کمک آموزشی زبان انگلیسیآموزش تکنیک مکالمه آیلتس

نکات مهم اسپیکینگ آیلتس: با توجه به این نکته ها امتیاز از دست ندهید!

این حقیقت که اسپیکینگ آیلتس آزمونی مصاحبه وار است که با حضور شخص دیگری انجام می شود، باعث شده که لحظه رویارویی با این چالش برای آن ها به یک ترس و چالش بزرگ تبدیل شود. ” اگر به خاطر استرس نتوانم جواب خوبی ارائه دهم چی؟ اگر در یک لحظه ذهنم از جواب خالی شود و شروع به تپق زدن کنم چی؟” از نمونه سوالاتی هستند که ذهن بسیاری از افراد را حسابی درگیر می کنند.

حقیقت آن است که examiner های اسپیکینگ آیلتس به دیدن افراد مضطرب عادت کرده اند. اگرچه باید سعی کنید که آرامش خود را حفظ کنید و با اعتماد به نفس به سوالات پاسخ دهید، ولی اگر نکته های مهمی که برای این بخش از آزمون حیاتی هستند را به اجرا درآورید، دلیلی وجود ندارد که به دلیل ذره ای نمایان کردن اضطرابتان امتیازی از دست بدهید. هر چند پیشنهاد می کنیم که در کنار کار کردن روی بقیه مهارت هایتان، سعی کنید که تمرین حفظ ظاهری اعتماد به نفس را هم داشته باشید، حتی اگر درون شما از استرس پر شده باشد.

در این مقاله سعی کرده ایم که به معرفی نکته هایی بپردازیم که توجه به آن ها به شما اعتماد به نفس بیشتری برای کنترل اوضاع هنگام آزمون می دهد. این نکته ها را به عنوان کلید راه خود قرار دهید چرا که جنبه های معرفی شده در این نکته ها دارای امتیاز هستند و غفلت کردن از آن ها می تواند به ضرر شما تمام شود.

speaking

پیشنهاد می کنیم که اگر با ساختار اسپیکینگ آیلتس آشنایی ندارید، پیش از مطالعه نکته ها به دو مقاله زیر نگاهی بیندازید که بفهمید در هنگام این مصاحبه باید انتظار چه چیزی را داشته باشید:

روان صحبت کردن خیلی مهم است

تپق زدن زیادی جایز نیست. باید هنگام پاسخ به سوالات یک جریان ثابت را در پیش بگیرید که خالی از مکث های بیجا یا کلمات پرکننده ای مثل like، you know، well، Ahh و امثالهم باشد. با روان صحبت کردن می توانید نشان دهید که به خوبی از پس فکر کردن منسجم به زبان انگلیسی برمی آیید. مکث های متعدد نشان از تقلا کردن شما برای صحبت کردن دارد و این به هیچ وجه نشانه خوبی نیست.

البته نه اینکه دیگر زیاد از حد تند صحبت کنید. باید بتوانید تعادلی به وجود بیاورید که جریان صحبت کردن شما را طبیعی جلوه دهد. سعی کنید از گرامر صحیح استفاده کنید و هر جایی که ضروری است مکث های کوتاه داشته باشید. قوانین intonation در زبان انگلیسی را جدی بگیرید و اجازه ندهید که لحن شما یکنواخت و بی روح باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله های زیر را مطالعه کنید:

روان صحبت کردن یا دقیق صحبت کردن، کدام یک هنگام مکالمه به انگلیسی مهم تر است؟

چه طور به زبان انگلیسی فکر کنیم؟

انسجام گفته خود را حفظ کنید

انسجام مربوط به طبیعی و منطقی بودن معنای گفته شماست. باید یک رابطه معنادار میان جمله های شما وجود داشته باشد. در ترتیب دادن و ارتباط دادن جمله هایتان به یک دیگر دقت کنید. گفته شما باید یک واحد مفهومی مستقل و کامل را تشکیل بدهید و هیچ گونه سوء تفاهمی به وجود نیاورد.

لهجه مهم نیست ولی قابل فهم بودن مهم است

لهجه داشتن مسئله ای است که به هیچ وجه نباید نگران آن باشید. ولی در نظر بگیرید که در بخش اسپیکینگ آیلتس امتیازی برای تلفظ صحیح کلمات در نظر گرفته شده است. بنابراین لازم نیست که لهجه ای مانند یک انگلیسی زبان داشته باشید ولی باید تلفظ شما قابل فهم و نزدیک به شکل استاندارد هر صدا باشد. اگر فقط به خاطر تلفظ های عجیب و غریب examiner نتواند متوجه شود که چه می گویید امتیاز از دست می دهید.

به خاطر یک اشتباه کنترل اوضاع را از دست ندهید

به هر حال همه ما انسان هستیم و انسان جایزالخطاست! در شرایط ایده آل بهتر است که هیچ اشتباهی از شما سر نزند ولی اگر ناغافل مچ خودتان را حین یک اشتباه مثل یک اشتبا گرامری یا استفاده نادرست از یک لغت و یا موارد مشابه گرفتید، بدترین کاری که می توانید بکنید این است که اجازه دهید کنترل اوضاع از دستتان خارج شود. اگر امکان پذیر بود بدون از دست دادن اعتماد به نفس اشتباه خود را تصحیح کنید و ادامه بدهید. اگر موقعیت به شکلی نبود که اشتباه را درست کنید سعی کنید که با آرامش خاطر ادامه بدهید.

درست است که به خاطر اشتباه های این چنینی امتیاز از دست می دهید ولی اگر اجازه دهید که به خاطر آن ها مضطرب شوید و نتوانید در ادامه به خوبی عمل کنید، امتیاز بیشتری از دست خواهید داد.

اعتماد به نفس داشته باشید

همان طور که در بالا نیز مطرح کردیم examiner های آیلتس به دیدن افراد مضطرب عادت دارند و اگر بتوانید به خوبی همه چیز را مدیریت کنید نباید به خاطر ذره ای نشان دادن اضطراب امتیازی از دست بدهید. با این وجود اگر بتوانید با آرامش خاطر و اعتماد به نفستان تاثیر خوبی روی examiner داشته باشید شرایط را برای یک جریان ایده آل در طول مصاحبه فراهم می کنید  و می توانید امتیاز بیشتری کسب کنید. پس حسابی تمرین کنید.

از این مصاحبه در ذهنتان یک غول شکست ناپذیر نسازید! خیال کنید که در یک کافه نشسته اید و دارید با یکی از دوستانتان به زبان انگلیسی مکالمه می کنید.

از دادن جواب های حفظ شده خودداری کنید

موضوعاتی که به شکل گسترده در اسپیکینگ آیلتس مورد پرسش قرار می گیرند به شکل گسترده شناخته شده هستند. ایده خوبی است که سعی کنید برای این موضوعات فراگیر آمادگی داشته باشید ولی اینکه از قبل برای هر کدام یک جواب حفظ شده داشته باشید شاید شیوه خوبی نباشد. گفته می شود که examiner ها می توانند فرق میان یک جواب طبیعی که در لحظه چیده شده باشد و یک جواب برنامه ریزی شده را تشخیص بدهند. سعی کنید که جوابتان طبیعی و زاییده همان لحظه جلوه کند.

شیوه صحیح آن است که برای هر موضوع مجموعه لغات صحیح و جواب های احتمالی را در ذهن داشته باشید ولی سعی کنید در لحظه نیست نکاتی به گفته تان بیفزایید.

تنوع گرامر و لغت را فراموش نکنید

یک مکالمه ایده آل مجموعه ای از جمله های ساده و پیچیده و با لغات گسترده ای است که مفهوم شما را بیشتر توضیح می دهند. ولی نباید اجازه دهید که کنترل از دستتان خارج شود. ایده خوبی نیست که برای تحت تاثیر قرار دادن examiner آیلتس از ساختار گرامری استفاده کنید که زیاد با آن آشنایی ندارید یا لغتی به کار ببرید که هنوز به خوبی تمام جنبه های معنایی آن را نمی دانید. اگر کلمه ای قلمبه سلمبه را در جایی اشتباه استفاده کنید امتیاز از دست می دهید! فقط در صورتی از هر چیزی استفاده کنید که کاملا به آن تسلط دارید.

جواب کامل بدهید

وقتی examiner سوالی از شما می پرسد که با یک جمله کوتاه یا یک بله-خیر قابل پاسخگویی است، در حق خودتان این اشتباه را نکنید که فقط به همین اکتفا کنید. منتظر نمانید طرف دیگر مصاحبه از شما بخواهد بیشتر درباره جوابتان توضیح بدهید. خودتان تا جایی که می توانید و وقت اجازه می دهد توضیحات بیشتری به پاسختان اضافه کنید.

یک مثال از اسپیکینگ آیلتس

در نهایت با یک مثال ساده سعی می کنیم که به شما نشان دهیم که چه طور باید از پس مکالمه آزمون آیلتس بربیایید. در این بخش معیارهای بالا را در یک پاسخ بررسی می کنیم.

در این جا یک نمونه سوال معمول اسپیکینگ آیلتس را با هم بررسی می کنیم.

 ? What is your job

برای پاسخ دادن به این سوال شما می توانید بگویید:

 .I am an engineer

جواب شما درست است ولی با معیارهای نمره دهی آیلتس هم خوانی ندارد. حالا می خواهیم این جواب را به بهترین شکل ممکن ارائه دهیم.
اولین معیاری که در نظر می گیریم، دامنه لغات و عباراتی که استفاده می کنید (lexical resources) می باشد:
شما باید به ممتحن نشان دهید که سطح زبان خوبی دارید. پس، از طولانی شدن جملات نترسید و آن قدر در مورد موضوع صحبت کنید تا خود آزمون گیرنده بگوید که ممنون!
حالا می خواهیم با دامنه کلمات و لغات کمی پیچیده تر جمله مان را بهتر کنیم:
کلماتی که در ارتباط با شغل می دانیم را مرور می کنیم:

Work, Occupation, Business, Unemployed, Hire, Fire, Engineering

خوب الان به سراغ معیار بعدی نمره دهی می رویم. پیچیدگی ، گستردگی و درستی قواعدی که از آن استفاده می کنید (Grammatical Range and Accuracy).

یک گرامر خوب که می توانید از آن استفاده کنید ، عبارت used to است که برای نشان دادن عادات و تجربیات گذشته که دیگر اتفاق نمی افتند به کار می رود.

اکنون جمله خود را به این شکل تغییر می دهیم:

I used to be unemployed. Now I am in the engineering business.

جمله ما از نظر لغت و گرامر خوب است ولی روان نیست. باید جملات را خیلی روان به هم وصل کنیم.

معیار بعدی روان صحبت کردن (Fluency and Coherence)است. مانند یک دریاچه که آرام و روان حرکت می کند، می بایست صحبت ما هم به همان شکل ادامه پیدا کند.

اکنون جمله را به شکل نهایی تغییر می دهیم:

 . I used to be unemployed for more than a year however, recently I found a job in the engineering business

همانطور که می بینید جمله ما از حالت ساده و معمولی شکل حرفه ای به خود گرفته است.
و در آخر فراموش نکنید که معیار چهارم و شاید مهم ترین معیار برای مکالمه،تلفظ شما یا Pronunciation می باشد. سعی کنید شکل صحیح کلمات و عبارات را در دیکشنری چک کرده و شکل صحیح آن ها را به کار ببرید.

معرفی تعدادی از سوالات نمونه اسپیکینگ آیلتس

ر آخر تعدادی موضوع کلی برای پارت اول اسپیکینگ برایتان قرار می دهیم. سعی کنید همینطور که مثال زدیم قدم به قدم جملات خود را حرفه ای تر کنید.

موفق باشید.

Main Topics

Work

? What is your job

? Where do you work

? Why did you choose that job

? Is it a popular job in your country

? Do you like your job

? Do you get on well with your colleagues

? What was your first day like

? What responsibilities do you have at work

? If you had the chance, would you change your job? Do you plan to continue with your job in the future

Study

? What do you study

? Where do you study that

? Why did you choose that subject

? Is it a popular subject in your country

? Do you like that subject

? Do you get on with your colleagues

? What was your first day like

? What are the main aspects of your subject

? If you had the chance, would you change subject

? Do you plan to get a job in the same field as your subject

Hometown

? Where is your hometown

? Do you like your hometown

? Do you often visit your hometown

? What is your hometown like

? What is the oldest place in your hometown

? What is there for a foreigner to do or see in your hometown

? How could your hometown be improved

? Has your hometown changed much since you were a child

? Is there good public transportation in your hometown

? Do you think your hometown is a good place to bring up children

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا