کمک آموزشی زبان انگلیسی

نکات مهم روز آزمون آیلتس که باید در نظر داشته باشید 🧐 👩‍🏫

تصور کنید که تمام سختی های آماده شدن برای آزمون آیلتس اعم از ساعت های مطالعه طولانی، یاد گرفتن استراتژی های مختلف برای پاسخگویی به انواع سوالات و استرس های یک پروسه طولانی مدت و خسته کننده را از سر گذرانده اید و به مرحله آخر رسیده اید. هفت خوان رو به اتمام است و باید با دیو مرحله آخر روبه رو شوید. دیوی که نتیجه نهایی که از مبارزه با آن به دست می آورید حتی ممکن است به نحوی بر سرنوشت شما نیز اثر داشته باشد. در این مقاله می خواهیم درباره نکات مهم روز آزمون آیلتس صحبت کنیم، درباره یکسری از بایدها و نبایدهایی که حتما به ذهن بسپارید. با ما همراه باشید.

حواستان باشد که خسته یا گرسنه نباشید!

آیلتس آزمونی طولانی مدت و بدون هیچ وقت استراحتی است. باید دو ساعت و چهل دقیقه تمام هوش خود را بدهید به اینکه بهترین عملکرد خود را ارائه بدهید. بنابراین مهم است که قبل از آزمون به اندازه کافی استراحت کرده باشید و غذای مناسب خورده باشید. قطعا دلتان نمی خواهد که به خاطر خواب آلودگی و خستگی یا ضعف نشات گرفته از گرسنگی ذهنتان به درستی کار نکند. به خصوص که شما اجازه بردن هیچ نوع خوراکی به آزمون را ندارید. در حقیقت تنها نوع نوشیدنی یا خوراکی که می توانید با خود به همراه داشته باشید آب است که آن هم باید در محفظه ای کاملا شفاف قرار گرفته باشد.

آزمون تعیین سطح گاما
tired
روز آزمون آیلتس

مطمئن باشید که در طول آزمون نیازی به دستشویی ندارید!

شوخی در کار نیست. همان طور که گفتیم در طول این آزمون وقت استراحتی در نظر گرفته نشده است. اگر احساس کردید که نیاز دارید که از دست شویی استفاده کنید می توانید با بالا بردن دست خود توجه مراقب جلسه را جلب کنید و اجازه بگیرید که برای مدتی محل آزمون را ترک کنید و به دست شویی بروید. ولی انجام این کار به معنای از دست دادن وقت مفیدی است که می توانستید صرف پاسخگویی به سوالات کنید. پس چه بهتر که طوری اوضاع را مدیریت کنید که نیازی به این کار نباشد.

bathroom

با این وجود حتی اگر مجبور شدید که مدتی اجازه خروج بگیرید به خاطر اینکه این موضوع باعث از دست دادن زمانتان شده به خودتان استرس وارد نکنید. اگر دست و پای خود را گم کنید خیلی بیشتر از پنج دقیقه از دست رفته ضرر می بینید.

مطمئن باشید که راه رسیدن به محل آزمون را می دانید!

اگر سر وقت در محل آزمون حاضر نباشید، ممکن است اجازه ورود به جلسه آزمون را از دست بدهید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که چند روز قبل از آزمون اصلی به نحوی چک کنید که دقیقا می دانید باید چه طور به محل مورد نظر برسید. حتی اگر شده یک بار به شکل امتحانی تا محل بروید و زمان مورد نظر برای رسیدن به محل را محاسبه کنید. در نهایت هزینه و وقت زیادی صرف این آزمون کرده اید. دلتان که نمی خواهد فقط به خاطر اشتباه کوچکی مثل دیر رسیدن یا پیدا نکردن محل حتی نتوانید در آزمون شرکت نکنید، نه؟

یادتان باشد که زود رسیدن و کمی معطل شدن بهتر از دیر رسیدن و هیچ وقت امتحان ندادن است! در این مورد دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است صادق نمی باشد!

همچنین گاهی این امکان وجود دارد که محل آزمون شما با محلی که در مرحله اولیه ثبت نام آیلتس را انجام داده اید متفاوت باشد. پس حتما آدرس محل آزمون را به درستی چک کنید.

getting lost

به همراه داشتن کارت شناسایی مهم است!

بعد از ثبت نام برای آزمون آیلتس دقیقا مشخص می شود که باید چه نوع کارت شناسایی با خود به همراه داشته باشید. از شب قبل اطمینان حاصل کنید که هیچ جوره امکان ندارد یادتان برود که آن را با خود ببرید.

البته در روز آزمون نشان دادن کارت شناسایی فقط بخشی از پروسه تایید هویت افراد است. دقیقا در روز آزمون نیز عکسی از متقاضیان گرفته می شود که بعد همین عکس بر روی برگه نتایج قرار می گیرد. در بعضی از موارد ممکن است که انگشت نگاری نیز انجام شود.

چنین اقدام های امنیتی برای جلوگیری از هر نوع کلک و تقلب در پروسه آزمون است.

هیچ جوره به فکر هیچ نوع تقلبی در آزمون آیلتس نباشید!

انجام چنین کاری حتی به ذهن اکثریت هم خطور نمی کند ولی اگر کسی هست که فکر انجام این عمل شنیع به ذهنش خطور کرده باید بگوییم که در صورت لو رفتن عواقب مورد انتظار فرد چنان شدید و سخت گیرانه است که می تواند حتی مسیر زندگی فرد را عوض کند! هیچ اغراقی در کار نیست. فقط کافی است که مقاله دیگری را که پیش از این درباره عواقب تقلب در آزمون آیلتس نوشته ایم مطالعه کنید تا متوجه شوید:

عواقب تقلب در آزمون آیلتس

اجازه بردن موبایل به جلسه آزمون وجود ندارد!

تنها مواردی که فرد می تواند در جلسه با خود به همراه داشته باشد خودکار، مداد، پاک کن، کارت شناسایی و در صورت تمایل یک بطری شفاف حاوی آب است. همین و بس. سایر متعلقات شخصی فرد به همراه تلفن همراه – که باید پیش از تحویل خاموش شود – از او گرفته می شوند.

no phone

امکان صحبت با مراقب جلسه وجود دارد!

در بالا هم اشاره کردیم که مثلا زمانی که نیاز داشته باشید از دست شویی استفاده کنید می توانید با بالا بردن دست خود توجه مراقب جلسه را جلب کنید. این موضوع فقط برای ترک کوتاه مدت جلسه برای دست شویی نیست. به طور کلی اگر متوجه مشکلی در پروسه امتحان خود شدید – به عنوان مثال اگر متوجه شدید که برای بخش لیسنینگ نمی توانید صداها را به خوبی بشنوید و مشکلی در هدفون وجود دارد –  یا به طور کلی سوالی داشتید، می توانید دست خود را بالا ببرید و کمک بگیرید. ولی تحت هیچ شرایطی با صدای بلند مراقب را صدا نزنید چرا که ممکن است شرایط حواس پرتی سایر متقاضیان آزمون را فراهم کنید.

raise hand

حواستان باشد که اگر شرایط نامناسبی بر روی عملکرد شما اثر منفی دارد حتما آن را به مراقب جلسه اعلام کنید تا در اسرع وقت مشکل برطرف شود.

نکته های پایانی که باید در نظر داشته باشید!

  • فقط زمانی می توانید جلسه را ترک کنید که اجازه خروج از محل توسط مراقب صادر شده باشد. پیش از آن حتی ساکت سرجای خود بنشینید!
  • اگر شکایتی از نحوه برگزاری آزمون دارید و فکر می کنید که موردی وجود دارد که حتما باید بررسی شود این کار را در فاصله یک هفته بعد از آزمون انجام بدهید. پس از گذشت این مدت به شکایت شما رسیدگی نمی شود.
  • مطمئن باشید که به خوبی قادر به مدیریت زمان خود هستید و به خاطر یکسری عوامل جانبی زمان مفید آزمون را از دست نمی دهید.
  • اگر دچار هر نوع ناتوانی هستید که به دلیل آن باید محل آزمون تمهیدات خاصی برای شما آماده کند باید مدتی قبل از روز نهایی این موضوع را با مرکز آزمون مطرح کنید تا شرایط مناسب را برای شما مهیا کنند.
  • مطمئن باشید که می دانید که چه طور باید استرس خود را کنترل کنید. از دست دادن کنترل خود و اضطراب زیاد می تواند تمام زحمات شما را به هدر بدهید.

در آخر اینکه امیدواریم به خوبی از عهده این آزمون بربیایید و برای شما آرزوی موفقیت می کنیم!

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا