کمک آموزشی زبان انگلیسی

نمره خوب GRE: 🎓 توضیح جامع درباره نمره ایده ال آزمون GRE

جواب به این سوال که “نمره خوب در آزمون GRE چیست؟” جواب های متعددی دارد که باید از جنبه های مختلفی بررسی شود. نمی توان در یک کلمه گفت که نمره ای خاص بهترین و ایده آل ترین نمره است و جواب تمام شده باشد. عوامل مختلفی بر این موضوع که نمره خوب برای هر نفر چه نمره ای است و اینکه هر نمره ای افراد را در چه گروهی – ضعیف، متوسط یا عالی – قرار می دهد اثرگذار است.

پیش از این در مقاله ای تحت عنوان “نمره دهی آزمون GRE” درباره این صحبت کردیم که نمره افراد برای هر بخش به چه شکل محاسبه می شود. در مقاله پیش رو به این مسئله می پردازیم که هر نمره ای چه معنا و مفهومی دارد.

بررسی همه جانبه مفهوم نمره های مختلف در آزمون GRE

در آزمون جنرال GRE سه بخش مختلف در انتظار متقاضیان است:

 • Verbal Reasoning
 • Quantitative Reasoning
 • Analytical Writing

هر سه این بخش به شکل جداگانه نمره گذاری می شوند. به هر کدام از بخش های Verbal  و Quantitative نمره ای بین 130 – 170  تعلق می گیرد. نمره بخش Analytical Writing نیز بین 0 – 6 است.

چیزی که از آن به عنوان نمره کل آزمون GRE یاد می شود در اصلی جمعی از دو نمره بخش های Verbal و Quantitative است. نمره ای بخش نوشتاری هرگز روی نمره کل حساب نمی شود. بنابراین نمره کل آزمون در رنجی بین 260 – 340  جای می گیرد.

برای آزمون GRE علاوه بر نمره های جداگانه ای که به هر بخش اختصاص پیدا می کند یک percentile یا صدک هم وجود دارد. هدف از percentile این است که نشان دهد که هر فرد در مقایسه با سایر متقاضیان آزمون در چه جایگاهی قرار می گیرد.

برای درک بیشتر به جدول زیر دقت کنید. در جدول زیر نمره متوسط آزمون GRE برای هر بخش به همراه percentile هر یک درج شده است.

GRE table

کسب percentile 49  درصد در بخش Verbal به این معناست که فرد نمره ای بهتر از 49 درصد از متقاضیان آزمون کسب کرده است. به همین ترتیب percentile 50 درصد در بخش Quantitative به این معناست که نمره فرد از 50  درصد سایر افراد بالاتر بوده است.

هدف از این مقاله آن است که مشخص کنیم که نمره خوب در اصل چه نمره ای است. به طور کلی افراد را بر اساس نمره کسب شده می توان در چهار گروه ضعیف، متوسط، عالی و ایده آل تقسیم بندی کرد.

در جدول زیر می توانید این چهار تقسیم بندی را مشاهده کنید:

gre table

شما باید به دنبال چه نمره ای باشید؟

دانشگاه های مختلف توقعات متفاوتی از نمره GRE دارند. به طور کلی نمره GRE مبنایی برای انتخاب از میان متقاضیانی قرار می گیرد که در سایر جنبه ها با یک دیگر برابر هستند. تصور کنید که تمام جنبه های سابقه تحقیقاتی، معدل و نمره های ها و سایر فعالیت های شما به نحوی متناظر با شخص دیگری باشد. در چنین حالتی شخصی انتخاب می شود که نمره بالاتری در این آزمون کسب کرده باشد.

همچنین گاهی نمره بالای GRE ممکن است که باعث شود که مسئولان پذیرش یک دانشگاه از معدل پایین شما چشم پوشی کنند. هر چند همه دانشگاه به یک اندازه به نتایج این آزمون بها نمی دهند.

کاری که شما باید انجام دهید این است که با بررسی سایت دانشگاه هایی که قصد اپلای کردن به آن ها را دارید نمره های مورد نظر آن ها را پیدا کنید. به طور معمول دانشگاه اعلام می کنند که percentile افراد پذیرفته شده در هر کدام از بخش های آزمون چه قدر بوده است. با در کنار هم قرار دادن این نمره ها باید هدف خود را بالاتر از بهترین نمره موجود قرار دهید. مثلا اگر دانشگاهی برای بخش verbal درخواست percentile بالاتر از 95 درصد دار دارد و سایر دانشگاه های دیگر رنجی کمتر از این، هدف شما باید آن باشد که نمره ای بالاتر از 95 درصد کسب کنید. این موضوع شما را در گروه ایده آل قرار می دهد. پس نمره شما فقط قابل قبول نیست، بلکه به نمره ای رسیده اید که به هیچ شکل جای هیچ حرفی نمی گذارد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که نمره درخواستی برای GRE در مقطع های مختلف متفاوت است. به طور کلی متقاضیان دوره دکترا باید نمره ای بالاتر از متقاضیان دوره فوق لیسانس کسب کنند. همچنین برای رشته های مختلف نمره بخش های خاصی مهم تر است. رشته های علمی تاکید بیشتری بر روی بخش quantitative دارند در حالی که رشته های علوم انسانی به نمره بخش verbal اهمیت می دهند. بنابراین اگر نمره کلی شما در آزمون در رده ایده آل قرار بگیرد ولی در بخشی که برای رشته شما حائز اهمیت است نمره خوبی کسب نکنید ممکن است شانس پذیرش را از دست بدهید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. با سلام و احترام خدمت شما سرکار خانم آتش آب پرور
  و عرض تبریک سال نو
  از شما راهنمایی خواستم، ممنون میشم
  ارشد ریاضی محض دارم
  دانشگاهی در آمریکا برای آزمون gre
  بخش ریاضی نمره ۵۰ درصد به بالا
  و بخش شفاهی نمره ۳۰ درصد به بالا
  ازم خواستن ، زبان در سطح B یک هستم، بنظر شما بصورت خودخوان میتوانم کسب کنم نمره مورد نظر دانشگاه را
  با تشکر از توجهتون و ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *