کمک آموزشی زبان انگلیسی

نمره خوب تافل: 🎓 چه نمره ای در آزمون تافل قابل قبول تلقی می شود؟

همان طور که می دانید تافل یا Test of English as a Foreign Language  آزمونی استاندارد برای سنجش مهارت های زبانی افرادی است که انگلیسی زبان دوم یا چندم آن ها محسوب می شود. این آزمون در دو شکل اینترنتی (TOEFL ibt) و کاغذی (TOEFL pbt) برگزار می شود. عملا می توان گفت که شکل کاغذی این آزمون منسوخ شده است و متقاضیان به شکل همه گیر آزمون اینترنتی ترجیح می دهند.

اگر به قصد پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور تصمیم دارید که در این آزمون شرکت کنید ممکن است سوال اینکه “چه نمره ای در آزمون تافل خوب یا عالی تلقی می شود؟” ذهن شما را درگیر کرده باشد. پاسخ به این سوال را باید از جنبه های مختلفی بررسی کرده باشد.

توجه داشته باشید که تافل یک آزمون قبولی یا ردی نیست. یعنی حتی با کسب بدترین نمره ممکن هم نشانه ردی شما در آزمون نیست، ولی ممکن است نشانه رد شدن شما از سوی دانشگاه های مورد علاقه تان باشد!

زمانی که صفحه دانشگاه مورد علاقه تان را چک می کنید در بخش admission requirements با لیستی از تمام مدارکی که برای درخواست پذیرش به آن ها نیاز دارید مواجه می شوید. معمولا در همین صفحه دانشگاه ها حداقل نمره مورد نظر خود یا نمره متوسط کسب شده توسط دانشجویان پذیرفته شده را ارائه می دهد. شما می توانید این نمره ها را به عنوان معیار خود قرار دهید. فقط به بخش حداقل نمره و نمره متوسط توجه داشته باشید: برای پذیرش باید هر چه قدر می توانید نمره تان از این موارد بیشتری باشد!

به طور معمول نمره ای بین 90 الی 100 نمره ای متوسط و ایمن محسوب می شود. یعنی در رنجی قرار می گیرد که می توانید مطمئن باشید در دانشگاه های سطح متوسط آمریکایی را به روی شما باز نگه می دارد ولی اوضاع برای دانشگاه تاپ و سطح بالای آمریکایی کاملا فرق می کند.

در جدول زیر حداقل نمره مورد نیاز برای تافل ibt برای پذیرش در دانشگاه آیوی لیگ آمریکا توجه کنید. دانشگاه های آیوی لیگ هشت دانشگاه خصوصی با سطح پرستیژ بالا هستند که به شکل مداوم در رنک بهترین دانشگاه های آمریکا و دنیا قرار می گیرند.

toefl score

همان طور که می بینید حتی نمره متوسط هم برای دانشگاه های سطح بالا کافی نیست. به طور کلی نمره ای که هیچ اشکالی در آن وجود نداشته باشد و هیچ دانشگاهی نتواند به آن نه بگوید در تافل ibt در رنج 110  الی 120  قرار می گیرد.

نکته دیگری که باید در نظر داشت آن است که بعضی از دانشگاه برای هر مهارت نیز نمره خاصی مدنظر دارند. ممکن است که دانشگاهی نمره بالاتری در مکالمه و دانشگاه دیگری نمره بالاتری در بخش نوشتاری درخواست کند. بنابراین همیشه مهم ترین مرجع شما برای پی بردن به نمره خوب تافل باید سایت دانشگاه ها باشد!

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله های زیر را نیز مطالعه کنید:

تفاوت آزمون های تافل و آیلتس

همه چیز درباره آزمون تافل ibt

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *