کمک آموزشی زبان انگلیسی

آزمون GRE چیست و چرا مهم است + معرفی بخش های مختلف

یکی از قدم های اساسی هنگام جمع آوری مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست نامه پذیرش به دانشگاه های آمریکایی در مقطع فوق لیسانس و بالاتر، شرکت در آزمون GRE یا همان Graduate Record Examination است. امتحانی استاندارد و چند گزینه ای که به شیوه ای طراحی شده که به مسئولان پذیرش دانشگاه نشان بدهد از نظر قوه فکری تا چه اندازه آماده رویارویی با چالش های پیش روی خود در مقطع فوق لیسانس و بالاتر هستید.

چرا آزمون GRE مهم است

اگرچه در سال های اخیر تعداد اندکی از دانشگاه های آمریکایی برای رشته های خاصی اقدام به حذف این امتحان از لیست موارد مورد انتظار خود کرده اند، ولی این جریان چندان چشم گیر نبوده که بتوان از اهمیت این امتحان صرف نظر کرد. اهمیت نمره کسب شده در آزمون GRE به حدی است که گاهی نمره بالا در این امتحان می تواند تنها چیزی باشد که سبب متمایز شدن شما از متقاضی دیگری با سابقه مشابه و کسب پذیرش در دانشگاه برای شما شود. دلیل این موضوع کاملا مشخص است: آزمون GRE سیستمی کاملا بدون جانب داری برای مقایسه متقاضیان با یک دیگر به وجود می آورد.

آزمون تعیین سطح گاما

عنوان شده که ارتباط مستقیمی بین نمره GRE و موفقیت شخص در سال اول تحصیل خود در مقاطع بالاتر وجود دارد. گذشته از این نمره GRE بالا نه تنها می تواند بعضی از نواقص موجود در سابقه های شما را بپوشاند، بلکه شانس شما برای دریافت کمک مالی بالاتر را نیز می برد. نکته مهم دیگر آن است که هنگام دریافت کردن موقعیت های Teaching Assistantship یا Research Assistantship نیز نمره شما در این آزمون می تواند به کمکتان بیاید.

آزمون GRE حتی برای کسانی که زبان مادریشان انگلیسی است، چالشی بزرگ محسوب می شود که نیاز به ماه ها مطالعه و آمادگی دارد. بنابراین برای کسی که انگلیسی زبان دوم او به حساب می آید، چالش پیش رو بزرگ تر نیز هست. ولی در نهایت وقت و تلاش صرف شده بر روی آن ارزشش را دارد!

GRE

انتظار چه چیزی را در آزمون GRE داشته باشید

آزمون GRE به سه بخش اصلی تقسیم شده که هر کدام بر روی یکی از توانایی های مورد نیاز شما هنگام تحصیل در مقاطع بالاتر تمرکز می کنند. سعی این آزمون بر آن است که مشخص کند که تا چه اندازه از پس تحلیل اطلاعات بر می آیید، قدرت درک مطلب شما چه طور است،  تا چه اندازه سطح لغات انگلیسی شما مناسب دروس مقاطع بالاتر است و آشنایی نسبی شما به حسابان، هندسه و جبر در چه وضعیتی است.

بخش های مختلف GRE چه هستند

سه بخش اصلی آزمون GRE شامل موارد زیر هستند:

  • Analytical writing assessment
  • Verbal reasoning
  • Quantitative reasoning

هر یک از این بخش ها خود به دو بخش فرعی تقسیم بندی شده اند. ضمن اینکه در امتحان کامپیوتری GRE بخش دیگری به نام Experimental section نیز وجود دارد که ممکن است verbal یا quantitative باشد. هر چند امتیاز کسب شده در این بخش در نمره نهایی شخص حساب نمی شود.

بخش analytical writing در آزمون GRE

نمره این بخش بین صفر تا شش است. دو قسمت در این امتحان پیش روی شما قرار دارد که برای هر کدام سی دقیقه زمان دارید. این دو بخش شامل analyze an issue و analyze an argument هستند. هدف از این قسمت ها آن است که مشخص کنند تا چه اندازه می توانید به شکل واضح و مفهوم نظرات خود را درباره موضوعات پیچیده به شکل فشرده بیان کنید.

بخش verbal reasoning در آزمون GRE

نمره بندی این بخش بین 130 الی 170 است. در بخش verbal نیز مانند writing با دو قسمت مواجه هستید که برای جواب دادن به هر یک سی دقیقه زمان دارید.

هر قسمت دارای 20 سوال است که شامل موارد زیر هستند:

  • Text Completion questions
  • Sentence Equivalence questions
  • Reading Comprehension questions

Text Completion questions

تقریبا هر دو قسمت بخش verbal دارای شش سال text completion هستند. در اینجا باید برای قسمت های خالی مشخص شده در متن گزینه مناسب را انتخاب کنید. تقریبا بین یک تا یک و نیم دقیقه برای هر یک از این جاهای خالی زمان دارید. از مهارت هایی که در این زمان به کارتان می آید سطح لغات بالا و توانایی شناسایی نشانه های درون متن (که به سمت جواب صحیح اشاره دارند) است.

Sentence Equivalence questions

تعداد سوالات sentence equivalence در هر قسمت چهارتاست. برای هر جای خالی باید دو جمله را که مشابه به یک دیگر هستند انتخاب کنید. برای هر جای خالی حدود یک دقیقه ای وقت دارید. مثل قسمت قبلی برای sentence equivalence هم سطح لغات بالا کلید اصلی است.

Reading comprehension questions

سوالات این بخش بر اساس متن ها یک یا دو پاراگرافه هستند که بر روی یک استدلال تمرکز می کنند. معمولا در هر قسمت شاهد ده سال این شکلی هستید که بر اساس پنج متن مختلف هستند. باید به نحوی زمان خود را تنظیم کنید که صرفا حدود یک تا سه دقیقه برای خواندن هر متن زمان بگذارید و هر سوال را در عرض یک دقیقه جواب بدهید.

بخش quantitative reasoning در GRE

سطح سوالات بخش quantitative reasoning فراتر از مباحثی که در دوران دبیرستان پوشش داده می شوند، نیست. بنابراین در این بخش صرفا توانایی نسبی شما در حسابان، جبر ،هندسه و تحلیل اطلاعات مورد آزمایش قرار می گیرد. نمره بندی این بخش بین 130 الی 170 است. این بخش نیز به دو قسمت بیست سواله تقسیم بندی شده که برای هر کدام حدود 35 دقیقه زمان دارید:

  • Quantitative Comparison questions
  • Problem Solving questions

Quantitative Comparison questions

در این قسمت دو quantitiy پیش روی شماست که باید شباهت های بین آن ها را شناسایی کنید و نام ببرید. در هر قسمت بین هفت تا هشت سوال این شکلی وجود دارد. بهترین راه مهارت پیدا کردن در این بخش حل کردن سوالات مشابه زیادی است که به شما میان برهای تشخیص سریعتر شباهت ها را آموزش می دهد.

Problem Solving questions

تمرین های حل مسئله بین دوازده تا سیزده سوال هر قسمت را تشکیل می دهند و شامل سوالات استاندارد چند گزینه ای هستند. در این بخش توانایی حل مسئله شما در مسائل ریاضی تحت پوشش بسیار مهم است.

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا