعضی از افراد با لهجه خود احساس راحتی نمی کنند و به همین دلیل هنگام مکالمه احساس احمقانه ای به آن ها دست می دهد. از این رو ترجیح می دهند که کلا سکوت کنند.

بعضی از افراد به شدت از اشتباه کردن هراس دارند. آن ها فکر می کنند که صرفا با یک اشتباه گرامری یا استفاده اشتباه از یک کلمه زمین به آسمان می آید و بقیه افراد نسبت به قوه ذهنی و هوش آن ها به شک می افتند.

بعضی از افراد هم در دام مقایسه خود با دیگران می افتند. ممکن است که خود را با انگلیسی زبان ها یا سایر افرادی که به نظرشان بهتر از آن ها انگلیسی صحبت می کنند مورد مقایسه قرار می دهند. آن ها افرادی کمالگرا هستند که چون نمی توانند دقیقا از همان ساختارهای پیچیده سایر افراد استفاده کنند این احساس را دارند که هر چه بگویند مسخره است و تلاش هیچ نتیجه ای ندارد.

خیلی از افراد در همه رده بندی ها بالا قرار می گیرند!

چرا نباید از انگلیسی صحبت کردن ترسید؟

در انگلیسی اصطلاحی است که می گوید “رم در یک روز ساخته نشد”: Rome wasn’t built in a day. به این معنی که هر چیزی برای به کمال رسیدن نیازمند به صبر و تلاش مستمر است. طبیعی است که بخواهید بهترین خود باشید ولی مگر بدون حرف زدن می توان به سمت این بهترین بودن حرکت کرد؟ باید وجود نقص در خود را بپذیرید و سعی کنید که به مرور آن ها را برطرف کنید تا بتوانید به کمال مورد نظر خود برسید.

با صحبت کردن مداوم می توانید لیستی از نقاط ضعف خود تهیه کنید و سعی در برطرف کردن آن ها داشته باشید. ولی اگر از صحبت کردن خودداری برای همیشه این نقاط ضعف را با خود خواهی داشت و شانسی برای رفع آن ها در اختیار شما قرار نمی گیرد.

1

برای کنار آمدن با خجالت هنگام صحبت به انگلیسی چه کنیم؟

قدم های کوچک بردارید و در مرحله اول صرفا با یک فرد که صحبت با او فشار روحی زیادی به شما اعمال نمی کند مکالمه کنید. در کنار فردی که با او احساس راحتی دارید پیدا کردن نقص هایتان بدون اینکه زیاد از حد تحت تاثیر آن ها عقب نشینی کنید آسان تر است.

اگر می شود از قبل آماده شوید. در خیلی از مواقع چنین امکانی وجود ندارد و باید به شکل آنی وارد یک گفت و گو شوید و به قول معروف “هر چه در چنته دارید” نمایان کنید. با این حال موقعیت هایی مثل جلسه های از پیش تعیین شده هستند که به شما امکان می دهند به طور نسبی محوریت ها مکالمه ها را پیش کنید. آماده شدن از قبل و پیش بینی هر آنچه که نیاز به بیان کردن آن دارید به شما احساس اعتماد به نفس بیشتری می دهد و از ترس شما برای اشتباه می کاهد.

قبول کنید که باید خود را تحت فشار بگذارید. به جای فرار کردن سعی کنید با آن مواجه شوید. سعی کنید که در موقعیت هایی که پیش از اینکه هرگز وارد مکالمه ای نمی شد، مشارکتی هر چند کم داشته باشید. این به شما کمک می کند که طلسم را بشکنید و با ترستان رو به رو شوید.

در خلوت خود تمرین کنید. با ترسیم موقعیت های خیالی سعی کنید در تنهایی خود به تمرین بپردازید. حتی گاهی می توانید صدای خودتان را هم ضبط کنید تا اشکالاتتان دستتان بیاید. چنین کاری حس آمادگی و اعتماد به نفس خوبی به شما می دهد که بعدا راحت تر با مکالمه های واقعی رو به رو شوید.

مقاله های مرتبط

تمرین مکالمه انگلیسی به تنهایی و در خانه

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *