کمک آموزشی زبان انگلیسی

افزایش دامنه لغات انگلیسی: شیوه های موثر یادگیری لغت در زبان انگلیسی

در سری مقالات کمک آموزش زبان انگلیسی درباره مواردی صحبت می کنیم که به امر یادگیری و آموزش زبان مرتبط هستند و می توانند مسیر زبان آموزی را برای شما تسهیل کنند. در مقاله پیش رو درباره راه حل های کاربردی صحبت می کنیم که می توانید در افزایش دامنه لغات انگلیسی تان به شما کمک کند.

قطعا شما نمی توانید ادعا کنید با تمام لغات موجود در زبان مادری خود آشنایی دارید. احتمالا به دفعات، هنگام مطالعه یا شنیدن گویش های مختلف زبان خود، به لغت های جدیدی برخورد می کنید که پیش از این از وجود آن ها اطلاع نداشته اید. در کل یاد گرفتن لغت در هر زبانی موضوعی عمرانه و پایان ناپذیر است. خصوصا اگر تصمیم گرفته باشید که دامنه لغات خود را در زبانی به غیر از زبان مادری خود افزایش دهید. زبانی به پرباری زبان انگلیسی که برای کوچک ترین احساسات و حالات روحی تا ریزترین اشیا کلماتی در خود جای داده، چالش خیلی بزرگ برای هر زبان آموزی است. در این مقاله به معرفی شیوه هایی می پردازیم که می تواند به شما کمک کند دامنه لغات انگلیسی خود را بالا ببرید.

از منابع مهم لغت آموزی غافل نشوید

هر زبانی دارای بدنه ای از کلمات اصلی است که دانستن آن ها به درک نود درصدی شما از زبان کمک می کند. بهتر است که سعی کنید از منابع اصلی که به معرفی این واژگان می پردازند برای بالا بردن دانش واژگان خود استفاده کنید.

منابع مختلفی بارها برای این کلمات مهم معرفی شده اند. از جمله کتاب های “504  واژگان ضروری” یا “1100 واژه که باید بدانید“. کتاب 504 واژه به معرفی لغات پرتکرار زبان انگلیسی می پردازد. در حالی که کتاب 1100 واژه به خصوص برای بالا بردن سطح واژگان شما برای مطالعه مناسب است. خصوصا اگر فردی هستید که دوست دارید رسانه های انگلیسی زبان را دنبال کنید یا کتاب های انگلیسی بخوانید.

در سطوح بالاتر می توان دو کتاب زیر را معرفی کرد:

  • Vocabulary For the High School Students
  • Vocabulary For the College-Bound Students

این دو کتاب به خصوص برای زمانی که انگلیسی را به هدف بالا بردن سطح واژگان خود برای نوشتن مطالعه می کنید، به شدت مفید هستند.

با این وجود، منابع به شدت گسترده هستند و شما اول باید ببینید که چه نیازی شما را بر آن داشته که به سراغ مطالعه کتاب های لغت بروید. سپس بر مبنای آن باید کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کتاب های لغت به شکل سیستماتیک طوری طراحی شده اند که افزایش دامنه لغات انگلیسی شما را به شکل هدف دار و به خصوص برای درک موقعیت های آکادمیک بالا ببرند.

خود را در زبان انگلیسی غوطه ور کنید

غوطه ور کردن خود در زبان انگلیسی یا همان احتمالا گزینه سرگرم کننده تری نسبت به دست گرفتن و مطالعه کتاب های لغت محسوب می شود. فقط کافی است که مطمئن شوید که حتما روزانه در معرض هجوم اطلاعات از زبان انگلیسی قرار می گیرد.

سعی کنید که در شبکه های اجتماعی حساب های انگلیسی زبان را دنبال کنید. مدام فیلم ها و سریال های انگلیسی زبان ببینید. به پادکست های انگلیسی گوش کنید. متناسب با سطح خود کتاب های انگلیسی بخوانید. از خواندن مقاله های آنلاین درباره موضوعات روز یا موضوعات مورد علاقه خود غافل نشوید.

learning vocabulary
افزایش دامنه لغات انگلیسی

ممکن است از خود بپرسید چه طور می توان با غوطه ور کردن خود در چنین منابعی لغت یاد گرفت. زمانی که به شکل مداوم با این اطلاعات سر و کله بزنید کلمه های آشنا و پرتکراری که در زبان انگلیسی ضروری هستند مدام سر راه شما سبز می شوند. همین به شما کمک می کند که نه تنها لغت های کاربردی زبان را یاد بگیرید بلکه آن ها را در حین استفاده نیز ببینید. بنابراین فورا یاد می گیرید که هر لغتی در کنار چه لغات دیگری قرار می گیرد، هر فعلی برای استفاده در چه موقعیتی مناسب است و یا حرف اضافه ها چه طور در زبان پخش شده اند.

اگر این غوطه ور کردن خود در منابع مختلف یک زبان در کنار مطالعه آگاهانه و هدفمند زبان قرار بگیرد، بازدهی بیشتری نیز خواهید داشت. چون به طور مداوم می توانید استفاده عملی مطالب مطالعه شده را در این منابع ببینید.

می توانید برای درک بهتر از این موضوع دو مقاله

یادگرفتن انگلیسی با آهنگ

چگونه کتاب انگلیسی بخوانیم

را مطالعه کنید.

همچنین در مقاله

معرفی رمانهای ساده انگلیسی

به معرفی کتاب هایی پرداخته ایم که دارای نثری ساده و قابل مفهوم برای زبان آموزان سطح متوسط یا کمی پایین تر هستند.

استفاده از دیکشنری های آنلاین را یاد بگیرید

اگر تصمیم شما برای افزایش دامنه لغات انگلیسی تان کاملا جدی است، باید استفاده از دیکشنری های آنلاین را هم جدی بگیرید. هرگز به سراغ دیکشنری های انگلیسی به فارسی نروید. بهتر است که هر لغت انگلیسی را با خواندن تعریف انگلیسی آن یاد بگیرید. در بعضی از مواقع هیچ معادلی برای بعضی از لغات انگلیسی در زبان فارسی موجود نیست، پس چه بهتر که از همان اول خود را عادت بدهید که با مطالعه به زبان انگلیسی درباره این زبان یاد بگیرید.

هنگام استفاده از دیکشنری های آنلاین زبان انگلیسی انتخاب های زیادی پیش روی شماست. از جمله بهترین دیکشنری های موجود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Cambridge Dictionary
  • Lexico (Oxford Dictionary)
  • Merriam-Webster Dictionary
  • The Free Dictionary

اگر در سطوح پایین زبان انگلیسی قرار دارید، دیکشنری کمبریج انتخاب بهتری است. چرا که از واژگان ساده تری برای تعریف هر لغت استفاده می کند. همین سادگی درک آن را برای همه افراد از هر سطحی راحت تر می کند. علاوه بر این، هر دو تلفظ بریتانیایی و آمریکایی هر لغت در این دیکشنری گنجانده شده است.

cambridge dictionary

دیکشنری آکسفورد مناسب زبان آموزان سطح های بالاتر است. انتخاب واژگان این دیکشنری برای تعریف هر کلمه سنگین تر از دیکشنری کمبریج است. این دیکشنری به خصوص برای آن دسته از افرادی مناسب است که مایل هستند جنبه های معنایی متفاوت هر کلمه را ببینند. در این دیکشنری می توانید تمام معناهای موجود برای هر کلمه از زمان گذشته تا به امروز را مشاهده کنید.

در مقاله “معرفی بهترین دیکشنری های آنلاین” تعدادی از بهترین دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی را در یک لیست جمع آوری کرده ایم و درباره ویژگی های هر یک صحبت کرده ایم.

لغات یادگرفته شده را جمع آوری و دسته بندی کنید

تکرار کردن لغاتی که روزانه یاد می گیرید بسیار مهم است. باید به شیوه ای آن ها را برای خود جمع آوری کنید که بتوانید هر از چندگاهی به آن ها برگردید و مرور کنید. بعضی از افراد ترجیح می دهند که در یک دفترچه لیستی از لغات را برای خود نگه دارند. در حالی که بعضی دیگر تهیه فلش کارت های الکترونیکی یا کاغذی را ترجیح می دهند. همان شیوه ای را انتخاب کنید که به شما فرصت بیشتری برای مرور لغت ها می دهد.

flashcards
افزایش دامنه لغات انگلیسی

لغت ها را با استفاده مداوم در ذهن خود نهادینه کنید

تا وقتی که خودتان از یک لغت به شکل صحیح استفاده نکرده باشید هنوز در ذهن شما کاملا نهادینه نشده است. می توانید یک دفترخاطرات انگلیسی برای خود تهیه کنید و در آن جا سعی کنید که با ربط دادن لغت ها به زندگی خود آن ها را در جمله های متعدد بنویسید یا اگر فرصت انگلیسی صحبت کردن برای شما وجود دارد به دنبال راه هایی بگردید که لغات را به مکالمه های خود بکشید تا جایی که استفاده از آن ها برای شما عادی شود.

سخن پایانی اینکه افزایش دامنه لغات انگلیسی تان راهی طولانی است که به سال های متمادی نیاز دارد. مهم ترین کلید برای موفقیت، فارغ از هر شیوه ای که انتخاب می کنید، استمرار است. فقط کافی است که نا امید نشوید و ادامه بدهید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا